Pytanie:
Czy wędrówki z psem w kraju niedźwiedzia zwiększają czy zmniejszają ryzyko spotkania z niedźwiedziem?
Lost
2012-01-25 09:29:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem różne plotki, że psy mogą pomagać w odstraszaniu niedźwiedzi lub mogą być ich atrakcją. Czy jest coś bardziej konkretnego niż anegdotyczne dowody?

Od końca towarzystwa są one dodatnie netto, pomagające uspokoić nerwy, gdy słyszysz dziwny hałas (chociaż może być niepokojący, gdy zaczną warczenie na jakiś niewidoczny / niesłyszany cień w nocy).

Psy są wykorzystywane przez funkcjonariuszy ds. Dzikiej przyrody do odstraszania niedźwiedzi i niedźwiedzi „pasterzy”: http://esrd.alberta.ca/fish-wildlife/wildlife-management/karelian-bear-dog-program.aspx
Pięć odpowiedzi:
#1
+20
Stereotypical
2012-02-06 20:58:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trzymaj psa na smyczy.

Według harcerzy psy to zły pomysł w kraju niedźwiedzi.

Zostaw psa w domu. Pies często doprowadza niedźwiedzia do furii i może wracać do ciebie w pogoni za nim!

departament dzikich zwierząt w New Hampshire zgadza się, że choć mały, Ryzyko jest takie, że twój pies pobudzi niedźwiedzia, a następnie pobiegnie do ciebie, aby ochronić się z niedźwiedziem w pogoni.

Park Narodowy Denali, z podobną radą

Psy mogą czasami trzymać niedźwiedzie z dala od obozu, ale bardzo często pies najpierw goni niedźwiedzia, a potem niedźwiedź goni psa z powrotem do obozu. Psy mogą też niepotrzebnie nękać niedźwiedzia lub wzbudzać jego ciekawość. Psy muszą być trzymane na smyczy w parku i nie wolno im przebywać na szlakach, w terenie lub pozostawiać bez opieki w dowolnym momencie.

Istnieje więcej niż kilka ataków niedźwiedzi, w których Niedźwiedź zaatakował osobę po pogoni za psem do tej osoby, nawet na przedmieściach. Nie jest to więc „cóż, mało prawdopodobne, ale na wszelki wypadek rada”. Z drugiej strony nie ma praktycznie żadnych doniesień o psach ratujących właścicieli przed niedźwiedziami. Zwykle to właściciel musi ratować psa.

Jest bardzo jasne, że wolno biegający pies w kraju niedźwiedzi zwiększa ryzyko spotkania z wrogim niedźwiedziem.

Właściwie słyszałem historie od mieszkańców o tym, jak ich pies ich uratował ... Ale są rzadkie i prawdopodobnie przesadzone.
@cobaltduck Nie sądzę, aby stolica była uzasadniona. To nie jest oficjalna strona Boy Scouts of America.
* „Z drugiej strony, praktycznie nie ma doniesień o psach ratujących właścicieli przed niedźwiedziami” * - są. Przynajmniej w Europie Wschodniej było kilka przypadków ratowania pasterzy przez ich psy. Oczywiście w tym przypadku to kilka dużych psów (przyzwyczajonych do trudnych warunków życia) przegania niedźwiedzia, a nie miejskie psy mieszkające w domu i wychodzące tylko na spacery.
#2
+10
PearsonArtPhoto
2012-01-25 10:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Generalnie nie polecałbym tego, chociaż prawdopodobnie byłby w porządku na krótką wycieczkę.

Po pierwsze, niedźwiedź nie boi się psa i tak naprawdę nie jest będzie zbyt odstraszający. Fakt, że robisz jakikolwiek hałas, da niedźwiedziu znać, że tam jesteś i powinien zachęcić go do odejścia, więc będzie to niewielka korzyść.

W przypadku bliskiego spotkania, jeśli zwierzak zostanie wypuszczony, mogą traktować niedźwiedzia jak człowieka, zbliżając się i szczekając. Cóż, byłaby to bardzo zła strategia dla niedźwiedzia, prawdopodobnie prowadząca do poważnych obrażeń psa. Podobnie, gdybyś je związał, prawdopodobnie spowodowałoby to kłopoty, gdyby niedźwiedź pojawił się w obozie.

Powiedziałbym, że przez kilka godzin prawdopodobnie nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli są w krainie niedźwiedzi czarnych. Jeśli jesteś w kraju Grizzly Bear, na dłuższej wycieczce lub po prostu chcesz być bezpieczny, zostaw psy w domu.

