Pytanie:
Jak odsalać wodę morską?
Jasper
2012-01-25 18:13:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że nie powinienem pić wody morskiej (ze względu na sól, którą zawiera), ale jak mogę ją odsalać?

Dwa odpowiedzi:
#1
+16
HorusKol
2012-01-25 18:28:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Musisz to przedestylować - zakładam, że zamrażanie nie wchodzi w grę (chyba że biwakujesz na skrajnych szerokościach geograficznych). Jest to najłatwiejsze, ponieważ lód na wierzchu to prawie czysta woda.

Tam, gdzie nie masz dostępnej zamrażarki - gotowanie wody, wychwytywanie pary i skraplanie jej z powrotem do wody zapewni czystą wodę.

Metodę tę można osiągnąć za pomocą plandeki z tworzywa sztucznego lub innej nieprzepuszczalnej membrany (płaszcz przeciwdeszczowy). Zagotuj wodę poniżej, z plandeką nad namiotem umieszczoną w pojemniku.
Jeśli żadne źródło ciepła nie jest dostępne, a masz przezroczystą plastikową plandekę, użyj energii słonecznej do odparowania słonej wody i zatrzymania kondensatu. Pamiętaj, aby odchylić plandekę i utworzyć zmarszczkę, aby płyn spłynął do pojemnika.
Destylacja nie działa w 100%, para zawiera też trochę soli ... kiedy byłem młody wyhodowałem kryształy i raz dostałem się na tydzień na urlop. W pobliżu nasyconego roztworu soli była książka, w której wyrosły kryształy. Kiedy wróciłem z wakacji, był całkowicie pokryty solną powłoką z kryształkami. Więc to nie działa w 100%.
to może nie być 100%, ale lepsze to niż nic
#2
+11
user87
2012-01-25 20:18:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na zewnątrz możesz wykopać dół i zbudować SOLARNY STILL. Jest szybki i brudny, ale działa bardzo dobrze i został przetestowany.

enter image description here

Lub możesz założyć dużą plastikową torbę na ramię z dużą ilością liści i założyć skała na dnie, aby uchwycić wodę. Upewnij się, że nie robisz tego na liściach, które są toksyczne dla ludzi.

enter image description here

Jeśli masz pieniądze, możesz kupić przenośny filtr odwróconej osmozy.

Elektroliza zamienia słoną wodę w tlen i wodór, a następnie ponownie je łączy, w wyniku czego powstaje czysta woda.

+1 dla destylatora słonecznego: ale jak „połączyć” wodór i tlen? inne niż spalanie wodoru?
@HorusKol: Spalasz je i wywołujesz sporą eksplozję. Wodór jest „niebezpieczny”, a niebezpieczeństwo wynika z określonych stężeń, które powodują, że zamiast płonąć, wybuchnie. Uważaj również na wodę elektrolizowaną. To najprawdopodobniej zawiera mieszaninę wybielacza i ługu.
W przypadku destylatorów słonecznych radzę szukać odpowiedniego zanurzenia, a nie kopać dziury, ponieważ będziesz pocić się kopaniem wiader, które raczej pokonują obiekt, co nie pomaga w przypadku wody morskiej.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...