Pytanie:
Czy / czy mogę gotować w swoim namiocie?
RoflcoptrException
2012-01-25 04:51:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podczas biwakowania przy złej pogodzie zawsze zadaję sobie pytanie, czy warto gotować w namiocie z kuchenką gazową. Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo pożaru. Ale jak niebezpieczne jest to naprawdę? Czy możesz łatwo spalić namiot? Czy są jakieś inne niebezpieczeństwa? Może zatrucie tlenkiem węgla?

Czy powinieneś gotować w swoim namiocie? Myślę, że w dzień na pustyni jest taka możliwość, ale może to skutkować udarem słonecznym. :)
PubMed na zatrucie tlenkiem węgla podczas gotowania w namiocie przy użyciu małej kuchenki; zobacz także „Podobne artykuły” po prawej stronie tej strony ze streszczeniami: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15138958
Gotuję w przedsionku od ponad 25 lat. Nikt nigdy nie dostał zatrucia CO2. Żadnych pożarów. Nie mam wyniku, aby dodać odpowiedź (jeszcze), więc zamieściłem moją rekomendację tutaj: https://pastebin.com/J1DjhCjt Mam nadzieję, że moderator może zweryfikować moją integralność SE i dodać ją jako odpowiedź.
Siedem odpowiedzi:
#1
+44
Timothy Strimple
2012-01-25 04:57:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Absolutnie nie! Ogień jest oczywistym zagrożeniem, ale zatrucie tlenkiem węgla również należy traktować poważnie. Jeśli pogoda jest zła, przynajmniej gotuj pod przedsionkiem z maksymalną wentylacją.

Inni wspominali o wielkim kraju niedźwiedzi. Zaleca się gotować i jeść co najmniej 100 jardów od kempingu, gdy w pobliżu mogą przebywać niedźwiedzie.

W 99% sytuacji zgadzam się z tą odpowiedzią. Jedyne przypadki, w których czuję, że ta zasada może zostać złamana, to sytuacja alpinistyczna, w której ** nie można bezpiecznie gotować poza namiotem **, ponieważ nie ma powierzchni, na której można by oprzeć piec. Powinni to robić tylko ** doświadczeni poszukiwacze przygód, a nie zwykli alpiniści **. Sposób, w jaki widziałem to bezpiecznie, polega na zawieszeniu pieca za pomocą systemu kabli z dachu namiotu. Zobacz link (http://www.summitpost.org/hang-your-stove/483666) Pamiętaj, że to niebezpieczne.
NIE próbuj tego w domu, skonsultuj się z ekspertami i przeczytaj PRZED PRÓBĄ! VENT VENT VENT
Zgoda, w większości przypadków nie jest to dobry pomysł. Jeśli jednak masz ograniczony budżet na paliwo (powiedzmy, że masz kilkudniową wędrówkę), gotowanie na werandzie Twojego namiotu powstrzyma dużo wiatru od pieca i oznacza, że ​​zużywa znacznie mniej paliwa (nawet jeśli piec ma inne rodzaj osłony przeciwwiatrowej) Jeśli masz zamiar to zrobić, uważnie obserwuj kuchenkę, nie zapalaj jej i zasypiaj!
#2
+25
Lagerbaer
2012-01-25 05:03:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedzi dotyczące palności (i wynikającej z niej śmiertelnej pułapki) i zatrucia tlenkiem węgla są prawidłowe. Nawet przy złej pogodzie gotuj poza namiotem. Jeśli często biwakujesz przy złej pogodzie (zachodnie wybrzeże Nowej Zelandii?), Kup namiot z przedsionkiem.

Jest jeszcze jeden problem: w kraju niedźwiedzi nigdy nie chcesz gotować zbyt blisko namiotu bo jeśli ty i twój namiot i wszystko w środku pachnie jedzeniem, zgadnij, kto przyjdzie cię odwiedzić w nocy?

#3
+15
whatsisname
2012-01-25 05:03:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oprócz zagrożenia pożarowego gotowanie jedzenia w namiocie w kraju niedźwiedzi to dobry przepis na przebudzenie i znalezienie niedźwiedzia niszczącego Twój kemping i / lub Ciebie.

