Pytanie:
Jaka jest różnica między kajakiem a kajakiem?
James Jenkins
2018-09-07 19:43:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kajaki i kajaki mają ze sobą wiele wspólnego i przez większość czasu mogę spojrzeć i powiedzieć, że to jest kajak, a to jest kajak. Ale widziałem kilka statków, które zacierały granicę między nimi. Wygląda na to, że istnieje nowsza kategoria hybrydy kajakowej.

Czy jest coś, co sprawia, że ​​Canoe przestaje istnieć i Canoe? Gdzie przebiega granica między kajakiem, kajakiem i hybrydą?

Uwaga: nie wiem, czy linia może być zdefiniowana, odpowiedź wyjaśniająca, dlaczego linii nie można zdefiniować, jest akceptowalna, jeśli tak jest.

W niektórych krajach używa się terminu „canoe” jako ogólnego określenia zarówno na spływy kajakowe, jak i na spływy kajakowe.
Trzy odpowiedzi:
#1
+27
Monster
2018-09-07 20:25:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogólna odpowiedź brzmi: Kajak to łódź zaprojektowana lub przystosowana do wiosłowania jednostronnego wiosła, zwykle siedząc na podwyższonej ławce lub na jednym lub obu kolanach. Kajak to łódź zaprojektowana lub przystosowana do wiosłowania z dwustronnym wiosłem, zwykle siedząc na siedzeniu na podłodze łodzi. Są to podejścia do używania różnych grup mięśni. Główna siła kajakarza pochodzi z rotacji górnej części ciała, podczas gdy podczas pływania kajakiem występuje więcej ruchu od przodu do tyłu.

Definicja może być niewyraźna, dlatego musimy rozróżnić, jakiego rodzaju o spływie kajakowym i kajakowym. Podczas zawodów i sportów ogólnych wiosło jest główną cechą charakterystyczną. Jeśli weźmiesz kajak freestyle, wyjmiesz siedzenie i założysz piankowe podpórki pod kolana, zamiast tego przekształciłeś go w kajak, możesz teraz startować w klasie c1 zamiast k1. (1 to liczba osób na łodzi). Kształt kadłuba i tym podobne są całkowicie drugorzędne, a kajaki mogą mieć zamknięte pokłady. Międzynarodowa federacja kajakowa opisuje to następująco:

Cytat blokowy Różnica jest stosunkowo prosta; jest to związane z pozycją sportowca na łodzi i rodzajem wiosła, którego używają do napędzania łodzi. W kajaku wioślarz siedzi na siedząco i używa wiosła o dwóch ostrzach, ciągnąc go przez wodę po przeciwnych stronach, aby poruszać się do przodu. W kajaku wioślarz klęka i używa wiosła o pojedynczym ostrzu do napędzania łodzi do przodu.

Różnica między kajakiem a kajakiem

W innych dziedzinach mogą istnieć wyjątki od reguły, jak w przypadku tego alaskańskiego wioślarza. Konstrukcja łodzi pochodzi z długiej linii projektów znanych jako kajaki i jest w pełni dostosowana do wiosłowania kajakiem, ale można ją również wiosłować pojedynczym wiosłem, siedząc na podłodze łodzi, jak zwykle kajakiem, ale wykorzystując większość mocy wiosła z ruchu do przodu do tyłu, jak zwykle w przypadku kajaka. Krótko mówiąc, ten typ łodzi został zaprojektowany tak, aby można go było używać na różne sposoby. Ostatecznie wydaje się, że jedyną prawdziwą zasadą jest: P Jak nazywasz wioślarza korzystającego zarówno z kajakarstwa, jak i spływu kajakowego? O: Cokolwiek chcą.

