Pytanie:
Gdzie w Europie dozwolone jest dzikie biwakowanie?
RoflcoptrException
2012-01-25 04:08:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy istnieje zasób (witryna, książka itp.), który zawiera listę wszystkich krajów europejskich i stan bezpłatnego kempingu?

W szczególności chcę sprawdzić, w których krajach europejskich nie jestem karany grzywną, kiedy Stawiam namiot gdzieś poza oficjalnym kempingiem.

Nie znam takiej listy - wiem jednak, co może dać ci przewagę, że jest to legalne w Szkocji, aw Anglii jedynym takim legalnym miejscem jest Dartmoor.
@berry120 - w Wielkiej Brytanii jest wiele ogólnodostępnych obszarów - obozowałem na dziko w Peaks and the Lakes. Obszary te są wyraźnie zaznaczone na mapach systemu operacyjnego.
Otwarty dostęp nie oznacza, że ​​biwakowanie na dziko jest dozwolone.
Pojawiło się to również na stronie podróżniczej http://travel.stackexchange.com/q/1340/1820
Wydaje się, że „dziki kemping” ma wiele znaczeń w zależności od kraju i rodzaju działalności. Dla niektórych oznacza to zaparkowanie kampera na noc przy głównej drodze, ale dla wielu innych (łącznie ze mną) oznacza to biwakowanie w górach, mile od najbliższej drogi, domu lub innej osoby. A owce nie wystawiają mandatów!
@Roddy - słuszna uwaga, kolejna do dodania do FAQ.
Nie jest to odpowiedź na Twoje pytanie, ale… bez większych problemów rozstawiłem namiot obok auta poza drogami wiejskimi w większości krajów europejskich, Turcji i Maroko. Spośród ponad 200 nocy, które to zrobiły, zostaliśmy odesłani 3 razy. Raz policja, dwa razy myśliwi. Znajdź miejsce, w którym przechodzi kilka osób, poczekaj, aż ciemność rozbije namiot.
W Portugalii obóz na dziko jest zabroniony. Mój przyjaciel został ukarany grzywną za dużo pieniędzy za biwakowanie w dziczy. Wszyscy, których znam, którzy to robią, muszą się wymknąć i ukryć przed władzami. W Portugalii jest tylko jeden obóz, w którym można biwakować na dziko, w górach, zwany Covao da Ametade.
Tutaj znajdziesz listę dzikich przepisów dotyczących kempingów w KAŻDYM kraju w Europie. To powinno pomóc :) [Przepisy dotyczące dzikich kempingów w każdym kraju europejskim] (http://momgoescamping.com/wild-camping-laws-europe/)
22 odpowiedzi:
#1
+53
berry120
2012-01-25 04:37:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po krótkich poszukiwaniach znalazłem to, które obejmuje niektóre w Europie (nie tak bardzo, jak myślałem na początku!)

Warto zauważyć, że dla niektórych (i chyba większość ludzi tutaj) dziki biwak oznacza darmowe biwakowanie na piechotę z namiotem i zaopatrzeniem, dla wielu innych może oznaczać jazdę po okolicy i parkowanie gdzieś w kamperze. Mam tu na myśli pierwszą odmianę i jest to rodzaj, który znacznie rzadziej przysparza problemów (szczególnie w krajach, w których jest to granica).

W każdym kraju, ale szczególnie w tych, w których jest bardziej szara strefa, jeśli wiesz wcześniej, dokąd się wybierasz, szybki telefon do właściciela ziemi (jeśli jest), aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, nie zrobi ci żadnej szkody. Chociaż nie zawsze jest to konieczne, może pomóc uspokoić umysł, aby nie martwić się, że ktoś do niego podejdzie lub zostanie poproszony o wyjazd podczas pobytu.

W każdym razie, ogólne podsumowanie krajów w tym link i gdzie indziej:

