Pytanie:
Co powinienem zrobić, jeśli złapie mnie błyskawica powyżej linii drzew?
Lost
2012-01-25 09:44:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wszyscy znamy ogólne wytyczne dotyczące wyładowań atmosferycznych, ale co, jeśli znajdę się ponad linią drzew i złapie mnie dziwna burza z piorunami. Czy lepiej:

 1. Biegać jak szalony w stronę drzew
 2. Leżeć płasko i znaleźć religię
 3. Znajdź jakąkolwiek niedoskonałość w swoim otoczeniu (głazy , creek-bed) i spróbuj zaklinować się między nim / pod nim.
Nie 3. Z „Przewodnika dzikiej przyrody National Outdoor Leadership School” Marka Harveya - „Jednym ze szczególnie niebezpiecznych miejsc w czasie burzy z piorunami jest ujście płytkiej jaskini. Prąd uziemiający może dotrzeć do krawędzi jaskini i przeskoczyć nad szczeliną. ... szokując wszystkich skulonych tam ”.
Sześć odpowiedzi:
#1
+29
HorusKol
2012-01-25 10:38:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Okay - stwierdziłem, że zarówno mój Langmuir (Mountaincraft and Leadership), jak i moi alpiniści (Mountaineering: The Freedom of the Hills) mają całkiem dobre rady na temat błyskawic. Radziłbym każdemu, kto planuje wyruszyć w góry, aby przeczytał obie te doskonałe książki - Langmuir jest książką dla British Mountain Leader Training, a Mountaineers zawiera wiele dodatkowych informacji na temat działań w Ameryce Północnej .

Nie sądzę, by przebywanie z dala od linii drzew było szczególnie problematyczne (chyba że jesteś jedyną osobą na bardzo płaskim terenie).

O ile nie jesteś na szczycie grzbietu / wzgórza, wtedy na zboczu wzgórza znajduje się bezpieczna „strefa cieni” - wydaje mi się, że jest to około 2/3 odległości między szczytem a jego podstawą. Jedyną rzeczą jest to, że powinieneś siedzieć na plastikowym prześcieradle lub plecaku, aby zapobiec zbieraniu się błądzących prądów wirowych z ziemi.

Od Langmuir (Mountaincraft and Leadership, 3rd Edition):

Możesz uzyskać cień z 7-metrowego lub wyższego klifu, gdzie bezpieczna strefa znajduje się między 3 m od podstawy a wysokości klifu - oznacza to, że stanie 5 m od 7-metrowego klifu powinno zmniejszyć szansa na uderzenie pioruna (uwaga - zmniejsz - nadal istnieje szansa, że ​​możesz zostać trafiony, nie ma 0%). Na stronie 227 trzeciej edycji znajduje się diagram - niestety nie mogę znaleźć żadnego linku. Nie mówi jednak, jak stromy powinien być klif.

Jeśli wejdziesz do jaskini dla schronienia (lub zanurkujesz pod głazem) - musisz mieć co najmniej 3 m wysokości nad głową (więc - łącznie 5 m) i 1 m po obu stronach.

From The Mountaineers (Mountaineering: The Freedom of the Hills, 6. wydanie):

Ci faceci są całkiem jasne:

Jeśli prognozowane są burze:

 • Nie biwakuj ani nie wspinaj się w wąskiej dolinie lub wąwozie
 • Nie planuj wspinaczki ani wędrówki wysokie, odsłonięte obszary
 • Obserwuj małe chmury cumulus pod kątem silnego wzrostu w górę
 • Śledź prognozy pogody

Jeśli zauważysz burzę:

 • Odejdź od wody
 • Szukaj nisko w otwarta dolina lub łąka
 • Poruszaj się natychmiast, jeśli masz włosy na końcu
 • Nie stój pod drzewami, zwłaszcza na otwartej przestrzeni
 • Nie stawaj w pobliżu metalu lub sprzęt grafitowy
 • Izoluj się od podłoża plecakiem lub matą piankową
 • Kucnij, aby zminimalizować swój profil
 • Nie kładź się
 • Zmierz ruch burzy
#2
+17
mjrider
2012-02-02 20:41:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto stanowisko, którego Boy Scouts of America uczy chłopców w takiej sytuacji.

enter image description here

Jeśli burza z piorunami złapie twoją grupę w otwarte, rozłożone tak, aby ludzie znajdowali się co najmniej 100 stóp od siebie. Ponadto ogranicz ryzyko, kucając nisko, a tylko podeszwy butów dotykają ziemi i zdejmuj kapelusz, jeśli ma jakiekolwiek metalowe części. Możesz również użyć podkładki do spania jako izolacji, składając ją i kucając na niej.

Z podręcznika BSA 12. wydanie.

W Alpach Szwajcarskich widziałem kiedyś grupę owiec, które w środku burzy skuliły się razem * na środku dużego, płaskiego pola śniegu *. Wygląda na to, że ewolucja potrzebuje kilku pokoleń, aby nauczyć owce rad BSA.
@gerrit i dlatego Sheparding nadal istnieje
@gerrit - owce są, pojedynczo i zbiorowo, głupsze niż pudełko z kamieniami.
Czy rozprzestrzenianie się nie ogranicza samego rażenia, ale raczej zapewnia, że ​​w przypadku uderzenia jednej osoby cała grupa nie zostanie porażona piorunem, a wokół nadal znajdują się osoby, które nie odniosły obrażeń?
@Brad: Nie jestem pewien, ale podejrzewam, że ma to na celu zminimalizowanie efektu przyciągania, jaki miałaby większa masa. Szereg małych przewodników * powinno * mieć mniej pecha. A jeśli tak, zlikwidowanie kilku osób jest z pewnością lepsze niż zlikwidowanie wszystkich. Przynajmniej wtedy byłoby więcej osób do pomocy ofiarom.
@Brad Tak, to jest ich uzasadnienie.
#3
+4
PearsonArtPhoto
2012-01-25 10:16:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To zależy trochę od twoich okoliczności, ale można śmiało powiedzieć, że wszystkie 3 opcje, które podałeś, byłyby w porządku, w odpowiednich okolicznościach.