Nie wiem, czy to prawda, że ​​niedźwiedź nie boi się psa. Widziałem nawet niedźwiedzie uciekające przed kotami. Oczywiście będzie to zależeć od rodzaju i temperamentu niedźwiedzia.
Jestem rozdarty tą odpowiedzią. Wydaje się, że zaprzeczasz sobie, mówiąc, że nie polecasz tego, ale może to być w porządku, i że byłoby to niewielka i prawdopodobnie dobra rzecz. Myślę, że wymaga to trochę pracy, aby wyjaśnić dokładnie, o czym mówisz.
@RussellSteen: Postaram się to wyjaśnić, ale mówię na krótki wypad, może to pomóc, ale na dłuższy pobyt nie polecam. Zaktualizowałem wniosek, aby był lepszy.
Ta odpowiedź wydaje się wymyślona.
#3
+9
Clare Steen
2012-01-26 00:26:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mogę powiedzieć, że zachowanie właściciela może wpłynąć na twoje bezpieczeństwo w przypadku zabrania psa do kraju niedźwiedzia.

Zabranie hałaśliwego psa bez smyczy do kraju niedźwiedzia może oznaczać, że pies będzie gonił młode na drzewo, które widziałem już wcześniej na Szlaku Appalachów. To cudowne, że niedźwiedzica nie poszła potem za psem ani jego właścicielami.

O ile wiem, trzymanie psa na smyczy i ciągłe trzymanie go przy sobie nie zwiększy niebezpieczeństwo w kraju niedźwiedzi.

Ja też bym podzielał tę opinię - nawet w najgorszych przypadkach żwawy chihuahua służyłby do narobienia większego hałasu i zmniejszania prawdopodobieństwa, że ​​zaskoczysz niedźwiedzia. Jeśli niedźwiedź zdecyduje, że chce kawałek twojej drużyny - posiadanie większej liczby nóg na ziemi z pewnością zapewni większą szansę na odwrócenie uwagi lub niezdecydowanie i sprawi, że będziesz bezpieczniejszy, mając lepsze czujniki, szybszego towarzysza i towarzystwo na każde potencjalne spotkanie z niedźwiedziem.
#4
+8
stu
2014-01-05 03:34:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mieszkaj w Lesie Narodowym Ozark. W szczególności tam, gdzie biuro gry wysadza niedźwiedzie, które są spisywane jako „kłopoty” złapane w pobliżu rezydencji.

W marcu ubiegłego roku zostałem oskarżony przez dość dużego, męskiego, czarnego niedźwiedzia ... jedyną rzeczą, która uratowała moim bekonem był pies o imieniu Doo. Nie „Scooby-Doo”, ale „Doo”. Potem jest kilkanaście spotkań, w których niedźwiedzie weszły na moje podwórko, a Doo wbiegł na drzewo. Wtedy był czas, gdy niedźwiedź wywalił dwa z moich okien. Niedźwiedzie tutaj nie boją się ludzi.

Krótko mówiąc ... pies to podstawa. Jeśli spacerujesz po brązowym / szarej krainie ... zabrałbym co najmniej trzy. Nie musisz być dużymi psami. Zabawne jest to, że ... czarne niedźwiedzie potrafią liczyć. Zwykle myślą dwa razy z jednym psem, ale z dwoma psami… raczej schronią się, niż pójdą. Trzy psy ... bez obaw.

Pół pies stróżujący i pół pies gończy to dobry zakład. Najlepsze z obu światów bez zbytniego błądzenia. Powiedziawszy to, nie chcesz, aby „pół-pies” był czerwonoskórym, niebieskim kleszczem lub jakimkolwiek innym psem biegłym w bieganiu 20 mil dziennie. Szybko je zgubisz. Łagodny pies, taki jak "wodny pies" (lab / wilkołak) zmieszany z DUŻYM psem stróżującym (mastiff / dog).

Każdy DUŻY, czystej krwi pies stróżujący wystarczy, ale kosztują pieniądze, podczas gdy mut są zazwyczaj bezpłatne. Nawet jeden pudelek do filiżanki jest lepszy niż nic ... zakładając oczywiście, że możesz uciec z psem. Pojedynczy pitbull zadziała, ale nie możesz biegać więcej niż jednego, ponieważ będą walczyć z innymi psami, jeśli ich nie zabiją.

Z moim doświadczeniem z czarnym niedźwiedziem ... nigdy nie przetestowałbym mojego szczęście z brown / grizzly.

Całkowicie się zgadzam. Myślę, że kluczem jest trzymanie psów na smyczy, aby nie goniły ich i nie były ścigane. Ale myślę, że niedźwiedzie będą chciały uniknąć mieszania się z większą liczbą zwierząt, niż to konieczne.
W rzeczy samej. Zawsze najlepiej widzieć odpowiedzi wynikające z doświadczenia. Jak ten z Ozark. Dzięki temu są bardziej ostateczne. Moje własne doświadczenie było zgodne z doświadczeniem Stu.
Stu ... Weimareiner to najmniej łagodny pies, o którym wspomniałeś. Ludzie używają ich do treningu do maratonów i są mocniej nakręceni niż zegar 8-dniowy.
#5
+6
ShemSeger
2015-07-05 02:16:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To zależy od psa.