 • Francja (patrz link powyżej) Prawna szara strefa, ale ogólnie jest tolerowana za zgodą właścicieli ziemskich, lub jeśli jesteś z dala od atrakcji turystycznych. Nie rozpalaj ognia.
 • Anglia i Walia (patrz powyższy link) Generalnie nie jest to dozwolone bez uprzedniej zgody, choć są pewne wyjątki (Dartmoor jest największym.)
 • Szkocja (patrz powyższy link) Prawne prawie wszędzie.
 • Irlandia Jest tolerowany w bardziej wiejskich miejscach, chociaż rozsądne może być wcześniejsze uzyskanie pozwolenia, jeśli możesz.
 • Hiszpania i Portugalia Uważam, że jest tolerowany, ale tylko w niektórych miejscach . Najlepiej najpierw skontaktować się z właścicielem gruntu, aby się upewnić.
 • Niemcy Większość linków, które mogę znaleźć, sugeruje, że nie jest to ściśle legalne, ale wiele osób zrobiło to bez problemów (oczywiście pod warunkiem przestrzegania rozsądnych środków ostrożności).
 • Holandia Ogólnie niedozwolone. Jest kilka miejsc, w których jest to dozwolone, w pobliżu wyznaczonego słupa do tzw. „Pole campingu” ( paalkamperen)
 • Włochy ( Zobacz powyższy link) Nie wydaje się być tolerowany, w rzeczywistości większość źródeł, które mogę znaleźć, podaje, że jest wyraźnie zakazany w wielu miejscach. Powiedziawszy to, ten sam link mówi również, że jest wiele dobrych kempingów w wielu ładnych miejscach w okolicy, więc może to być Twoja alternatywa. (Edycja: może to być trochę trudniejsze niż w rzeczywistości, zobacz komentarz Tullochgoruma poniżej).
 • Grecja (patrz powyższy link) Nielegalne, ale zasada jest najwyraźniej szaleńczo ignorowany, z wieloma niezalecanymi obszarami. Ryzyko spoczywa na Tobie, jeśli spróbujesz tutaj.
 • Norwegia Legalne prawie wszędzie. Prawo do roamingu.
 • Szwecja Prawnie wszędzie. Prawa dostępu do zewnątrz.
 • Finlandia Prawne prawie wszędzie. Prawa Everymana i kodeks postępowania na ziemi prywatnej.
 • Bułgaria (patrz link powyżej) Interesujące - ja nie mogę znaleźć żadnych źródeł mówiących o tym, czy to legalne, czy nie, ale najwyraźniej latem setki rodzin hippisów przenosi się na plaże, dzikie obozy i często rozbiera się do naga na dobre.
 • Estonia (patrz link powyżej) prawna szara strefa, szeroko tolerowana, ale najlepiej wcześniej uzyskać pozwolenie od właściciela gruntu.
 • Albania Informacje prawne tutaj na terenach publicznych, ale czasami ograniczone ze względów środowiskowych. Sprawdź najpierw.
 • Austria Nie mogę znaleźć żadnych wiarygodnych źródeł. Ogólny konsensus jest taki, że wydaje się to zniechęcać, ale jeśli jesteś rozsądny, nie powinno być problemu.
 • Wyspy Owcze Niedozwolone. Biwakowanie jest dozwolone tylko na wyznaczonych kempingach.
Wygląda świetnie, ale niestety obejmuje tylko 6 krajów z około 45.
@roflcoptr Przepraszam, nie do końca jestem pewien, co skłoniło mnie do przekonania, że ​​było to obszerne ... nadal, myślę, że to początek!
„setki rodzin hipisów ... rozbiera się nago na dobre” blahahahaha. To prawda, ale nie tak rozpowszechnione i nie w temacie „rozbić mój namiot”. W Bułgarii namiot można rozbić wszędzie - z wyjątkiem rezerw. Na pustkowiach wokół miast i miasteczek jest również wiele kominków.
O Austrii: generalnie jest to „dozwolone”. Jednak jest to zabronione w stanach Wiedeń i Tyrol, a także w rezerwatach przyrody.
Dodam, że we Włoszech (przynajmniej w okolicach Mt Blanc) jest zabronione poniżej 2500m. Źródło: przewodnik w tej chatce między col a schronieniem Elisabetta.
W Valle D'Aosta we Włoszech (jednym z najpiękniejszych regionów górskich) jest wyraźnie dozwolone powyżej 2500 metrów między 20:00 a 8:00.
Byłem trochę sceptyczny co do legalności biwakowania w Dartmoor, ale [okazuje się, że się myliłem] (http://www.dartmoor.co.uk/where-to-stay/dartmoor-camping/wild-camping-on-dartmoor )
I've wild-camped quite extensively in the Italian Alps. So long as you are above the enclosed fields and away from woods (they are understandably very twitchy about fire), i never had any issues. Commonsense rules apply - pitch late, strike early, and keep away from busy beauty-spots. If you're pitching near a hut, it's polite to ask the guardian. I've never been turned down. The one time I got caught stealth-camping lower down the Ranger was very friendly and asked me politely to move on. But after a quick negotiation he relented and let me stay the night.
To add for the Netherlands: There is a very limited availablity see for completely free campsites see https://www.logerenbijdeboswachter.nl/vrij-kamperen and there are 'nature' campsites available for a small fee https://www.logerenbijdeboswachter.nl/natuurkampeerterreinen
@Liam - Mieszkam na skraju Dartmoor i sytuacja prawna jest nieco bardziej skomplikowana. Kemping jest dozwolony, ale nie wszędzie. Tutaj znajduje się ostateczna mapa: http://www.dartmoor.gov.uk/visiting/vi-enjoyingdartmoor/camping/camping-map (przejdź do szczegółów). W praktyce stosowanie zasad jest dość liberalne. Jeśli będziesz kierować się zdrowym rozsądkiem i ćwiczyć Nie pozostawiaj śladów, nie będziesz mieć żadnych problemów. Tylko nie obozuj na ścieżce prowadzącej do Hound Tor ...
We Francji jest to bardzo tolerowane w okolicach ostoi, które znajdziesz w alpach / parkach narodowych
W Hiszpanii nigdzie nie wolno stawiać namiotu. Jest bardzo niewiele wyjątków, takich jak na dużych wysokościach, o ile nie jest to park narodowy lub coś w tym rodzaju, ale te wyjątki nie mają zastosowania zbyt często.
Czy to wszystko odnosi się do snu na jedną noc gdzieś pod gołym niebem (zwłaszcza jeśli jesteś w podróży samochodowej w szczerym polu, szanse na nie znalezienie schronienia przed zapadnięciem nocy są dość duże), czy też pozostawanie na kilka dni i nocy jednocześnie Lokalizacja? Ponieważ rozpakowanie namiotu, spanie 6-7 godzin, a następnie ponowne spakowanie go i wyjście jest zupełnie inne niż budowanie obozu na kilka dni.
Austria: niezgodne z prawem
Chorwacja: nielegalne
Słowenia: nielegalne
Węgry: nielegalne
Włochy: nielegalne
Niemcy: nielegalne
Jestem Austriak i spali w hamakach we wszystkich wyżej wymienionych krajach. Tylko raz został odesłany do Chorwacji przez policję z ostrzeżeniem. Ale śpię ukradkiem
#2
+19
Thomas Jung
2012-01-25 12:57:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest to dozwolone w Szwecji. Nazywa się Allemansrätten.