+1 Hmm ciekawe, ostatnio zadałem to powiązane pytanie [Czy mogę używać wiosła kajakowego z kajakiem?] (Https://outdoors.stackexchange.com/questions/20069), a twoja odpowiedź tutaj stanowi komplementy i rozszerza relację .
Na początku wydawało się to zagmatwane i kusiło mnie, aby powiedzieć, że nie odpowiada na pytanie, ponieważ wydawało się, że skupiono się na wiosłach. Łódź nie zmienia się tylko dlatego, że trzymasz inny przedmiot. Wtedy zdałem sobie sprawę, że chodziło ci o siedzenie, a nie o wiosło. Czy w pierwszym akapicie mógłbyś bardziej podkreślić siedzisko niż wiosło? Być może zamień kolejność, na przykład „Kajak zapewnia podniesioną ławkę do siedzenia lub wymaga siedzenia na jednym lub obu kolanach. Zwykle jest to wiosło jednostronne. Kajak ma miejsce do siedzenia na podłodze łódką i zwykle jest to wiosło dwustronne. "
Aby dodać do mojego poprzedniego komentarza dotyczącego niejasności w odpowiedzi, zwróć uwagę, że sformułowanie Twojej odpowiedzi faktycznie sugeruje, że czółno wymaga wiosła, ale nie wymaga (tj. „** zwykle ** siedząc na…) i że kajak wymaga wiosła dwustronnego, ale nie wymaga siedzenia na podłodze (np .: ** zwykle ** siedząc na ...)
Uważam, że w odpowiedzi należy umieścić kluczowe zdanie: „Kajak jest * przeznaczony do * wiosłowania jednostronnym wiosłem”… „Kajak jest * zaprojektowany do * wiosłowania z wiosłem dwustronnym”. Większość kajaków / kajaków to oczywiście jeden lub drugi. W rzeczywistości łódź nie zmienia się tylko dlatego, że wioślarz przełącza się między wiosłami jedno- i dwułopatkowymi.
A jednak, jakkolwiek * my * próbujemy zdefiniować rzeczy, zawsze jest to wprawiające nas w zakłopotanie. https://outdoors.stackexchange.com/a/20080/11563
Rozmowa o konkurencji w niektórych klasach sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby ta odpowiedź była oparta na definicjach oficjalnej organizacji konkurencyjnej. Jeśli tak, dobrze byłoby połączyć się z oficjalnymi zasadami, na których się opierasz, lub przynajmniej wspomnieć, która organizacja dzwoni do klas c1 / k1. (Ponieważ czasami mogą występować różnice zdań w różnych organizacjach).
Cześć potworze! Znalazłem coś od Międzynarodowej Federacji Kajakowej, o nazwie [Jaka jest różnica między czółnem a kajakiem?] (Https://www.canoeicf.com/canoe-kayak-difference). Wydaje się, że wspiera twoją odpowiedź, a także ma wideo pokazujące różnice. Po części dotyczy konkurencji, więc może to pomogłoby @R.M. Chciałem tylko poinformować Cię, jeśli uważasz, że link może być pomocny.
Dzięki wszystkim, zwłaszcza Sue za ten ostatni link. Zmienię nieco odpowiedź.
Edycja zakończona. (Zbyt krótki komentarz).
#2
+6
mmcc
2018-09-08 20:21:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kajak to łódź zaprojektowana tak, aby jak najlepiej wiosłować z wiosłem kajakowym, kajak to łódź zaprojektowana do najlepszego wiosłowania wiosłem kajakowym. Możesz napędzać kajak wiosłem kajakowym lub odwrotnie, albo wyposażyć go w żagiel, silnik, wiosła lub tyczkę, albo rzucić kotwicę morską tak daleko, jak to możliwe i wciągnąć ją - ale tak jak jeśli chodzi o umieszczenie nazwy na łodzi, powiedziałbym, że to, która metoda napędu (styl kajakowy lub styl kajakowy) jest tą, do której łódź została najlepiej zaprojektowana.

Wiosło i związane z tym położenie ciała mają wpływ dla konstrukcji łodzi i dają początek najbardziej widocznym cechom wyróżniającym, głównie wysokości burt łodzi i (ściśle ze sobą związanymi), czy pokład jest zakryty, czy nie, ale także tym, jak smukły / zwężający się kadłub może być i nadal być stabilny .

Wioślarz kajakowy siedzi lub klęka z tułowiem stosunkowo wysoko i trzyma wiosło blisko pionu. Wioślarz kajakowy siedzi nisko z wiosłem pod znacznie mniejszym kątem do wody (dokładny kąt może się różnić w przypadku długich tras turystycznych i wyścigów / innych ekstremalnych sytuacji wydajnościowych). Taka postawa oznacza, że ​​czółno może mieć wysokie burty bez zakłócania ruchu wiosła. Wysokie burty oznaczają, że jednostka poradzi sobie z większymi falami, zanim będzie trzeba ją przykryć, aby zapobiec przedostawaniu się wody. Kajak, z niskimi burtami, jest zwykle przykryty pokładem, aby zapobiec przedostawaniu się wody, a wioślarz siedzi wewnątrz przez otwór w pokładzie, często dodatkowo uszczelniony fartuchem natryskowym, lub w studni w całkowicie zamkniętym pokładzie ( „Usiądź na szczycie kajaka”).

