Pytanie:
Jak mam sprawdzić, czy kotwica jest pewna, kiedy kotwiczę mały jacht na nieznanym lądzie?
Rory Alsop
2012-01-25 05:27:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podczas żeglowania mogę każdego wieczoru zakotwiczyć w innej zatoce i zabrać ponton, aby wylądować na noc w namiocie.

Zawsze martwię się, że kiedy budzę się rano, łodzi może już nie być. Co mogę zrobić, aby wybrać odpowiednie dno morskie do zakotwiczenia lub upewnić się, że kotwica jest mocno przymocowana, nawet jeśli zmieni się przypływ?

Dwa odpowiedzi:
#1
+15
xpda
2012-01-25 05:41:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ustaw kotwicę, cofając silnik, aż łańcuch kotwicy będzie napięty, a następnie uruchom silnik na średnich obrotach, aby upewnić się, że kotwica się wbiła. Możesz obserwować GPS, aby upewnić się, że prędkość jest bliska zeru (a kotwica nie ciągnie się), kiedy to robisz.

Jeśli jednak zmieni się przypływ i / lub wiatr, może wyciągnąć ustawioną kotwicę. Jeśli użyjesz DUŻO łańcucha i nie jest zbyt wietrznie, a prąd nie jest zbyt szybki, łódź tylko przeciągnie łańcuch i nie będzie faktycznie ciągnęła kotwicy. Ponadto, jeśli wyciągnie kotwicę i masz dużo łańcucha, prawdopodobnie gdzieś w pobliżu ponownie złapie (chyba że przejdzie przez półkę do głębokiej wody).

Niektórzy ustawią dwie kotwice , po jednym w każdym kierunku przypływu. Nie sądzę, żebym mógł to zrobić bez splątania łańcucha.

Może mógłbyś dostać bezprzewodowy alarm kotwiczny, który włącza się w Twoim namiocie, gdy łódź się porusza.

#2
+10
DJClayworth
2013-04-09 07:54:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To, co xpda pisze o ustawianiu kotwicy, jest słuszne (chociaż miejmy nadzieję, że wiesz o tym, jeśli pływasz własną łodzią). Oprócz tego, co mówi, upewnij się, że masz odpowiedni rodzaj kotwicy do łóżka i masz wystarczającą ilość jezdni (liny lub łańcucha). Na noc powinna być co najmniej 7 razy większa niż głębokość wody. Im dłużej, tym lepiej, w granicach rozsądku. Oto kilka witryn poświęconych żeglarstwu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa swojej kotwicy, powinieneś ustawić zegarek kotwiczny. Zasadniczo oznacza to okresowe sprawdzanie, czy łódź się nie porusza. Użyj namiaru kompasu ze stałego punktu. Oczywiście oznacza to niepozostawianie łodzi na noc bez nadzoru. Jeśli masz elektroniczny system nawigacji, możesz ustawić alarm kotwiczny - taki, który włączy się, jeśli znajdziesz się w odległości większej niż ustalona od punktu kotwiczenia. Istnieją również aplikacje na smartfony, które wykonują to samo zadanie. Więcej informacji można znaleźć na niektórych specjalistycznych witrynach żeglarskich. Oto przykład.

Możesz także ustawić dwie kotwice (chociaż „po jednej na każdy kierunek przypływu” może nie być konieczne - dwie kotwice mogą być ustawione z innego powodu jeśli prąd lub wiatr mogą się zmienić i nie chcesz, aby łódź kołysała się).

Kolejną czynnością jest zanurkowanie na kotwicy - płyń w dół i wizualnie sprawdź, czy kotwica jest prawidłowo ustawiona.

Wiele witryn poświęconych żeglarstwu zawiera więcej informacji na ten temat.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...