Pytanie:
Jakiego stylu raków powinienem używać do butów turystycznych i jak je dopasować?
Phil Jackson
2012-01-25 08:20:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Używałem mikro-kolców w moich butach trekkingowych i stwierdziłem, że nie są one w stanie sprostać wyzwaniu wspinaczki na zaśnieżone szczyty. Używam rakiet śnieżnych, ale odkryłem, że niektóre góry byłyby lepiej obsługiwane przez raki i zastanawiałem się, jaki typ będzie najlepszy dla moich butów turystycznych i jak bym je poprawił.

Czy mogę zapytać, jakiego rodzaju mikroskoków obecnie używasz? Zadałem [pytanie na Quora] (http://www.quora.com/What-is-the-most-andard-footwear-when-hiking-in-mixed-snow-ice-mud-rocks-conditions) i polecono te: http://www.rei.com/product/774966/kahtoola-microspikes-traction-system
Przydałoby się również wspomnieć, czy masz buty trekkingowe ze ściągaczem, czy nie (tj. Czy mają twarde wargi na palcach i pięcie, aby umożliwić przyczepienie do raków).
Moje buty nie mają ściągacza. Obecnie używam mikrospajków Kahtoola. Jestem na mojej trzeciej parze za 6 miesięcy (chciałbym, żeby zwrócili mi pieniądze zamiast je wymienić). Nie mogę ich polecić, ponieważ gumowe pętle wyrywają się podczas używania ich na wzgórzach.
Trzy odpowiedzi:
#1
+8
Roddy
2012-05-07 16:45:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buty i raki mają oceny, które dają wyobrażenie o kompatybilności.

Buty mają ocenę od B0 (buty trzysezonowe lub w zasadzie pantofle do sypialni!) do B3 (buty alpinistyczne ze sztywną skorupą) i raki mają klasyfikację od C0 (elastyczne, przypinane) do C2 (sztywne, zazwyczaj wpinane).

Teoretycznie nie powinieneś używać raków o numerze wyższym niż but. Ale co ważniejsze, zabierz buty ze sobą do sklepu, ponieważ (podobnie jak dopasowanie buta zależy od stopy), dopasowanie raków zależy od buta. Dopasowanie jest niezbędne, ponieważ naprawdę nie chcesz, aby ktoś odpadł.

http://www.thebmc.co.uk/modules/article.aspx ? id = 5363

Z UKC, zobacz także:

http://www.ukclimbing.com/gear/review.php?id=1330

#2
+7
imsodin
2015-12-14 16:27:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kompatybilność

Nie znam systemu ocen (B0-3, C0-2) wspomnianego w innej odpowiedzi, ale kompatybilność butów i raków sprowadza się do dwóch pytań:

Czy buty mają ściągacz / krawędź z przodu i / lub z tyłu?

Określa to wybór odpowiedniego systemu mocowania.
Większość butów turystycznych nie posiadają żadnych ściągaczy, więc potrzebujesz raków z mocowaniem koszyczkowym z przodu iz tyłu, który jest zabezpieczony głównie pasami.

enter image description here

Jeśli twój but ma ściągacz z tyłu, możesz wybrać raki z dźwignią z tyłu. Są łatwiejsze do zamocowania i bardziej stabilne.

enter image description here

Techniczne buty alpinistyczne mają ściągacze zarówno z przodu, jak iz tyłu. Oprócz dźwigni posiadają z przodu metalowy uchwyt. Jest to bardzo podobne do wiązań snowboardowych / wyścigowych typu hardboot. To jest najszybsze do wkroczenia i najbardziej sztywne.

enter image description here

Czy podeszwa jest wystarczająco sztywna?

Jeśli podeszwa ma ściągacze jest przeznaczony do raków, więc nie ma problemu. Buty trekkingowe z bardzo miękką podeszwą (buty trekkingowe) mogą być problematyczne. Nie ma niestety jednoznacznego kryterium, kiedy podeszwa jest zbyt miękka. Dlatego w tym przypadku zdecydowanie polecam przetestowanie u wyspecjalizowanego sprzedawcy, czy to działa.

Cechy

Materiał

Standardem jest stal raki, ponieważ są stabilne i trwałe. Więc jeśli robisz coś technicznego lub będziesz mieć sekcje na skale do skrzyżowania z rakami, to jest droga do zrobienia. Do użytku tylko na lodowcach / śniegu raki aluminiowe są dobrą alternatywą, ponieważ są nieco lżejsze. Po prostu szybko się zużywają na skale, ale nadają się tylko do śniegu / lodu.

Punkty przednie

Standardowe przednie punkty są poziome. Jeśli nie wiesz, co wybrać, skorzystaj z tych. Pionowe przednie punkty są przeznaczone do wspinaczki w lodzie, suchych narzędzi i alpinizmu mieszanego / technicznego. Są też przeważnie bardziej sztywne i ciężkie, więc nie są dobrym wyborem na wędrówki po śniegu.

Bardzo ważne jest to, że Twoje raki mają jakąś funkcję przeciwbólową. Zwykle jest to plastikowy kawałek na spodzie raków. Zmniejsza ryzyko utknięcia śniegu pod rakami. Zwłaszcza w cieplejszych / wilgotnych warunkach, bez zabezpieczenia raki szybko stają się bezużyteczne (tj. Nawet bardziej śliskie niż bez) z powodu nagromadzonego śniegu pod spodem (a ponadto trzeba je podnieść).

Suma punktów

To naprawdę nie jest duży problem, chyba że pójdziesz na stronę techniczną, więc zamiast tego spójrz na wagę i cenę.

Odniesienia do zdjęć

Kolejność występowania:
http://content.backcountry.com/images/items/900/GRV/GRV0048/ATNC.jpg
http: // www. livefortheoutdoors.com/upload/548670/images/img_5409.jpg
http://weightmyrack.com/sites/weightmyrack.com/files/images/crampon/Grivel_Air_Tech_Cramp_O_Matic.jpg

Zdjęcie pokazujące odpowiedni styl „ściągacza” buta sprawiłoby, że było to jeszcze lepsze. Najlepsze, co mogłem znaleźć, to to. http://assets.outdoorgearlab.com/photos/11/22/233711_26930_XL.jpg
#3
+4
xpda
2012-01-25 09:19:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niektóre raki mają dźwignię zapiętkową, która zaciska się na podeszwie na pięcie buta. Są bardziej stabilne, ale nie zawsze pasują do rzeczy takich jak gumowe buty.

Stalowe raki pozostaną ostre, ale ważą więcej niż raki aluminiowe.

Jeśli kupisz je online, upewnij się, że możesz je zwrócić, jeśli nie będą działać z Twoimi butami. Z butami trekkingowymi pewnie nie będzie problemu, bo są dość uniwersalne. Raki są zwykle zapinane za pomocą pasków, które ciągną za druty lub metalowe elementy, które trzymają raki na bucie.

Jeśli planujesz używać ich w cieplejszym śniegu, możesz rozważyć zastosowanie środka zapobiegającego tworzeniu się kulek lub oblodzenia talerze. Są to plastikowe elementy, które wchodzą pod raki, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu na dnie.

Jednym z przykładów, który widzę dość często w przypadku turystów pieszych, jest Black Diamond Nerve: http://www.blackdiamondequipment.com/en-us/shop/climb/crampons/neve-crampon Wersja z paskami jest łatwa w użyciu w większości butów, a aluminium zapewnia niewielką wagę (ale uderzenia będą znacznie szybsze). Podobnym zestawem jest „Contact” (z paskami, nie z belami).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...