Wysokość wiosła ma wpływ na stabilność łodzi, a zatem kajak z nisko osadzonym wiosłem może zazwyczaj mieć znacznie mniejszą szerokość (albo węższą w najszerszym miejscu, albo z wyraźnymi „biodrami” i delikatny dziób i rufę, a nie szeroki na większości długości).

Dodatkowo wiosło z dwoma ostrzami znacznie ułatwia wykonywanie natychmiastowych, intuicyjnych ruchów „usztywniających” po obu stronach łodzi, aby utrzymać pozycję pionową w przypadku przechylenia, dzięki czemu większa niestabilność jest praktyczna dla większości wioślarzy (osiągnięcie tego za pomocą wiosła kajakowego - w razie potrzeby szybkie przenoszenie wiosła przez łódź - wymaga większych umiejętności i zręczności). Doświadczony wioślarz może również wiosłować jeszcze węższym kadłubem, który jeszcze skuteczniej tnie przez wiatr i fale.

Niska wysokość siedzenia, zamknięty pokład i zdolność do usztywniania skoku po obu stronach natychmiast sprawiają, że kajaki są tym bardziej powszechny wybór dla ekstremalnych wód górskich, chociaż z pewnością istnieją kajaki do wód górskich (zazwyczaj wyposażone w sprzęt pływający).

Brak stałego pokładu, wysokie burty i szerokość utrzymywana przez większą część długości kadłuba sprawiają, że czółna są tym bardziej powszechny wybór do wygodnego holowania dużej ilości ciężkiego, nieporęcznego sprzętu (/ zebranej zwierzyny)

Jednak innym efektem ubocznym wiosła kajakowego jest to, że wiele osób uważa, że ​​jest to znacznie krótsza krzywa uczenia się w porównaniu do kajaka pod względem uczenia się do kontrolowania kierunku łodzi, zwłaszcza że pozycja siedząca pozwala na używanie stóp ze sterem sterowanym pedałami. Doprowadziło to do powstania ogromnej liczby kajaków rekreacyjnych i wędkarskich, z szerokimi kadłubami, które są znacznie bardziej stabilne, chociaż brakuje im niektórych zalet tradycyjnych kadłubów kajaków do przecinania wiatru i fal.

#3
+2
Separatrix
2018-09-12 18:06:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

tl: dr; Różnica między „kajakiem” a „kajakiem” polega na siedzeniu.


Na potrzeby zawodów Różnica między kajakiem a kajakiem polega na tym, jak napędza się łódź. Wydaje się, że jest to czynnik, który powoduje zamieszanie.

Istnieją różne konkurencyjne klasy kajakarstwa i kajakarstwa, z których większość składa się z trzech części.

Dyscyplina: Sprint, slalom, polo, rodeo itp.

To dość oczywiste i nie będę się w nie zagłębiał.

I otrzymujesz list i numer, np. K1 lub C2.

  • Litera określa, czy jest to kanu, czy kajak.
  • Liczba to liczba osób na łodzi.

C1 ma 1 osobę na kajaku, K4 ma 4 osoby.

Jedyna różnica techniczna między kajakiem a kajakiem polega na tym, jak nim wiosłujesz:

Kajak jest wiosłowany w pozycji siedzącej, nogami do przodu, z wiosłem o dwóch ostrzach.

Kajak to wiosłowanie na klęczkach, jedno kolano do sprintu, w przeciwnym razie na oba kolana, z jednym łopatkowym wiosłem.

Jeśli chcesz przekształcić swój kajak w kanu, wyjmujesz siedzenie i zakładasz siodło. Łodzie wyścigowe są zwykle trudniejsze do zmodyfikowania, ponieważ są zasadniczo zbudowane tak, aby były jednym lub drugim, ale łodzie do pływania łódką wodną z większymi kokpitami można łatwo zamieniać tam iz powrotem.

Istnieje inna klasyfikacja, która jest używana głównie do rekreacji pływanie kajakiem zamiast zawodów.

OC - Open Canoe

Dotyczy to bardziej znanych kajaków w stylu „kanadyjskim”, na których może siedzieć 1-3 osób udaremnić siedzenia z łopatkami z jednym ostrzem. Na płynącej wodzie krótsze wersje są często wiosłowane z pozycji klęczącej w stylu zawodów dla lepszej kontroli. Obejmuje również kajaki z wysięgnikiem typu „hawajskiego”, które mogą być używane w zawodach.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...