Pytanie:
Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie poślizgnięcia się na lodzie?
Acid Jazz
2015-08-03 17:41:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tam, gdzie mieszkam, zima wciąż jest daleko, ale w zeszłym roku poślizgnąłem się na lodzie i skończyłem z podbitym okiem i złamanym nadgarstkiem. W tym roku szczerze chcę zmniejszyć ryzyko tego nawrotu.

Zastanawiam się, jakich typowych materiałów możesz użyć, aby zwiększyć współczynnik tarcia między podeszwami butów a lodem.

Jasne, możesz nosić ciężkie buty lodowe z wypukłościami, ale wtedy ich zakładanie i zdejmowanie przy wejściu do domu jest kłopotliwe, szczególnie w przypadku poważnych górskich.

Dwa pytania, które użytkownicy zadają zimne klimaty mogą być w stanie odpowiedzieć, aby zaoszczędzić sobie kłopotów tej zimy,

 • Czy gumowe podeszwy są najlepszą alternatywą dla ciężkich butów, czy może ktoś znalazł inny materiał, który maksymalizuje tarcie o lód?

 • Czy istnieje styl chodzenia, który minimalizuje ryzyko upadku?

Pingwiny (i inne zimujące ptaki ) wydają się mieć zdolność utrzymywania równowagi, chociaż w przypadku pingwinów prawdopodobnie kosztem najbardziej niegodnego chodzenia / kaczkowania w królestwie zwierząt.

W telewizji zdarza się, że czasami się ślizgają, ale wydaje się, że radzą sobie dobrze z wysoko położonym środkiem ciężkości, chyba że celowo chcą ślizgać się na brzuchu.

Może więc ślizganie się na brzuchu jest lepszym środkiem transportu.
Niektórzy zawodnicy [szkielet] (https://en.wikipedia.org/wiki/Skeleton_%28sport%29) prawdopodobnie się z tym zgodzą.
Nie to, o co prosisz, ale jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony, możesz również przyjrzeć się lekcjom upadku w lokalnej szkole sztuk walki (myślę, że po angielsku nazywa się to _breakfalling_). Chociaż wbudowanie tego w naturalną reakcję wymaga czasu.
@Deruijter cokolwiek potrzeba, aby przestać rozbijać kawałki siebie przez upadek na twardy lód, jest dla mnie w porządku, wystarczy miesiąc prób pisania leworęcznego (kiedy jestem naturalnie praworęczny), dzięki za to.
różne modele mikro kolców zapewnią doskonałe tarcie. Zwykle są noszone na podeszwie buta i mają być łatwe do zakładania i zdejmowania. Kijki do chodzenia mogą również zapewnić dodatkową równowagę. Mówiąc bardziej ogólnie, staraj się widzieć lód, zanim na niego nadepniesz, i używaj mniejszych kroków, unikając naciskania palcami.
Woda jest bardzo dobrym smarem dla gumy, więc gumowe podeszwy wydają się złym pomysłem.
Przynajmniej jeden producent butów, którego znam, ma w wielu swoich modelach gumową podeszwę, której wzór bardzo dobrze trzyma lód. Byłem bardzo zaskoczony. Były drogie (około 150 dolarów, w sprzedaży może 100 dolarów), ale znacznie mniej niż koszt wizyty lekarza i fizjoterapii!
Piętnaście odpowiedzi:
#1
+16
WBT
2015-08-03 17:56:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yaktrax reklamuje produkty, które mają w tym pomóc, które mogą być mniej szkodliwe dla powierzchni wewnętrznych niż raki. Możesz znaleźć dyskusję na temat SE na temat tego rodzaju produktów tutaj.

Utrzymanie nisko położonego środka ciężkości może zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń poprzez zmniejszenie wysokości upadku. Ustawienie się tak, aby w przypadku upadku bardziej miękka część ciała (na przykład tył, a nie nadgarstek lub oko) uderzyła o ziemię jako pierwsza, może również pomóc złagodzić upadek i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Możesz również wizualnie przeskanować ziemię w poszukiwaniu obszarów, które mogą być bardziej szorstkie (nie odbijają światła tak gładko) lub mają ubity śnieg zamiast lodu. W środowisku miejskim chodzenie po ubitym śniegu obok chodnika może być bezpieczniejsze niż chodzenie po oblodzonym chodniku. Kiedy coś zacznie się topić, uważaj i staraj się unikać miejsc, w których na gładkim lodzie znajduje się cienka warstwa wody; płyn może działać jak smar i zmniejszać tarcie.

W szczególnie śliskich warunkach, zwłaszcza z górki, możesz „chodzić” z tyłem do ziemi i rękami opuszczonymi z dłońmi wyciągniętymi tuż nad ziemią, a oczy skanują w poszukiwaniu trudniejszych obszarów i / lub rzeczy możesz się złapać, jeśli upadniesz / zaczniesz się ślizgać.