To samo prawo obowiązuje w Norwegii
To samo prawo istnieje również w Finlandii (jokamiehenoikeus). W dosłownym tłumaczeniu na angielski jest to „prawa każdego człowieka”.
#3
+18
Aim Kai
2012-01-25 22:34:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Generalnie w Anglii i Walii nielegalne jest obozowanie na dziko w dowolnym miejscu bez uprzedniej zgody właściciela gruntu. Chociaż niektóre parki narodowe w Wielkiej Brytanii są bardziej tolerancyjne niż inne !! Z mojego doświadczenia wynika, że ​​w angielskich i walijskich parkach narodowych jest to tolerowane, o ile nie jesteś widziany i nie zostawiasz śladu, w tym nie rozpalając żadnych pożarów.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową parków narodowych: http://www.nationalparks.gov.uk/visiting/camping.htm

Jak mówi @StephenPaulger, w Szkocji (na szczęście) jest inaczej pod pewnymi warunkami. Sprawdź ten link:

http://www.outdooraccess-scotland.com/out-and-about/recreation-activities/wild-camping/

Będąc na wakacjach we Francji, niektóre miejsca są bardzo niepewne co do dzikiego kempingu !! Tak jak w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie najlepiej jest najpierw skontaktować się z właścicielem gruntu.

Twoje informacje dotyczące Anglii i Walii są mylące. Nie ma to nic wspólnego z tolerancją parków narodowych, ponieważ w ogóle nie posiadają one dużej powierzchni. Grunty, które są właścicielami, będą parkingami, budynkami itp. Wszystkie grunty w Anglii i Walii należą do kogoś. Technicznie rzecz biorąc, musisz uzyskać zgodę właściciela ziemi na obóz. Jest mało prawdopodobne, aby właścicielem gruntu był Park Narodowy.
Chcę tylko dodać moje doświadczenie do tego, co mówią tutaj Aim Kai i @Jim. Znaczna część Snowdonii i Krainy Jezior jest w posiadaniu kombinacji farmerów ze wzgórz lub National Trust. ** Ale ** zarząd parku narodowego zarządza znaczną częścią ziemi (ścieżki, itp.), Rolnik może, ale nie musi, prowadzić prace w imieniu władz parku, więc własność w parkach narodowych jest skomplikowana. Zamknięte przestrzenie będą na ogół wyłączną własnością jednej strony. Wyżej na wzgórzu i na wrzosowiskach kilka osób będzie miało wpływ na dostęp itp., A ** jedna ** z nich będzie należała do Urzędu Parku Narodowego
@Liam Pytanie o pozwolenie na dziki obóz. Kwestia przestrzeni zamkniętej jest nieistotna. Parki narodowe utrzymują wiele ścieżek, podobnie jak National Trust (nie dotyczy PO). Jeśli zdecydujesz się postępować zgodnie z literą prawa, musisz wystąpić do właściciela ziemi o pozwolenie na obóz. Może to być rolnik lub organ, taki jak National Trust - ale prawie zawsze będzie to park narodowy, ponieważ posiadają one bardzo mało ziemi jako takiej. Największym właścicielem ziemskim w Lake District NP jest National Trust. W takim przypadku należy wystąpić o pozwolenie od National Trust lub farmera-dzierżawcy.
#4
+17
Tomas
2012-01-27 22:24:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To czysta teoria, jeśli pytasz o pozwolenie ... musisz zrozumieć, że przepisy i prawa są ustanowione dla ludzi, którzy parkują 3 samochody, robią 5 dużych namiotów, dużo hałasu i dużo zostawiają gruzu. Praktycznie, gdy jesteś dobrą osobą na świeżym powietrzu, cichą i nigdy nie zostawiającą za sobą śmieci, a potrzebujesz po prostu spać gdzieś na jedną noc ze śpiworem lub może małym namiotem, gdy pada / jest zimno, to myślę, że tak nie jest prawdziwy "biwak" i prawie wszędzie nie jest to problemem. Zwykle robię to bez żadnych problemów, nawet w krajach takich jak Austria (kiedyś spaliśmy pod znakiem „Kampieren verboten”, co po angielsku oznacza „Camping zabroniony” :-))

Więc po prostu nie rób tego zbytnio prowokować właścicieli ziemskich, rozstawić namiot gdzieś w ukryciu i po zapadnięciu zmroku, a rano opuścić to miejsce. Im mniej osób o Tobie wie, tym lepiej, także dla Twojego bezpieczeństwa. Czasami właściciele gruntów cię zauważają i są bardzo przyjaźni, szczególnie w krajach takich jak Hiszpania, a nawet w Austrii :) Po latach tej praktyki nie miałem żadnych problemów.

