Pytanie:
Jak możesz nawigować / określać swoją lokalizację w gęstej mgle?
berry120
2012-01-25 04:15:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy są jakieś dobre wskazówki, wskazówki i sposoby, których możesz użyć, aby poruszać się po okolicy i znaleźć swoją lokalizację w gęstej mgle (oprócz GPS)?

Dobrze byłoby znaleźć wysoko ponad mgłą.
Czasami możesz kluczować na wietrze.
@Roflcoptr, czy naprawdę chciałbyś iść wyżej? Upadek byłby większy, gdybyś zszedł z klifu we mgle.
Nawigacja lądowa czy nawigacja wodna?
Dziewięć odpowiedzi:
#1
+25
Hartley Brody
2012-01-25 05:28:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

We mgle tracisz tylko zwiększoną widoczność . Nie powinno to zbytnio zniweczyć Twojego planu, chyba że nawigowałeś, obserwując odległe punkty orientacyjne.

Jeśli byłeś na szlaku, trzymaj się go. Nie ma potrzeby spacerować. Jeśli nic nie widzisz, a podróżowanie staje się niebezpieczne lub nie masz pewności, dokąd się wybierasz, zatrzymaj się i poczekaj, aż mgła się podniesie.

Jeśli robi się ciemno, być może będziesz musiał rozbić obóz. Mam nadzieję, że masz zestaw ratunkowy!

Ostatecznie jest to wezwanie do oceny. Jeśli myślisz, że możesz iść dalej bez zgubienia się, nie martw się mgłą. Ale jeśli mgła jest zbyt gęsta, zatrzymaj się i poczekaj. Pamiętaj, cierpliwość to cnota :)

Dodatkowo śledź prędkość podróży podczas wędrówki, przeglądając pobliskie punkty orientacyjne (np. Strumienie, rzeki, zbiorniki wodne). W połączeniu z kierunkiem jazdy i poręczami generalnie nie potrzebujesz widoczności na duże odległości.
Zatrzymaj się i czekaj to doskonała rada, gdy czujesz się zagubiony!
@Russell,, ale przestań i * pomyśl * może być lepiej!
@Roddy - To zależy od stanu psychicznego osoby. Dość często zatrzymywanie się i relaksowanie jest w rzeczywistości ważniejsze niż zatrzymywanie się i myślenie. Zagubione, w złym stanie psychicznym, myślenie jest spadkową spiralą paniki.
@Russell. Całkowicie się zgadzam, ale „czekaj” może być niewłaściwym słowem, ponieważ sugeruje, że po prostu czekasz, aż wróżki pogodowe pomachają różdżką ... Zatrzymaj się, nałóż dodatkową warstwę, zrelaksuj się, napij się, a następnie wyciągnij Mapa...
@Roddy - rozumiem twój punkt widzenia :)
Uważaj również na skrzyżowania, nawet na szlakach. Jeśli podążasz jedną stroną szlaku i dojdziesz do rozwidlenia, możesz zjechać wzdłuż rozwidlenia po tej stronie, nawet jeśli zamierzasz jechać dalej prosto. Zdarzyło się to mojemu przyjacielowi na starej linii kolejowej we mgle i przeszli kilka mil, zanim zdali sobie sprawę z błędu.
#2
+20
Chris
2012-01-25 06:01:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli musisz poruszać się po kompasie przy słabej widoczności, stań nieruchomo i wyślij kogoś przed siebie na prawidłowy namiar na odległość (prawdopodobnie tak daleko, jak widzisz). Niech stoją nieruchomo, a następnie podejdź do nich. Powtarzać. Porusza się wolno, ale będziesz chodzić po prawidłowym namiocie i dokładniej niż tylko trzymając kompas przed sobą.

Znalezienie lokalizacji jest nieco trudniejsze - myślę, że nie zgubisz się w pierwszym miejsce to najlepszy pomysł! Poszukaj wszelkich obiektów, które mogą być widoczne na mapie, lub wszelkich możliwych do zidentyfikowania cech, które napotkasz podczas chodzenia. Jeśli myślisz, że z grubsza wiesz, gdzie jesteś, przejdź do funkcji, takiej jak strumień, a jeśli jej nie znajdziesz, musisz ponownie ocenić.

