Pytanie:
Które paliwo do pieca ma najlepszy stosunek masy do masy?
Lost
2012-01-25 16:34:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zestawy pieców są dostępne w różnych smakach, zużywają biały gaz, denaturat, propan, drewno, żele, benzynę bezołowiową, nafty ... itp.

Zakładając, że będę nosić wszystkie opału potrzebuję (nie zbieram drewna) i że wszystkie piece ważą tyle samo (duże założenie, ale na potrzeby dyskusji spróbujmy ...) który zapewnia najwyższą moc cieplną na gram opału ?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wagę pojemników jednorazowego użytku, czy to znacząco zmienia sytuację?

Czy którykolwiek jest znacznie większy?

Pięć odpowiedzi:
#1
+13
whatsisname
2012-01-25 21:35:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W tej kategorii dominować będą węglowodory. Benzyna, olej napędowy i nafta oraz olej napędowy są prawie takie same pod względem zawartości energii w masie i objętości i są znacznie wyższe niż wszystko oprócz propanu:

http: //en.wikipedia .org / wiki / Energy_density # Common_energy_densities

Paliwa te zawierają ogromną ilość energii, dlatego używamy ich do zasilania tak wielu rzeczy. Benzyna ma prawie dwukrotnie większą zawartość energii na masę niż węgiel.

Propan jest również węglowodorem i ma podobną wydajność na masę jak inne ciecze. Jednak ponieważ jest to gaz płynny, nie jest tak gęsty jak benzyna, a ponadto potrzebujesz solidnego metalowego pojemnika, aby utrzymać ciśnienie gazu.

Podsumowując: jeśli potrzebujesz tyle mocy grzewczej, ile możesz weź, weź kuchenkę na paliwo płynne i spal biały gaz lub paliwo silnikowe.

Zakłada się, że wydajność różnych pieców jest taka sama. Jak mówi Peter, Jetboil ma być bardziej wydajny. Ponadto w przypadku białego gazu tracisz trochę za każdym razem, gdy go zapalasz, czekając na rozgrzanie się przewodów paliwowych. Ponadto wysokość i mróz w różny sposób wpływają na kuchenki gazowe i propanowe. Nie jestem pewien, jak to się równoważy.
Efektywność wszystkich paliw przy podobnie zbudowanym piecu jest podobna. Nie wiem, czy jetboil jest wersją na paliwo ciekłe, ale nie ma fizycznego powodu, dla którego nie mógłbyś. Lepsze wymienniki ciepła są niezależne od używanego paliwa.
#2
+12
Peter
2012-01-25 18:28:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest też kwestia wymiany ciepła. Ile wytworzonego ciepła trafi do wody / jedzenia, a ile do otaczającego powietrza. Z tego powodu używam Jetboil. Posiada wymiennik ciepła na dnie „garnka”, który pochłania jak najwięcej ciepła. Ma również izolację z neoprenu, aby utrzymać ciepło. Jest to tak efektywne, że możesz trzymać dłonie wokół dna garnka bez ich przypalania, spróbuj tego na zwykłej kuchence ...

Inną alternatywą jest reaktor MSR. Ma podobną konstrukcję, chociaż jest nieco droższy.

Oznacza to, że będziesz musiał w sumie sprowadzić mniej paliwa, ponieważ będziesz je bardziej efektywnie wykorzystywać. Pojemnik z gazem 100 g zwykle wystarcza na weekend gotowania dla dwojga. Gaz jest też moim zdaniem zdecydowanie najłatwiejszym w użyciu paliwem. Bez sadzy, bez podgrzewania, bez ryzyka rozlania na ręce lub jedzenie.

#3
+4
HorusKol
2012-01-25 17:06:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Znalazłem ten PDF z UNESCO

Wydawałoby się, że etanol (denaturat) jest na szczycie listy, ale benzyna jest całkiem dobra i prawdopodobnie bardziej opłacalna. Obie mają podobną gęstość (około 0,7 kg / l). Brak danych na temat białego gazu, ale biorąc pod uwagę jego zawartość chemiczną, nie sądzę, że jest to zbyt daleko od benzyny. Jednak, jak wskazuje Zoul w poniższym komentarzu - etanol uwalnia swoją energię wolniej, więc nie jest to aż tak przydatne.

Kolejną kwestią jest sadza - benzyna może pozostawić sporo sadzy i brudu Twoje odrzutowce. Etanol spala się dużo czyściej (denaturat może bardziej się sadzić z powodu dodatków).

Osobiście używam palnika wielopaliwowego, który może spalać propan, butan, biały gaz, benzynę i nafty. Najczęściej używam paliwa Colemana (rodzaj białego gazu). Odkryłem, że jeden litr z łatwością wystarczyłby mi na trzy dni śniadań, kolacji i filiżanek herbaty.

Uważam też, że palniki na etanol są dość niebezpieczne - są podatne na kopnięcia i rozrzucanie palącego się paliwa, a płomień płonie czysto.