Psy mają znacznie lepsze zmysły niż ludzie, dlatego też stały się najlepszym przyjacielem człowieka. Współistnienie było dla nas korzystne. Wczesny człowiek dał potulnym wilkom resztki ich zabitych, aw zamian udomowione wilki zapewniły człowiekowi system wczesnego ostrzegania przed drapieżnikami i innymi wrogami. Ochrona przed dużymi drapieżnikami, takimi jak niedźwiedzie i dzikie wilki, jest dokładnie tym, dla czego psy były pierwotnie trzymane i hodowane.

Pochodzę z kraju dzikich niedźwiedzi, gdzie nikt nie wychodzi do lasu bez jakiejś ochrony. Zwykle taką ochroną niedźwiedzia jest strzelba lub duży karabin, obok zabierają psy. Spray na niedźwiedzie jest jedną z ostatnich rzeczy, które rozważają zabrać ze sobą (z wyjątkiem niektórych parków narodowych i prowincjonalnych, gdzie psy są mało mile widziane). Czuję się nieskończenie bezpieczniejsza na wędrówce z moim psem niż z puszką sprayu na niedźwiedzie.

Spotkałem kilka niedźwiedzi z moim psem. Za pierwszym razem, gdy miałem zaledwie 10 lat podróżowałem z tatą z plecakiem, w Parku Prowincjonalnym Height of the Rockies mieliśmy ze sobą naszego rasowego owczarka niemieckiego ze smyczy. Prowadziła szlakiem, kiedy nagle skręciliśmy za róg i znaleźliśmy ją z podniesionymi włosami, spoglądającą w górę na drzewa, wypuściła jedną niepewną korę, po czym zabrzmiało to, jakby las zaczął opadać. Niedaleko na wzgórzu znajdował się ogromny Grizzly, który został zaskoczony korą i zaczął przebijać się przez krzaki, aby uzyskać bezpieczną odległość, zanim odwrócił się, aby nas sprawdzić. Szybko ruszyliśmy dalej, a niedźwiedź nas nie ścigał.

Psy świetnie nadają się także do wywęchania niedźwiedzi, których jeszcze nie widzisz, i odstraszenia ich zanim je spotkasz. Mój obecny pies to krzyżówka owczarka niemieckiego / czarnego laboratorium (który często jest mylony z czarnym niedźwiedziem przez innych wędrowców) i staje się bardzo agresywny i onieśmielający, gdy łapie powiew niedźwiedzia na szlaku przed nim. Nie goni ich, ale jego szczekanie wydaje się wystarczać, aby ostrzec niedźwiedzie, że się zbliżamy, i odstraszyć je.

Myślę, że to ogromna różnica, jaki masz typ psa i jak dobrze się zachowują. Wszystkie moje psy dorastały na wędrówkach po lesie, spotkały różne dzikie stworzenia i wszystkie były na tyle posłuszne, że przychodziły na wezwanie i nie ścigały, gdy kazano im zostać. Psy, które sprawiałyby ci problemy, to małe gryzacze po kostkach, które krzyczą na wszystko i nikogo nie słuchają, widzę jednego z tych, którzy antagonizują niedźwiedzia, ponieważ nie są onieśmielający i są bardziej skłonni do ścigania jako jedzenie. Powodem, dla którego parki mówią, że trzymaj psy na smyczy lub w ogóle nie zabieraj ich na backcountry, jest to, że zbyt wiele osób odwiedzających parki ma głupie nieposłuszne psy rodzinne, które spędzają większość czasu uwiązane na podwórku lub na podwórku. koniec smyczy, nie wiedzą, jak się zachować w lesie.

Psy są doskonałą ochroną przed niedźwiedziami, szczególnie liczebnie, ale muszą być odpowiedniej rasy, odpowiedniego temperamentu, posłuszne i wystarczająco duże, aby zastraszyć niedźwiedzia.

Wysokość Rockies Provincial Park to przykład parku, w którym nie jest napisane: „Trzymaj psy na smyczy w backcountry”. zamiast tego mówią, „Dogs in the backcountry musi być pod kontrolą przez cały czas. ” Jeśli masz posłusznego psa, który przychodzi, gdy go wołają, i nie ściga każdego zwierzaka, którego napotka na szlaku, szanse są dobre zrobi więcej, by odstraszyć niedźwiedzia, niż go sprowokować, o ile ma wystarczająco duży kęs, aby wzmocnić jego szczekanie.

Zależy to od psa i jego osoby, ale w decydującym stopniu zależy od niedźwiedzia - niedźwiedzia czarnego, brunatnego czy polarnego. Dobrą lekturą o pomocy psa w kraju niedźwiedzi polarnych jest „Polarny sen” Helen Thayer.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...