Nie śpij tak w dużych miasta, to niebezpieczne. Możesz zostać okradziony. Im bardziej opuszczona / odkryta witryna, tym bezpieczniejsza dla Ciebie.

#5
+14
Stephen Paulger
2012-01-25 16:20:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Szkocji jest to dozwolone pod pewnymi warunkami.

Dziki kemping w Szkocji

Jedynym ograniczeniem, o którym wiem, jest to, że kemping nie jest dozwolone na wschodnim brzegu jeziora Loch Lomond. Prawdopodobnie w sezonie łowieckim będą obowiązywały ograniczenia, istnieją linie telefoniczne, pod którymi można uzyskać informacje na temat polowań.

Czy możesz rozszerzyć swoją odpowiedź? Uwzględnij warunki i może link do dodatkowych informacji?
@studiohack - odpowiedź prawie to pokrywa - Szkocja ma jedne z najbardziej liberalnych praw dostępu do ziemi na świecie. Zasadniczo możesz obozować na dowolnym niezamkniętym terenie, chyba że jest tymczasowo zamknięty z powodu prześladowania w okresie od sierpnia do października. Jest tu gorąca linia dla osób śledzących: http://www.outdooraccess-scotland.com/Practical-guide/Public/heading-for-the-scottish-hills. Poza tym po prostu oczekuje się, że będziesz przestrzegać zasad Leave No Trace, aby nie zepsuć doświadczenia innym.
Sugerowałbym odsyłacz do HillPhones do ostatniego zdania, ale wydaje się, że jest on ukryty za nieprzyjemną wiadomością „* Nie pozwolimy ci tego przeczytać, chyba że uruchomisz nasze skrypty *”. `:-(`
#6
+11
ugis
2014-06-14 00:27:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na Łotwie, Litwie, w Estonii, w Polsce Biwakować można prawie wszędzie w lesie i nad wodami publicznymi. Łotwa jest krajem leśnym i obozować można prawie wszędzie. Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli właściciel gruntu nie chce na to pozwolić, musi umieścić znak. Ograniczenia dotyczą tylko parków narodowych. W parkach narodowych jest to dozwolone tylko w określonych miejscach, ale i tak jest darmowe, podobnie jest w Estonii. Biwakować można prawie wszędzie, z wyjątkiem rezerwatów przyrody. Jeśli właściciel ziemi nie chce cię, musi umieścić znak informujący o tym. Staraj się unikać miejsc w pobliżu domów.

Cześć ugis i witaj w The Great Outdoors! Dziękujemy za dodanie pomocnej odpowiedzi. Jeśli chcesz go ulepszyć, byłoby wspaniale dołączyć niektóre źródła.
@ugis: Zaproponowałem kilka zmian, które według mnie poprawiłyby odpowiedź.
#7
+10
Jannik
2014-11-07 17:36:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Generalnie jest to nielegalne w Danii. Możesz spać na wszystkich plażach, ale nie możesz rozbijać namiotu na plażach. W niektórych stanowych lasach możesz biwakować, gdzie chcesz.

Ponad 1000 prymitywnych kempingów jest rozrzuconych po całym kraju. Większość jest bezpłatna - niektóre kosztują 1-3 euro za osobę. noc. Może to po prostu trawnik, ale niektóre mają schronienia, drewno na opał oraz dostęp do wody i toalety. Te kempingi są przeznaczone tylko dla użytkowników pieszych i rowerowych, więc jeśli podróżujesz samochodem lub motocyklem, nie możesz z nich korzystać.

Lokalizację kempingów i lasów możesz zobaczyć tutaj: http: //udinaturen.dk/?searchid=7653dbbf-b087-4c30-9edc-2517a02fd28e

#8
+8
Charles
2016-08-04 14:53:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodatkowe informacje o Francji .

Generalnie biwakowanie na dziko jest we Francji zabronione, chyba że zaznaczono inaczej . Jak w każdym innym kraju, Francja ma wiele regionalnych i narodowych parków przyrody, w których „biwak” (rozbicie namiotu po godzinie 19:00 i spakowanie go z powrotem przed 8:00) może być dozwolone. Przepisy są specyficzne dla każdego parku i powinieneś się z nim zapoznać, zanim do niego wejdziesz i zaplanujesz biwak.