Podoba mi się twoja technika podążania za wskazówką z pierwszego akapitu, ale twierdzę, że nie powinieneś po prostu wędrować po okolicy, aby znaleźć punkty orientacyjne - nigdy nie wiesz, gdzie skończysz, i prawdopodobnie po prostu zaostrzysz problem.
Technika polegająca na tym, że ktoś wychodzi na przód działa również w warunkach śnieżnych lub śnieżnych. Możesz nieznacznie zmienić technikę, zachęcając przyjaciela do chodzenia po falistej linii i używania jego śladów do patrzenia, co oznacza, że ​​twój przyjaciel nie musi się zatrzymywać i możesz robić lepsze postępy. Jednak musisz być w zasięgu krzyku.
@HartleyBrody przepraszam, że źle to sformułowałem, chodziło mi o to, że powinieneś ocenić na mapie rzeczy, których spodziewałbyś się zobaczyć w ciągu następnych X minut marszu, a jeśli ich nie widzisz, nie jesteś tam, gdzie myślisz ty byłeś.
Wysłanie kogoś z przodu jako znacznika jest potrzebne tylko w pozbawionych cech krajobrazów, takich jak śnieżne pole w białej bieli. Jest powolny i żmudny i powinien być używany tylko wtedy, gdy nie ma alternatywy. Jeśli idziesz solo w takiej sytuacji, być może będziesz musiał uciekać się do rzucania śnieżkami lub kamieniami przed siebie i orientowania się w nich. Ale znacznie częściej zdarza się, że można zorientować się w skale, drzewie lub innym elemencie, dzięki czemu cała drużyna idzie naprzód razem.
#3
+10
Graham
2012-01-26 21:00:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tempo i czas mogą być pomocne w nawigacji w warunkach słabej widoczności. Obie metody poprawiają się, gdy zdobywasz doświadczenie, ćwicząc tempo i mierzenie czasu na różnych terenach.

  • Stymulacja poprzez liczenie kroków (koraliki na smyczy kompasu lub licznik mechaniczny pomogą Ci uniknąć utraty liczenia), aby oszacować odległość podróżował ze znanej lokalizacji.
  • Czas na podstawie, na przykład, reguły Naismitha, aby oszacować odległość od znanej lokalizacji.

Możesz użyj również liny o znanej długości do pomiaru odległości.

Świetnym przykładem jest bezpieczne zejście ze szczytu Ben Nevis, które wymaga podążania za namiarem 231 stopni na 150 metrów, a następnie namiar na 282 stopnie.

+1 - nawigacja we mgle / w nocy wymaga mapy, kompasu i dużych umiejętności. Trening też czyni mistrza, więc upewnij się, że masz ochotę na dzień / dobrą widoczność.
#4
+8
Roddy
2012-05-08 20:44:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje cała masa standardowych map i technik kompasu, których możesz używać bez GPS.

Jeśli znasz swoją lokalizację przed opadnięciem mgły, nie zgubisz się - po prostu nie możesz zobacz do tej pory. Zmień strategię nawigacji, aby mieć krótsze nogi i wybierz punkty, które będą w zasięgu Twojej wizji. Zwróć szczególną uwagę na zmiany kierunku szlaku i interpretację konturu. Jeśli masz dobrą funkcję poręczy (ścieżka / rzeka / ogrodzenie), również jej użyj.

Jeśli jesteś „zagubiony” i chcesz się ponownie zlokalizować, zacznij od rozejrzenia się wokół siebie. Czy jesteś przy ścieżce lub strumieniu, a jeśli tak, to w jakim kierunku zmierza. Co robi teren wokół ciebie. W szczególności w górach, jaki jest aspekt stoku? (tj. jaki jest namiar kompasu na „linii upadku”). Jeśli masz (prawidłowo ustawiony!) Zegarek wysokościomierz, który również może pomóc zmniejszyć możliwości.

Jeśli masz szczęście, to wystarczy, aby dać Ci ostateczną poprawkę (lub wystarczająco dużo wskazówek, aby powiedzieć, w którą stronę) iść, nawet jeśli nie masz 100% pewności co do pozycji.