Jeśli jesteś blisko linii drzew, może to równie dobrze warto do niego biec. Ale jeśli jest dalej niż mila lub dwie, nie ryzykowałbym tego ...

Znalezienie niedoskonałości to prawdopodobnie najlepszy wybór. Tylko upewnij się, że nie znajduje się obok najwyższej rzeczy w pobliżu, bo możesz mieć kłopoty.

Leżenie na płasko to zły pomysł, ponieważ ziemia będzie w tobie prowadzić. Lepiej byłoby znaleźć się tak nisko nad ziemią, jak to tylko możliwe, gdy tylko buty dotykają ziemi.

+1 dobra odpowiedź, ale leżenie na płasko nie jest najlepszą opcją. Powinieneś starać się zminimalizować kontakt między tobą a powierzchnią.
leżenie płasko ZŁE, zwłaszcza jeśli przez chwilę jesteś najwyższym punktem na niebie. zminimalizuj kontakt z podłożem i chroń głowę
@mjrider: Poprawiono moją odpowiedź.
Powinieneś także kucać ze stopami tak blisko siebie, jak to możliwe. Jeśli to możliwe, stań na pojedynczym solidnym przedmiocie, takim jak kawałek drewna, płyta skalna lub głaz. Nie żwir ani muł.
#4
+4
xpda
2012-01-25 11:51:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pęknięcia w skałach lub leżenie na ziemi nie poprawią sytuacji. Koryta potoków mogą pogorszyć sytuację, jeśli jest wystarczająco dużo wody do przewodzenia prądu.

Najlepszą zasadą jest zejście na dół, zanim zacznie się błyskawica.

Przeniesienie się w stronę drzew jest prawdopodobnie drugim najlepszym rozwiązaniem . Rozejrzyj się i zobacz, czy kilka drzew w Twojej okolicy nie zostało zniszczonych przez lata. Jeśli tak, to jesteś w złym miejscu.

Pamiętam, jak czytałem raport naukowy, który zrobili w Kolorado z detektorem uderzeń pioruna podczas niektórych burz w górach. Okazało się, że zbocze góry z wiatrem ma średnio więcej uderzeń światła niż szczyt lub zbocze pod wiatr. Nie pamiętam, kto to zrobił.

Zadanie domowe:

PeakMind - Strategia piorunowa

NOAA / NWS Meteorological Studia przypadków ofiar uderzenia pioruna w Kolorado (PDF)

NOAA Zaktualizowane zalecenia AMS dotyczące bezpieczeństwa piorunów - 2002

#5
+3
Thomas Rawyler
2012-01-25 13:00:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Położyłbym twój plecak i przykucnął na nim. Plecak w połączeniu z butami turystycznymi powinien zapewniać wystarczającą izolację. Oczywiście nie należy tego robić na szczycie szczytu. Ta technika jest nawet ulepszona, gdy jest używana w jaskini, ale znalezienie jaskini tam na górze jest raczej mało prawdopodobne. Uważam, że jest to najbardziej pocieszająca metoda przeciwdziałania piorunom.

Mój plecak ma aluminiową ramę. Czy myślałeś o bezramowym plecaku? Ale co w takim razie ze wszystkimi metalowymi masztami namiotowymi, naczyniami kuchennymi, kuchenką, kanistrami z paliwem itp.?
#6
+3
RoflcoptrException
2012-01-25 13:54:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli jesteś naprawdę ponad linią drzew, nie masz wielu opcji. Najlepiej jednak zrobić się jak najmniejszy. Oznacza to, że powinieneś kucnąć. (Tak samo jak w kucanej toalecie). Aby to jeszcze poprawić, wystarczy położyć niewielki kawałek stopy na ziemi. Powodem tego jest to, że powinieneś starać się zminimalizować obszar kontaktu między sobą a ziemią. Więc jeśli to możliwe, stań na palcach. Jeśli masz plecak, wyrzuć go. Powinno wystarczyć przynajmniej kilkanaście metrów. Wyrzuć również wszystkie metalowe rzeczy, które miałeś na swoim ciele. Zwłaszcza jeśli jesteś inżynierem górskim, bardzo dobrym pomysłem jest wyrzucenie marynaty i nie zapomnij zdjąć żelazek do wspinaczki.

Powyższe rzeczy możesz zrobić, jeśli burza z piorunami jest bezpośrednio nad ty. (Możesz to sprawdzić, licząc sekundy między samą błyskawicą a grzmotem ciebie tutaj. Jeśli nie możesz rozpoznać różnicy w czasie między wizualną błyskawicą a dźwiękiem grzmotu, burza jest bezpośrednio nad tobą).

Jeśli błyskawica jest trochę dalej (zasada: 3 sekundy między błyskawicą a grzmotem to 1 kilometr od Ciebie), postarałbym się 1) zejść jak najszybciej 2) lub udaj się w miejsce, w którym nie jesteś jedyną rzeczą na stosunkowo płaskiej powierzchni. Więc las byłby dobrym wyborem, ale bez jednego drzewa!To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...