Pytanie:
Co mam zrobić, gdy się zgubię?
studiohack
2012-01-25 13:04:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co powinienem zrobić, gdy stracę orientację lub zgubię się? Jak znaleźć pomoc lub ułatwić sobie znalezienie?

To ogólne pytanie, które należy zrobić, gdy zagubię się w dziczy, niezależnie od tego, czy jest to łąka, czy góra.

Cztery odpowiedzi:
#1
+21
Justin Self
2012-01-25 13:51:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli nie widzisz już żadnych znaków szlaku, najlepiej jest wrócić tą samą drogą, którą przyszedłeś, aż go znajdziesz, a stamtąd rozpocząć wyszukiwanie w okręgu. Nigdy nie idź dalej, zakładając, że tuż przed nami pojawi się znak. Możesz mieć rację, jednak ryzyko zgubienia się i wystąpienia czegoś niefortunnego jest zbyt duże.

Jeśli zostaniesz rozdzielony lub zgubisz, wielu ekspertów sugeruje pozostanie w miejscu (zakładając, że ktoś wie, że tam byłeś). Aby pomóc się odnaleźć, powinieneś tworzyć nienaturalne wzory (proste linie lub koła) w kontrastowych kolorach (skały, brud, gruz). Wykonywanie kontrastujących kolorów flag stanowi dobre źródło nienaturalnego koloru i ruchu. Uniwersalny sygnał wzywania pomocy to 3 flagi lub 3 trójkąty.

Jeśli zdecydujesz, że najlepszym sposobem działania jest pójście dalej, zawsze zostaw jakiś sygnał wskazujący kierunek, w którym zmierzasz. W ten sposób, jeśli ktoś znajdzie, gdzie byłeś, będzie wiedział, w jakim kierunku Cię szukać.

Jest rzeczą oczywistą, że zawsze powinieneś poinformować kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy możesz się od ciebie usłyszeć. Daj im również czas „Zadzwonię do ciebie do tego czasu”, więc jeśli tego nie zrobisz, wiedzą, że powinni powiadomić władze, że możesz się zgubić.

Jeśli jesteś w grupie, krzycz „Coo-ee!”. Będziesz brzmiał jak kretyn, ale nie uwierzysz, jak daleko to wezwanie może dotrzeć nawet w lasach.
+1 za pozostanie w miejscu, zwłaszcza jeśli zgubiłeś się w wyniku wypadku samochodowego lub awarii. Jeśli naprawdę się zgubiłeś, nie wiesz, czy błądzenie po okolicy zbliża cię, czy oddala od pomocy.
* „powinieneś tworzyć nienaturalne wzory… Uniwersalny sygnał alarmowy to 3 flagi lub 3 trójkąty”. * - zainspirowałeś mnie do napisania [kolejne pytanie] (http://outdoors.stackexchange.com/questions/623/what- wzór-dla-zwykłych-samolotów-powinien-rozbitek-stworzyć-na-bez-bez-wyspie). Czy to miałeś na myśli mówiąc o tych wzorach?
#2
+8
Thomas Rawyler
2012-01-25 13:56:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie polecałbym zostać i mieć nadzieję, że inni Cię znajdą. Poza tym, że masz telefon komórkowy lub inne urządzenie komunikacyjne, aby zgłosić zgubienie. Lub oczywiście, jeśli nie możesz się ruszyć z powodu kontuzji. W takim przypadku należy rozpalić ognisko sygnalizacyjne, które powinno wygenerować ogromną ilość dymu (dobrym początkiem jest palenie wilgotnych gałęzi jodłowych). Zacznij wysyłać alfabet Morse'a za pomocą dymu i / lub światła pochodni.

Jeśli jesteś w stanie się poruszać, to generalnie powinieneś. Ustaw orientację, stojąc na wyższym miejscu lub wchodząc na drzewo. Jeśli nie widzisz żadnych śladów cywilizacji, wypatruj rzek lub strumieni. Udaj się do tych strumieni i podążaj za nimi w dół. Jest wysoce prawdopodobne, że w dole rzeki znajdziesz cywilizację. Ta zasada dotyczy tych części świata, w których rzeki nie wysychają. Na obszarach bezludnych jest to przeważnie odwrotnie, ponieważ wokół źródła wody powstają osady.

Przy okazji, jeśli widzisz podejścia do pomocy, spraw, abyś stał się widoczny, a następnie stań jak Y z ciałem, aby zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy.

#3
+8
RoflcoptrException
2012-01-25 14:21:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli jesteś całkowicie zagubiony, ale nie w sytuacji awaryjnej wymagającej natychmiastowego działania, powinieneś pozostać tam, gdzie jesteś, aby 1) nie zgubić się jeszcze bardziej 2) nie wchodzić w niebezpieczne sytuacje.

Na przykład, jeśli jesteś w górach i nie masz pojęcia, gdzie się udać, aby osiągnąć swój cel, nie jest dobrym pomysłem po prostu przypadkowe pójście w jednym kierunku. Powód jest taki: możesz się jeszcze bardziej zgubić, a co ważniejsze, możesz wpaść w niebezpieczne sytuacje. Jeśli nie znasz terenu, może to oznaczać, że nagle stoisz na szczycie wysokiego klifu i nie możesz znaleźć drogi powrotnej. Proponuję więc pozostać tam, gdzie jesteś, starać się zachować spokój. Istnieje szansa, że ​​inni mogą cię znaleźć lub że nagle przypomnisz sobie, skąd pochodzisz, lub że sytuacja, która doprowadziła do twojego rozluźnienia (np. Gęsta mgła), poprawi się.

Jeśli jest to nagły wypadek, wymaga natychmiastowego działania, nie polecałbym zostać, ale aby spróbować zostać najlepszym gościem i udać się w kolejny cywilizowany obszar. W górach zawsze dobrze jest schodzić w dół lub podążać małą rzeką, potokiem, rowem lub czymś podobnym. Często prowadzi to do dróg lub domów (wcześniej czy później).

#4
+6
Stephen Paulger
2012-01-25 15:46:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, aby istniała ostateczna ogólna odpowiedź, ponieważ będziesz musiał ocenić sytuację w zależności od stopnia zagrożenia, zagrożeń wokół ciebie oraz prawdopodobieństwa i łatwości ratunku.

możesz ułatwić sobie odnalezienie, czyniąc siebie bardziej widocznym lub słyszalnym. Znowu będzie to zależeć od twojej sytuacji, ale możesz mieć ze sobą światło, flary, ubranie wyróżniające się z otoczenia, lustro, które można wykorzystać do sygnalizacji, gwizdek. Oczywiście absolutnie najłatwiejszym sposobem na odnalezienie siebie jest posiadanie telefonu komórkowego z sygnałem i dokładnymi współrzędnymi GPS.

Jeśli obawiasz się, że się zgubisz, poświęć swój czas na doskonalenie umiejętności nawigacyjnych z mapę i kompas i upewnij się, że masz te narzędzia za każdym razem, gdy możesz się zgubić.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...