Ale często w zasięgu wzroku nie ma wystarczającej liczby wskazówek, aby ustalić swoją pozycję. Jeśli tak, czas się ruszyć! Niedaleko - może 100 m. Wybierz kierunek poruszania się na podstawie swoich wcześniejszych przypuszczeń (tj. wybierz kierunki, w których obecność / brak określonych oczekiwanych cech na trasie zawęzi możliwości) i oczywiście unikaj kierunków, które mogą prowadzić do stromych spadków. Dodaj wskazówki od nowej pozycji do poprzedniej. Powtórz, jeśli to konieczne.

Jest cała masa książek na temat nawigacji. Moją ulubioną jest ta: Ultimate Navigation Manual.

Uwielbiam tę odpowiedź. Nigdy wcześniej nie słyszałem o „funkcji poręczy” i nauczyłem się z tego.
+1 za książkę Brotherton. Jeśli go tam nie ma, prawdopodobnie go nie potrzebujesz!
#5
+7
Lagerbaer
2012-01-25 05:21:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zależy to oczywiście od posiadanych narzędzi i ogólnej sytuacji.

Na przykład, jeśli wiesz, że jesteś na określonej ścieżce i masz kompas, a jeśli jesteś na nachylenie, możesz spróbować obliczyć kierunek nachylenia i porównać go ze zboczami wzdłuż ścieżki, na której się znajdujesz, używając mapy topograficznej.

#6
+5
mjrider
2012-01-25 06:10:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

zgodnie z podręcznikiem harcerzy możesz używać mchu (podobno zwykle / zawsze rośnie po północnej stronie drzewa ...)

Powszechnie uważa się, że w północnej pod różnymi szerokościami geograficznymi, po północnej stronie drzew i skał na ogół rośnie średnio bujniejszy porost mchów niż na innych stronach. Przyjmuje się, że dzieje się tak, ponieważ słońce po południowej stronie tworzy suche środowisko. Na południe od równika sytuacja byłaby odwrotna. Jednak przyrodnicy uważają, że mchy rosną po bardziej wilgotnej stronie drzew i skał. [3] W niektórych przypadkach, na przykład w słonecznym klimacie w umiarkowanych północnych szerokościach geograficznych, będzie to zacieniona północna strona drzewa lub skały. Na stromych zboczach może to być strona pod górę. W przypadku mchów rosnących na gałęziach drzew jest to zwykle górna część gałęzi na poziomo rosnących odcinkach lub w pobliżu krocza. W chłodnym, wilgotnym i pochmurnym klimacie wszystkie strony pni drzew i skał mogą być równie wilgotne dla mchów. Różne gatunki mchów mają różne wymagania dotyczące wilgoci i słońca, więc będą rosnąć na różnych odcinkach tego samego drzewa lub skały.

Strona Wikipedii na temat Mchu

Teraz nie wiedziałem. Każdego dnia uczysz się czegoś nowego!
To trochę chybione, na pewno nie polegałbym na tym w trudnej sytuacji. Motto skauta brzmi „Bądź przygotowany”, więc * naprawdę * powinieneś mieć mapę i kompas.
absolutnie poprawne, ale w mgnieniu oka ...
..A anteny satelitarne „rosną” po południowych stronach domów (w każdym razie na półkuli północnej)
W rzeczywistości nie jest to zbyt wiarygodny sposób określania kierunku. Jest to _zwykle_, _ czasami_ prawda, ale nie zawsze. Przypuszczam, że gdybym nie miał absolutnie innego sposobu określenia kierunku, użyłbym tej metody.
Wcześniej dzisiaj próbowałem skierować się na północ podążając za mchem (co było - większość drzew go nie miała). Według mojego kompasu podróżowałem w kierunku generalnie północno-zachodnim, chociaż w pewnym momencie zmierzałem prawie prosto na południe. Przypuszczam, że jeśli jesteś zdesperowany, możesz spróbować, chociaż prawdopodobnie lepiej poczekać, aż wzejdzie słońce lub mieć nadzieję, że przyjdzie ktoś z kompasem.
Pamiętaj, że to jest we mgle. Jeśli już nie jesteś pewien swojej lokalizacji i kierunku, użycie metody tak zawodnej jak mech do określenia kierunku może sprawić, że będziesz bardziej zagubiony. Jeśli to jest to, do czego musisz się uciec, rozważałbym zaczekanie na podniesienie się mgły, nawet jeśli to byłby dzień lub dwa, a nawet gdybym nie miał jedzenia.
#7
+2
Marcle UK
2015-12-18 04:31:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Wielkiej Brytanii przeważający wiatr wieje z południowego zachodu, a drzewa / krzewy rosną z dala od wiatru, więc zakładając, że można zobaczyć drzewo, powinno być łatwo określić inne punkty kompasu. W innym miejscu na świecie rozsądne byłoby określenie kierunku przeważającego wiatru przed wyruszeniem w drogę.