Przepisy parku mogą również zależeć od czynników:

 • pora roku. np. niektóre parki zezwalają na to tylko latem.
 • lokalizacja na terenie parku . Niektóre parki ogólnie zezwalają na dzikie biwakowanie, ale nie w niektórych lokalizacjach z określonych powodów (wysokie zagrożenie naturalne, ryzyko zanieczyszczenia wody itp.). Obszary, na których dzikie biwakowanie jest szczególnie zabronione, są oznaczone znakami po bokach ścieżek prowadzących do tych obszarów. Te znaki najprawdopodobniej będą napisane tylko po francusku. W pewnym sensie są to „wyjątki w wyjątkach”, ponieważ biwakowanie w parkach przyrody jest już wyjątkiem w prawie francuskim.
 • tymczasowe zagrożenie (np. W przypadku wielkiego pożaru).

Nigdy nie widziałem parków, w których można rozpalić ognisko lub zostawić namiot w tym samym miejscu w ciągu dnia. Może istnieć, ale poważnie w to wątpię. Nie bądź idiotą i nie rozpalaj ogniska na pustyni; przynieś kuchenkę i kanister.

Jeśli przewiniesz trochę w dół na tej stronie, znajdziesz mapę Francji ze wszystkimi wspomnianymi parkami i ich obecnymi rozporządzenie . Przepraszam, wszystko jest po francusku. Jeśli niektóre rzeczy są nadal niejasne dzięki tłumaczeniu Google, nie krępuj się mnie zapytać.

Warto zauważyć, że podobnie jak inne kraje europejskie, Francja ma również kilka bezpłatnych, niestrzeżonych schronisk , głównie na obszarach górskich. Większość z tych schronów składa się z małego pomieszczenia z piecem do ogrzewania oraz drugiego „piętra” tuż pod dachem, na którym można spać. Te schroniska są dość rustykalne i są w większości utrzymywane na zasadzie wolontariatu, na przykład przez miejscową ludność lub kluby alpejskie. Możesz spodziewać się, że znajdziesz tam drewno do wykorzystania w piecu. Powszechną praktyką jest oczywiście wnoszenie do schroniska takiej ilości drewna, ile zużyłeś. Takie schroniska oznaczone są piktogramem „pusty czerwony dom” na mapach IGN (są to mapy referencyjne we Francji). Na tej stronie można znaleźć mniej lub bardziej aktualne informacje o większości schronów, np. O zdewastowaniu, dostępie do wody, piecu, drewnie itp. Po raz kolejny wszystko jest w języku francuskim.

Jak już powiedziała większość ludzi, jeśli jesteś wystarczająco dyskretny, prawdopodobnie nie dasz się złapać nawet podczas biwakowania na nielegalnych terenach. Jednak pytanie autora konkretnie dotyczyło tego, gdzie jest to legalne. Oczywiście biwakowanie na prywatnej ziemi jest w porządku, jeśli masz zgodę właściciela.

Ostatnia anegdota: jako nastolatek wybrałem się na kilkudniowe wędrówki po Korsyce, gdzie biwakowanie na dziko jest surowo zabronione. Rozstawienie namiotu blisko strzeżonych schronień było dozwolone, o ile zapłaciłeś około 5 € / noc / os. Pod koniec wyjazdu wszystkim brakowało pieniędzy i nie mogliśmy uiścić tej opłaty (tak, byliśmy wtedy dość głupi). Skończyło się na tym, że rozegraliśmy to uczciwie i poszliśmy do strażników, mówiąc, że nas na to nie stać. Wszystkim nie przeszkadzało to, o ile byliśmy blisko schronisk. Nalegali, aby nas ostrzec, że jeśli zostaniemy znalezieni na dziko obozujących na zakazanych terenach, surowo nas ukarają. Faktycznie zrobili to innej grupie ludzi. Morał z tej historii: po prostu graj uczciwie i pamiętaj, że głównym zmartwieniem strażników jest ochrona parku.

#9
+7
Akabelle
2014-07-01 15:32:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rumunia: Mam tutaj pewne doświadczenia i mogę powiedzieć, że dzikie biwakowanie jest dozwolone, chyba że jest to czyjaś ziemia otoczona płotem, jakkolwiek luźna lub opuszczona może się to wydawać (chociaż w Rumunii nigdy nie wiadomo, kto jest właścicielem którego kawałka ziemi, ale przeważnie jest to bezpieczne i dobrze). Miejsc na dzikie biwakowanie jest mnóstwo, zwłaszcza jeśli oddalisz się trochę od głównych szlaków turystycznych, na których tu i ówdzie przez nieodpowiedzialnych mieszkańców miasta są śmieci.