Ha, w tej samej chwili napisałem to samo
#4
+15
Chris
2012-01-25 05:26:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dość często gotujemy na małej kuchence gazowej na werandzie (przedsionku) namiotu - o ile jesteś ostrożny i nie zostawiasz go bez nadzoru, po prostu bądź rozsądny.

Widziałem namiot staje w płomieniach i palą się niezwykle szybko, więc jestem świadomy niebezpieczeństwa, ale nigdy nie czułem się zagrożony.

Na szczęście w Wielkiej Brytanii nie musimy się martwić o Niedźwiedzie ...

Nasz najnowszy namiot rodzinny został częściowo wybrany ze względu na dużą werandę kuchenną, dzięki czemu możemy gotować nawet podczas deszczu - co czasami zdarza się w Szkocji :-)
#5
+13
Oliver Hankeln
2012-02-10 19:23:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To naprawdę zależy od rodzaju namiotu. Nie należy gotować w standardowym namiocie zewnętrznym. Istnieją jednak takie namioty jak „Kohte” i „Jurta” (głównie niemieckich) harcerzy, które są zaprojektowane tak, aby w środku płonął ogień. Namioty te są wykonane z bawełny i nie mają podłogi. Są też cięższe niż typowe namioty ekspedycyjne. Jak zawsze, musisz sam rozważyć zalety i wady.

Mają też zupełnie inny rozmiar niż standardowe namioty turystyczne, są to namioty grupowe dla 6-8 (Kohte) lub 12+ (jurty) osób.
#6
+11
Ryley
2012-01-25 05:59:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli jesteś w kraju niedźwiedzi, w 100% zgadzam się ze wszystkimi - gotuj gdzie indziej. Minimum 100 metrów.

Zimą, nie w krainie niedźwiedzi, wychodzenie z namiotu i gotowanie jest do niczego. Na szczęście wielu alpinistów odkryło, że niektóre piece nie wytwarzają nadmiernej ilości tlenku węgla. W tym artykule w Backpacking Light znajduje się przydatna tabela opisująca niektóre piece kanistrowe, które wytwarzają stosunkowo niską ilość tlenku węgla. Przeczytaj całą serię artykułów, aby poznać szczegóły.

Edytuj : Biorąc to pod uwagę, gotuj w swoim przedsionku (z otwartym, jeśli to możliwe), jest to o wiele, dużo bezpieczniejsze.

Ale czy naprawdę tlenek węgla * kiedykolwiek * jest dobrą rzeczą? Każdy pobrany kawałek wiąże i zmniejsza pojemność tlenu. Wysilając się na świeżym powietrzu, nie mogę sobie wyobrazić, dlaczego miałbym to zaryzykować, chyba że * jedyną * alternatywą było zamarznięcie na śmierć (tj. Jest po prostu tak zimno).
Chyba chodzi mi o to, że jeśli masz odpowiedni piec, a warunki są do niczego, to wcale nie jest koniec świata.
Szkoda, że ​​musisz zapłacić składkę członkowską premium, aby wyświetlić powiązany artykuł.
@Peter - tak, 25 $ / rok to niezła premia :) IMHO naprawdę tego warte.
#7
+8
berry120
2012-01-25 04:57:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obecnie większość namiotów twierdzi, że ma powłokę „ognioodporną” - ale tak naprawdę nigdy nie chciałbym tego testować! Słyszałem w szczególności jeden horror (wprawdzie ze znacznie starszym namiotem), który spowodował, że byłem na tyle ostrożny, że zaleciłem nigdy nie gotować w domu.

Prawdopodobieństwo może być niskie (i to nie jest żeby tak powiedzieć), ale jeśli zapali się i jesteś w środku, straciłeś wszystkie drogi ucieczki i jesteś otoczony przez dym i palący się materiał - IMHO to po prostu nie jest to ryzyko, które warto podejmować. I tak, inne niebezpieczeństwa, takie jak zatrucie tlenkiem węgla, są zdecydowanie możliwe, nawet jeśli znajduje się w zamkniętej przestrzeni.

Ognioodporność oznacza po prostu, że aby rozpocząć, potrzeba więcej płomienia ...
@HorusKol Całkowicie się zgadzam!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...