Brzmi dobrze, gdy wiatr jest deterministyczny. Ale uważaj na określanie kierunku wiatru w twoim obszarze i zakładanie, że później będzie to niezawodny wskaźnik kierunku: w moim obszarze możemy uzyskać wiatry wiejące raz w jednym kierunku, a później w przeciwnym kierunku, a to nie jest drobne występowanie również na małą skalę. Burze nadchodzą z przeciwnych kierunków (choć nie jednocześnie). Jeśli tego używasz, upewnij się, że dobrze znasz ten obszar.
Po drugie, właśnie zauważyłem komentarz imsodina dotyczący innej odpowiedzi, sugerujący, że zwykle nie jest ona jednocześnie mglista i wietrzna. Sam nigdy tego nie zauważyłem, ale intuicyjnie ma to sens, ponieważ wiatr zdmuchnął mgłę.
#8
+1
Chris Johns
2016-04-12 02:00:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przy słabej widoczności musisz wrócić do podstawowych technik nawigacyjnych polegających na martwym zliczaniu i wszelkich cechach terenu, które nadal możesz zidentyfikować i śledzić.

Martwe liczenie wymagało dokładnego śledzenia kierunku, w którym idziesz i jak daleko idziesz. Z praktyką może to być dość dokładne, zwłaszcza jeśli możesz wzmocnić wskazówki z terenu, np. Czy jedziesz pod górę, czy w dół. Jednak problem polega na tym, że nawet przy zachowaniu dużej staranności łatwo jest popełnić błędy, a trudny teren może bardzo utrudnić oszacowanie odległości.

Możesz to w pewnym stopniu zrekompensować, zachowując ostrożność w nawigacji, np. wybierając trasę łatwą do pokonania, a nie najszybszą lub najbardziej bezpośrednią. Na przykład idąc wzdłuż grzbietu, strumienia lub linii drzew.

Podobnie, jeśli celujesz w punkt na obiekcie liniowym, na przykład most nad rzeką, bezpieczniej jest „celować”. Na przykład, jeśli wiesz, że na północ od ciebie znajduje się most, który przecina rzekę biegnącą ze wschodu na zachód, to zamiast obrać kierunek na północ, skieruj się na wschód z dobrym marginesem, aby mieć pewność, że uderzając w Aby znaleźć most, musisz skierować się na zachód.

Kolejną kluczową kwestią jest to, że jeśli wygląda na to, że pogoda może się zbliżać, to jest to punkt, aby się zatrzymać i upewnić się, że wiesz, gdzie jesteś, i sprawdź to dwukrotnie i trzykrotnie. W tym momencie podejmij decyzję, czy kontynuować zaplanowaną trasę, zatrzymać się, zawrócić, znaleźć alternatywną trasę lub udać się w osiągalne miejsce, aby przeczekać złą pogodę.

Jeśli znasz dokładną lokalizację, gdy widoczność się pogorszy (co powinieneś), zastanów się dokładnie nad najgorszym scenariuszem, w którym zgubienie się podczas upadku z urwiska lub potknięcia się o bagno będzie gorsze niż nieplanowana noc na wzgórzu.

#9
-1
tushar
2012-02-03 21:48:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli wiesz o wietrze, to może ci pomóc. Na przykład wiatr z północy wieje z północy na południe, podobnie jak wiatr wschodni jest wiatrem, który pochodzi ze wschodu i wieje na zachód itd.

Wydaje się, że jest to uzależnione od znajomości kierunku. Jeśli zgubię się we mgle i jak mogę określić kierunek wiatru (tj. Na wschód), nie znając już kierunku (w którym momencie miałbym mieć wiatr, aby nadać kierunek?). Proszę wyjaśnić więcej, jak można wykorzystać tę metodę.
komentarz anonimowego użytkownika z edycji: Problem polega na tym, że w gęstej mgle zwykle nie ma wiatru


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...