Aktualizacja: alternatywą dla palników na płyn / gaz są bloki paliwa z heksaminy - to właśnie je otrzymywałem, gdy byłem w Armii Terytorialnej, a jeden blok zagotuje litr wody i trwać przez kilka minut (świetne do gotowania w torebkach i pozostawiania wody na napar). Są dość lekkie, a palnik to po prostu składana blaszana podstawka (oszczędność wagi w porównaniu z palnikiem na ciecz / gaz).

[Alpinizm: FOTH] (http://books.google.com/books?id=QupdBAEgpGEC) (str. 66 w siódmym wydaniu) mówi, że alkohol jest złym wyborem ze względu na niską moc cieplną (= dłuższy czas gotowania) . Brak osobistego doświadczenia.
myśląc o tym - zgadzam się, że etanol wolniej oddaje ciepło, widziałem, że palniki na etanol potrzebują więcej czasu niż gaz i nafta. Wydaje mi się, że zawartość energii to nie to samo, co szybkość uwalniania ...
#4
+1
fgysin reinstate Monica
2019-05-06 11:27:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ponieważ pytasz o kuchenkę, zakładam, że naprawdę jesteś zainteresowany gotowaniem / podgrzewaniem wody lub jedzenia, a nie tylko gęstością energii paliwa. (Przy okazji, aby zobaczyć nazewnictwo paliw, zobacz także W jaki sposób nazywane są paliwa kempingowe w różnych językach i regionach?)

Wpływa na to wiele czynników:

  • Gęstość energetyczna paliwa
  • Pojemnik, w którym (musisz) przewozić paliwo
  • Efektywność grzewcza pieca + szyba przednia + ustawienie patelni
  • Waga Twojego kuchenka + patelnie

Dla gęstości energii : możesz to łatwo sprawdzić na stole, takim jak np. tutaj na Wiki. Propan / benzyna / olej napędowy będzie tak wysoki, jak tylko możesz, ale różnice są niewielkie. Powiedziałbym, że jeśli nie wybierasz się na wędrówki dłuższe niż tydzień, sama waga paliwa nie będzie dużym problemem, więc optymalizacja tutaj będzie miała niewielki wpływ.

Niektóre paliwa wymagają bardziej skomplikowanych (czytaj: ciężkich) pojemników . Na przykład propan będziesz mógł przewozić tylko w butli z gazem pod ciśnieniem o ustalonej wielkości. Oprócz wagi samych pojemników oznacza to również, że nie można tak naprawdę `` dostosować '' ilości propanu, którą przywieziesz ze sobą ... Porównaj to na przykład z etanolem, który można wlać do małej plastikowej butelki (o odpowiedniego typu) na dokładnie taką ilość, jakiej będziesz potrzebować na podróż.

Prawdopodobnie najważniejsza jest wydajność pieca , który przyniesiesz. Niektóre piece mają ogromną moc wyjściową, ale bez odpowiednio dobranych szyb przednich, dobrych patelni (i pokryw!) Itp. Będziesz głównie ogrzewać otoczenie. Niektóre piece są proste i mają mniejszą moc, ale mają w pełni zintegrowane i bardzo wydajne szyby i pokrywy (np. Te firmy Trangia). Wydajność twojej konfiguracji może się również znacznie różnić w zależności od temperatury otoczenia, wysokości i przeważających wiatrów, więc nie ma tutaj jednej najlepszej odpowiedzi.

Oczywiście, ciężar kuchenki, patelni i paliwa ogólnie jest głównie tym, co ostatecznie Cię interesuje, ponieważ to właśnie będziesz nosić na plecach. Jak zawsze są pewne kompromisy: bardziej wydajne ustawienie pieca oznacza mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, ale wydajniejsze piece są zwykle większe / cięższe. Dłuższe podróże będą wymagały zaplanowania większej ilości gotowania, czyli większej ilości paliwa, co oznacza, że ​​waga / wydajność paliwa ma większe znaczenie. Na bardzo krótkich trasach prosty, ale nieefektywny piec może osiągnąć minimalną masę całkowitą - podczas gotowania tylko raz lub dwa możesz nie przejmować się zużyciem dwukrotnie większej ilości paliwa.

Opcja ekstremalnie niska waga / niska wydajność to prawdopodobnie heksamina (lub ten sam piec używany z alkoholem stałym, który jest czystszy). Jest również kompaktowy. Ma swoje zastosowanie, jeśli potrzebujesz tylko wrzącej wody do napojów i odwodnionych posiłków / makaronu, ale zapomnisz ugotować na nim odpowiedni posiłek.
#5
-3
Jo-Erlend Schinstad
2019-05-06 01:02:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest wiele rzeczy do rozważenia. Gotujesz w swoim namiocie czy na dworze? To ma znaczenie, ponieważ im więcej czasu zajmie Ci rozgrzanie, tym więcej ciepła zmarnujesz. Nie jest to zbyt ważne, jeśli gotujesz w namiocie i i tak potrzebujesz tego ciepła.

Wydaje mi się, że wodór byłby fajny, szczególnie jeśli oprócz ogrzewania trzeba było utrzymać chłód, ponieważ można by wypuścić gaz przez chłodnicę przed wysłaniem go do grzejnika.



To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...