Pytanie:
Jakie są najskuteczniejsze sposoby rozpalenia ognia na mrozie?
motoxer4533
2012-01-25 03:35:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Często wędruję i obozuję w lasach Środkowego Zachodu (Ohio, Michigan, Kentucky itp.). Biorąc pod uwagę, że ten klimat może być dość chłodny jesienią & Winter, jakie są najlepsze strategie rozpalania ognia? Zakładając, że mam zapalniczkę, jakie materiały najlepiej zebrać? Czy są jakieś rodzaje konstrukcji drewnianych, które są lepsze dla tego klimatu (tipi, chaty z bali itp.)?

„Jak rozpalić ogień na pustyni” to temat dość obszerny dla wielu książek. Czy możesz to zawęzić? Na przykład „Jaki sprzęt mniejszy niż X powinienem zabrać ze sobą, aby wzniecić pożar w tej sytuacji?” Albo „jakie żerowate materiały są dobrą podpałką w mojej sytuacji?”
@JayBazuzi - słuszna uwaga. Zaktualizowałem pytania na końcu.
Lepiej, ale myślę, że można by było jeszcze węższe, na przykład „co * krzesiwo *” lub „jak mogę znaleźć suchą podpałkę, gdy pada deszcz”.
Wydaje się, że nikt jeszcze o tym nie wspomniał, ale zrobienie kija „łóżka” dla twojego ognia podniesie go z zimnej ziemi i pomoże. Złoże staje się również użytecznym pokładem węgla, gdy dobrze się pali.
Pięć odpowiedzi:
#1
+15
jches
2012-01-25 04:35:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest wiele sposobów na rozpalenie ognia, od zapalniczki po tabliczkę czekolady i puszkę po napojach. Jednak zawsze obowiązują podstawowe zasady: potrzebujesz tlenu, ciepła i paliwa (patrz trójkąt ognia). Jeśli uda ci się dobrze połączyć te trzy elementy, rozpalisz się.

Rozpalanie ognia to swego rodzaju sztuka. Ogólnie będziesz potrzebować:

  • Krzesiwo : drobne gałązki (dobrym źródłem są suche gałęzie sosny), kora cedru lub brzozy, kłaczki z pralni w domu lub gazeta to doskonała podpałka. Nie jest złym pomysłem trzymanie niewielkiej ilości krzesiwa w plastikowej torbie w plecaku, ale zazwyczaj w lesie znajdziesz wystarczająco dużo krzesiwa. Zobacz: Tinder (Wikipedia), aby zapoznać się z listą innych materiałów, z których można zrobić dobrą rozpałkę.
  • Rozpałka : nieco większe kawałki drewna, które można rozpalić swoją rozpałkę.
  • Dobre zapasy drewna w różnych rozmiarach, aby unieść się z rozpałki

Rozpałkę można układać wokół lub na niej przed zapaleniem, lub dodaj, gdy rozpali się hubka. Płomień ma tendencję do palenia się od dołu do góry, więc rozpalenie rozpałki na rozpałce również nie będzie działać (jeśli w ogóle).

Jeśli używasz zapałek, ułóż podpałkę wokół lub na górze krzesiwo, tworząc coś w rodzaju „chaty z bali” lub „tipi” z małych patyków. Upewnij się, że zostawisz miejsce na powietrze, aby dostać się do płomienia i otwór na zapałkę, aby zapalić hubkę.

Po zapaleniu hubki płomień powinien powoli rosnąć, pochłaniając hubkę i zapalając podpałkę. . Delikatne dmuchanie w płomień doda tlenu i wspomoże ten proces. Kontynuuj dodawanie drewna i dmuchanie lub wachlowanie w razie potrzeby i stopniowo zwiększaj rozmiar dodawanego drewna w miarę wzrostu płomienia. Niedługo będziesz miał ładny płomień i będziesz mógł usiąść i cieszyć się ciepłem.

#2
+9
Shawn
2012-01-27 14:30:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gdy problemem jest niska temperatura, rozpalenie ognia może być trudniejsze, ale największym powodem będzie prawdopodobnie Ty. Twoje zimne dłonie i słabnąca cierpliwość z większym prawdopodobieństwem utrudnią rozpalenie ognia niż cokolwiek innego.

Rękawiczki bez palców są dobre, aby ogrzać dłonie, jednocześnie pozwalając na delikatne manipulowanie gałązkami i liśćmi oraz zapalniczką.

Możesz także osłonić się przed wiatrem, aby zapewnić sobie wygodę podczas rozpalania ognia. Lub zrób sobie gorący napój (tak, z kuchenką).

Również praca zespołowa. Na zmianę biegaj po lesie, zbierając drewno na opał (rozgrzewając się) i pracując nad ogniem (odmrażając sobie ręce).

#3
+8
berry120
2012-01-25 04:11:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dobra podpałka i krzesiwo to podstawa - przydatne mogą być takie rzeczy jak waciki, gazeta, papier toaletowy lub suszone drewno. Jeśli nie masz nic ze sobą, szukaj małych, suchych gałązek, które powinny się dość łatwo zapalić. Inny suszony materiał, taki jak suszona trawa, również działa dobrze.

Oprócz zwykłych zapałek i zapalniczki zawsze noszę stal ogniotrwała - wymaga trochę talentu, aby jej użyć, ale iskry powstają praktycznie wszędzie , nawet jeśli jest zimna i mokra (choć oczywiście upewnij się, że Twoja krzesiwo / podpałka nie jest!)

Gdy już rozpalisz krzesiwo, powoli dodaj podpałkę (nie dodawaj zbyt dużo raz lub prawdopodobnie zagłodzisz płomień tlenu. Gdy rozpalisz ładny ogień z podpałką, możesz dodać większe kłody, ponownie stopniowo, upewniając się, że są całkowicie suche, aż rozpalisz ogień wielkości potrzebujesz.

Chociaż nie jest to ściśle mówiąc część tego pytania, myślę, że zawsze warto pamiętać, że powinieneś podjąć kroki, aby upewnić się, że również twój ogień jest bezpiecznie ugaszony - patrz tutaj na pokrewne pytanie!

#4
+7
mjrider
2012-01-28 23:38:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli możesz znaleźć przyzwoity zapas półsuchej kory brzozowej (która zawiera naturalny przyspieszacz), jesteś przynajmniej na dobrym początku. Następnie ogólne kroki rozpalania ognia odbijają się podwójnie.

#5
  0
Jani Hyytiäinen
2017-05-03 16:55:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie uważam, aby temperatura powietrza odgrywała jakąkolwiek rolę w równaniu. Właśnie napisałem kilka instrukcji rozpalania ogniska i powinny one mieć zastosowanie w prawie każdej sytuacji.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...