Cześć Akabelle i witaj w The Great Outdoors! Dziękujemy za pomocną odpowiedź - możesz ją ulepszyć, dodając do niej kilka oficjalnych źródeł, jeśli są dostępne.
Przepraszam, @Paul, niestety nie mogłem do tej pory znaleźć żadnych oficjalnych źródeł, chociaż szukałem. Kemping w Rumunii nie jest tak naprawdę uregulowany, tylko w kilku miejscach, gdzie jest on z pewnością zabroniony (np. Przez administrację danego parku narodowego). Tutaj kemping jest nadal nieco instynktowny, nie w pełni regulowany.
#10
+7
Theo.K
2016-06-06 18:04:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodatkowo w Grecji”:

Od wielu lat jestem dzikim kamperem w Grecji. Nigdy nie mam żadnego problemu z miejscowymi czy policją .. Ok, ogólnie jestem ostrożny, ale myślę, że też mam szczęście. :) Tak, jest to nielegalne i musisz wiedzieć, dokąd się udać. Najlepiej zapytać miejscowych lub innych wczasowiczów, których tam znajdziesz. Z reguły po zachodzie słońca nie będzie problemu z rozstawieniem namiotu. Jeśli nie masz pewności co do miejsca i masz stosunkowo mały namiot, najbezpieczniej jest go po prostu spłaszczyć za dnia. Nikt nie udzieli ci grzywny za zorganizowanie pikniku. Również trochę trudno jest ukarać cię grzywną, jeśli jesteś na plaży lub gdzieś z dala od namiotu. Wszystko to oczywiście różni się w zależności od miejsca.

Poniżej wymienię kilka miejsc, które przyjdą mi do głowy:

Samothraki: Niezwykle piękna wyspa. Bez problemu można biwakować w lesie oraz w pobliżu naturalnych wanien i wodospadów. Jest też rządowy „dziko żyjący” kemping, który jest ładny i naprawdę tani.

Inne wyspy: Skopelos, Limnos (niestety nie jest aż tak zielona), Lesbos: gorąco polecam na obozowanie w innym miejscu każdej nocy . Na tej dość dużej wyspie jest tak wiele do zobaczenia. Kreta jest również godna polecenia.

Półwysep Chalcydycki: jego kontynent i podzielony na 3 półwyspy. Fałsz o południowej (jak mówimy), jak najbardziej turystyczne i głównie pełne lub hotele, kluby i życie nocne. Na środkowym półwyspie znajdują się takie miejsca, jak Kavourotrypes (niestety zbyt wiele osób w ostatnich latach), Kriaritsi, Kalamitsi. Jeśli jedziesz tą trasą, możesz również znaleźć niezliczone ciche i ładne miejsca Półwysep północny jest bardziej dziki, ale nie mniej piękny. Wokół Olimpiady i dalej w kierunku krańca półwyspu jest wiele plaż. Polecam również wybrać się górską drogą nad Olimpiadą. Las jest rozległy, dziko piękny i pełen lub naturalne fontanny.

Myślę, że tak długo, jak jesteś z dala od wiosek i drogi, szanuj otaczających Cię ludzi oraz naturę, w wielu miejscach i na wyspach będzie ci dobrze.

#11
+7
DaveJ
2016-05-26 13:49:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest tutaj całkiem niezły przewodnik po dzikim kempingu w Wielkiej Brytanii: Wild Camping.

Ogólnie rzecz biorąc, akceptacja jest większa, niż można by się spodziewać po czytając prawo, jeśli okażesz szacunek.

 • W Szkocji prawo różni się od prawa w pozostałej części Wielkiej Brytanii. Generalnie możesz obozować na większości niezamkniętych terenów, jeśli przestrzegasz (rozsądnego) kodeksu postępowania. Istnieją pewne wyjątki w okolicach Loch Lomond i Trossachs.
 • W Anglii i Walii, z wyjątkiem Dartmoor, prawo stanowi, że nie ma prawa bez zgody właściciela.
 • W praktyce tak długo, jak będziesz postępować zgodnie z dzikim kodeksem kempingowym i zachowywać się, często będzie dobrze. Ale musisz iść dalej, jeśli zostaniesz o to poproszony.
 • Wysoko w Lakes i Snowdonia, powinno być dobrze.
 • Peak District i Yorkshire Dales and Moors nie są takie łatwe, ze względu na zagrożenie pożarowe na suchych wrzosowiskach.
 • Bivvying jest tolerowany na Exmoor, na pojedyncze nocne postoje.
 • Dwie lokalizacje są oficjalnie dozwolone w Brecon Beacons - Mellte i Llech Llia.
Welcome to the great outdoors AilihyryiwCMT - can you please add in some of the main points of the link provided in case it goes down for any reason? Link only answer aren't advised.
#12
+7
Borek
2014-06-30 00:55:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kempingi w Republice Czeskiej i Słowackiej są legalne prawie wszędzie, z wyjątkiem parków narodowych. Nie wolno rozpalać ogniska bliżej niż 50 m od lasu. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko nałożenia kary.

#13
+7
Stefano Borini
2012-01-25 05:49:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie nawet myśl o dzikim kempingu we Włoszech. W większości miast jest to nielegalne, a co ważniejsze, bardzo niebezpieczne. W zależności od obszaru możesz zostać napadnięty, zgwałcony, dźgnięty lub zalany przez strumień błota.

to naprawdę nie pokrywa się z moim doświadczeniem. czy masz jakieś referencje?
@Roflcoptr: Odniesienie jest takie, że znam swój kraj. Większość gmin zabrania dzikiego biwakowania, ponieważ chcą mieć prawny powód, aby uniemożliwić nieuregulowane biwakowanie Cyganów i / lub więcej ogólnie samochodów kempingowych (które są ogromnym problemem dla miast). Jeśli chodzi o niebezpieczeństwa, nierzadko słyszy się o ludziach na dzikim kempingu, którzy są napadani i rabowani. Na niektórych obszarach, zwłaszcza na północy, mogą wystąpić gwałtowne powodzie. Kilka lat temu ginęli ludzie (głównie harcerze) w miejscu, w którym się obozowałem (jak idiota). Trudno mi znaleźć odniesienia do wiadomości wydanych lata temu, ale to wszystko.
* „nie obozuj na dziko we Włoszech. W większości miast jest to nielegalne” *, na ziemi, kto kiedykolwiek biwakował w miastach? Mówimy o outdoor.
Miasta @Tomas: obejmują cały obszar gminy, obejmujący również tereny wiejskie.
@StefanoBorini, OK. W języku angielskim, AFAIK, miasto oznacza tylko samo miasto, więc prawdopodobnie należy użyć wyrażenia * commune * lub * municipality *. Prawdopodobnie pytanie dotyczące [języka angielskiego i użycia] (http://english.stackexchange.com/) :-)
@Tomas: Miasto ma granice, ale prawa miejskie dotyczą całego obszaru gminy. W niektórych przypadkach mamy również „województwo”, które, jak sądzę, nazywa się po angielsku „hrabstwami”. Następnie regiony (łącznie 20). Większość z tych przepisów zakazujących kempingowania to prawa miejskie. Nie wiem, czy istnieją przepisy stanowe i regionalne dotyczące biwakowania, ale znam te obowiązujące w moim mieście i okolicach i jest to absolutnie zabronione. Jest również dość wyraźny, ponieważ jest wyraźnie zaznaczony na wjeździe do granic miasta.
Możesz również zostać napadnięty / zgwałcony / zabity idąc do hotelu. Obozowałem dziko z namiotem w całych Włoszech, często nawet niedaleko dróg lub miast, bez żadnej uwagi. Uważam, że ryzyko jest ograniczone i takie samo jak w pozostałej części Europy.
I've wild-camped extensively in the Italian Alps. Just be considerate and use your common sense. Never had a bad experience, and everyone has gone out of their way to be friendly.
* Nie wziąłbym tej odpowiedzi poważnie. * Prawdopodobnie została napisana przez kogoś, kto nigdy nie biwakował na dziko i jest zbyt przerażony. Spotkałem podobnych ludzi w Hiszpanii, kiedy zapytałem ich o drogę, powiedzieli „Ale chcesz iść? To 10 kilometrów!” Wiele osób jest zbyt przerażonych tego typu przygodami, nawet na własnym podwórku, więc na każdą taką „radę” należy przyjąć z przymrużeniem oka :-)
@Tomas czy może jest kimś, kto zna Włochy, bo mieszkał tam ponad 20 lat?
#14
+7
Vladimir
2013-05-01 02:57:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Serbii jest to legalne i wszędzie jest bezpłatne.

#15
+7
Jeredepp
2013-04-23 22:10:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mogę odpowiedzieć tylko za Szwajcarię. „Dziki obóz” jest legalny, a większość terenów należy do rolników, których można zapytać w dowolnym momencie, a większość z nich pozwala rozbić namiot.

Więcej informacji można znaleźć pod następujące linki (w języku niemieckim / francuskim):

Campieren & Biwakieren

Biwakieren Verbotsliste

To nie jest poprawne. Dziki kemping jest generalnie * legalny * w Szwajcarii *, ale * wiele kantonów i gmin ma specjalne przepisy. Niektórzy wręcz zakazują nawet dzikiego biwakowania. Źródłem, od którego należy zacząć, jest http://www.alternatives-wandern.ch/biwak/biwakverbote.htm (choć w języku niemieckim).
@fgysin, dzięki za wyjaśnienie! Myślałem, że biwakieren to mereley jest środkiem nadzwyczajnym http://www.sac-cas.ch/umwelt/naturvertraeglicher-bergsport/campieren-biwakieren.html
#16
+6
dimcookies
2014-08-14 18:59:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Grecji dzikie biwaki są generalnie nielegalne. Im bardziej znane / znane jest miejsce, w którym obozujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie to wizyta policji. Odprawy częściej odbywają się latem na wyspach i ogólnie w pobliżu miejsc turystycznych. Z drugiej strony są pewne miejsca, w których dzikie biwakowanie jest dozwolone po cichu, ponieważ jest to ożywienie ich ekonomii, a inne miejsca, do których jest to zalecane (np. Tilos), ale są to wyjątki od reguły. Biwakowanie jest również zabronione w górach, ale nie będzie tam zbyt wiele kłopotów, szczególnie jeśli zdecydujesz się rozbić biwak w pobliżu schroniska. Oczywiście nie wolno rozpalać ogniska w lesie, a zwłaszcza w parkach narodowych.

#17
+6
Col
2013-05-19 14:40:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kemping małym vanem lub dużym samochodem typu mpv, noc bez problemów w Hiszpanii, parkingi na plaży i plaża, zwłaszcza obszar Castel de Ferro, linia brzegowa Almerii, można spotkać kilka kamperów, a także lokalnych wędkarzy wędkarskich podczas nocnych połowów namioty z parasolami i tym podobne.

Francja - wszędzie zaparkowane, ALE dyskretne! Miejsca w wioskach, takie jak parking centralny, tylny pas lub parkingi trawiaste, niektóre mają wyznaczone obszary w małych miasteczkach, są też zatoczki, które miejscami są z dala od dróg, na głównej trasie są używane przez wielu, a niektórzy mam toalety, zawsze jestem świadomy, że mogę parkować tam, gdzie inni są lub całkowicie poza zasięgiem wzroku dla bezpieczeństwa, zostałem przeniesiony tylko raz, następnego dnia był duży turniej w bule, powinienem był zauważyć reklamy, więc zawsze sprawdzaj !!! Może skończyć się w środku porannej wyprzedaży bagażnika samochodowego, to już zrobione!

Więc naprawdę kieruj się zdrowym rozsądkiem i szacunkiem.

#18
+6
glenneroo
2012-02-01 20:07:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że jest to również nazywane „swobodą wędrowania”. Oto lista krajów ze szczegółowymi informacjami o tym, co jest dozwolone i niedozwolone w Europie: Swoboda wędrowania.

Niestety, to nie to samo - wolność wędrowania niekoniecznie oznacza wolność do dzikiego obozu. Na przykład w Wielkiej Brytanii swoboda wędrowania obowiązuje na większości terenów wiejskich, ale jest bardzo niewiele obszarów, na których dozwolone jest biwakowanie na dziko.
#19
+5
user5329
2014-12-17 17:32:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Znowu Szwajcaria:

wszystkie pola uprawne i obszary leśne są własnością kogoś, kto musi dać Ci pozwolenie.

Jednak nigdy się nie przejmuję, ale stosuję bezwzględnie brak / mały wpływ techniki: Gotowanie tylko w wyznaczonych miejscach rekreacyjnych, a nie tam, gdzie będę biwakować i spać; biwakować i spać w „skrytym obozie”, zakradając się, gdy zapada noc, znikając rano, zanim ktokolwiek zauważy, że tam jesteś. Nad alpejskimi łąkami, a nawet na łąkach, jeśli jeszcze nie ma lub nie ma już zwierząt, biwakowanie jest akceptowane, jeśli nie zostawisz śladu (śmieci!)

Grupa lagerowa lub dłuższy pobyt zawsze powinny iść za uprzednią zgodą właścicieli ziemskich.

#20
+5
Steve
2016-05-24 19:22:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obozowałem na dziko we Włoszech wokół jeziora Como, Sardynii, Norwegii, w całej Wielkiej Brytanii i we Francji, w tym poza lotniskiem w Nicei, w centralnej części dwupasmowej drogi. Nigdy nie miałem jednego problemu od 15 lat.

Jak wszyscy mówili, bądź dyskretny. Obozuj późno, wychodź wcześnie, hałas do minimum, bez pożarów. Po prostu schowaj się poza miejsce, a wszystko będzie dobrze.

W końcu, jeśli ktoś błąka się w odległym miejscu, w środku nocy albo się zgubił, albo oszalał! I będą myśleć tak samo o tobie.

Those walking around in a remote spot in the night aren't just lost or nuts. The only time I've encountered such people while wild camping, they were poachers.
#21
+3
Lisur
2017-04-21 11:58:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chorwacja: Generalnie biwakowanie w dowolnym miejscu jest zabronione (surowo zabronione w parkach narodowych). Nawet jeśli właściciel ziemi da ci pozwolenie. Biwakowanie jest dozwolone tylko w obozach, które mają zezwolenie na tę działalność.

Jednak prawo mówi, że władze lokalne mogą zezwolić na biwakowanie w niektórych obszarach podczas określonych wydarzeń.

Jeśli planujesz uprawiać dziką jazdę biwakowanie w Chorwacji poza regionami turystycznymi, o ile nie wyrządzisz szkody swojemu otoczeniu, NIGDY nie będą próbować cię karać. W większości przypadków zapytają nawet, czy potrzebujesz pomocy ...

#22
+1
Fuca26
2018-07-25 01:19:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dziki kemping we Włoszech nie jest w rzeczywistości bezpośrednio regulowany (link jest tylko w języku włoskim, przepraszam). Ogólnie rzecz biorąc, jeśli biwakowanie nie jest zabronione, jest to legalne; przepisy dotyczące biwakowania są zwykle uchwalane przez władze lokalne (np. region, kraj, miasto). Pamiętam mglisto z moich studiów prawa prywatnego, że kodeks cywilny (a więc zbiór praw krajowych), że można także biwakować na polach uprawnych - jeśli nie uszkodzi się upraw, a nawet bez zezwolenia ze strony właściciela pola, ale w tej chwili nie pamiętam prawa odniesienia, które ma zastosowanie w tej sprawie.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...