Dzięki za szybką odpowiedź, tam, gdzie mieszkam, nie często zdarzają się ciężkie opady śniegu lub lodu, ale kiedy to robimy, w zasadzie panikujemy, w porównaniu do powiedzmy Kanady.
Jestem z Kanady. Noszę mój Yaktrax nawet wtedy, gdy nie jest tak oblodzony, nie dlatego, że boję się poślizgnięcia i upadku, ale dlatego, że dodatkowe śledzenie pozwala chodzić * szybciej * po twardych, zaśnieżonych szlakach (Twoja stopa nie wyślizguje się z tyłu na każdym kroku).
Yaktrax są niesamowite i łatwe do zakładania i zdejmowania. Na asfalcie w naszym sąsiedztwie pokrył się cienki, solidny arkusz lodu. Bardzo trudno przejść. Dzięki yaktrex mogę wykonywać ruchy piłkarskie i mam pełne zaufanie do mojej stabilności. Kocham ich!
Yaktrax jest do niczego. Mikroskopy są o wiele lepsze. O ile wiem, jedyną sytuacją, w której yaktrax może być lepszy od mikrokolców, jest bieganie zimą.
Komentarze na temat skuteczności Yaktrax lub jej braku są lepiej skierowane [tutaj] (http://outdoors.stackexchange.com/questions/918/are-ice-grips-worth-buying).
#2
+15
Cemen
2015-08-04 14:35:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tutaj, w południowej Rosji, każdej zimy mamy wiele powierzchni lodu i musimy spacerować. A więc praktyczne doświadczenie:

 • Najprostszą opcją zmniejszenia poślizgu jest przyklejenie do spodu butów twardego wodoodpornego papieru ściernego o niskiej ziarnistości (ziarnistość około 60-120). Jest to często stosowane w przypadku osób starszych, które są mniej zwinne ze względu na wiek. Jeśli używają tej sztuczki z roku na rok - zakładam, że to działa :)
 • Sposób chodzenia pingwinów (szczególnie małe ostrożne kroki) też ci pomoże.
 • Kiedy ty dopiero zaczynają spadać, szybko przysiadają. Pomaga zachować równowagę, a nawet jeśli upadniesz, obrażenia będą znacznie mniejsze. Trenuj ten ruch wcześniej i poddaj go refleksowi; trudno o nim pamiętać i zrób tę sztuczkę, gdy już spadasz.
 • Wolisz chodzić blisko ścian, poręczy, drzew, krzewów - każdego przedmiotu, który możesz szybko złapać rękami. Zwłaszcza na schodach, zawsze trzymaj rękę na poręczy!
 • Wolisz trzymać się z dala od dróg samochodowych, gdy wokół jest lód; ciężko jeździć przy takiej pogodzie i bardzo, bardzo trudno szybko zatrzymać samochód.
 • Weź kilka lekcji jazdy na łyżwach, to nauczy Twoje ciało równowagi na lodzie i prawidłowego upadku .

Mam nadzieję, że nie przegapiłem niczego ważnego. Szczęśliwej zimy! ;)

P.S. Jeśli chodzi o gumowe podeszwy, zależy to w dużym stopniu od rodzaju gumy. Im bardziej miękkie - tym lepiej. Niektóre rodzaje gumy stają się bardziej sztywne i śliskie w niskiej temperaturze. I uwaga, jest trochę plastiku, który wygląda bardzo podobnie do gumy, ale jest śliski jak diabli. Posiadanie go na nogach kilka razy było dla mnie nieprzyjemnym zaskoczeniem. Re: Wysokogórskie buty z ciężką podeszwą nie nadają się do płaskiego lodu. Dobrze sprawdzają się na śniegu i neve, dzięki twardemu, dobrze rozwiniętemu dnie, ale łatwo ślizgają się po czystym lodzie. Testowałem.

#3
+8
Shaz
2015-08-03 22:41:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak się składa, że ​​jest to całkiem istotne dla fizyki (więc to trochę dziwne, że zostało przeniesione z Fizyki SE).

Właściwie byłeś na dobrej drodze z pomysłem pingwina i zwiększając współczynnik tarcia. Grafika z tego artykułu od jakiegoś czasu krąży po internecie. To dość oczywiste, ale najważniejsze jest to, aby utrzymać środek ciężkości nad nogą, która aktualnie Cię wspiera. Chodzi o to, aby Twoja waga działała prostopadle do oblodzonej / śliskiej powierzchni. Ale zamiast zwiększać swój współczynnik tarcia, zmniejszasz siłę działającą na to tarcie.

Nie jestem fizykiem, ale sprowadza się to do tarcia statycznego. Ważną częścią jest to, że istnieje pewna pozioma siła (wzdłuż powierzchni), która spowoduje, że podeszwa buta „przełamie” tarcie statyczne i spowoduje poślizg / upadek. Oczywiście są inne sposoby na upadek, ale ten jest najbardziej odpowiedni.

Patrząc na grafikę z powyższego artykułu: kiedy normalnie chodzisz po normalnej powierzchni, jesteś wywieranie siły wzdłuż powierzchni, ale zdarza się, że jest ona mniejsza niż tarcie statyczne między podeszwą a powierzchnią. Więc się nie poślizgniesz.

Jednak na śliskiej powierzchni, takiej jak lód, ilość siły potrzebnej do przełamania tego tarcia jest znacznie mniejsza. Im bardziej śliski lód, tym mniejsza siła potrzebna do przełamania tarcia statycznego.

Więc to obejmuje drugą kulę. Jeśli chodzi o twoją pierwszą kulę, mogę powiedzieć, że jako rodowity mieszkaniec północy w USA nigdy nie widziałem prawdziwej potrzeby noszenia specjalnych butów na oblodzonych warunkach. Moją jedyną rekomendacją jest noszenie czegoś, w czym czujesz się komfortowo. Noszenie butów ze względu na lód oznacza, że ​​musisz nauczyć się chodzić w butach oraz nauczyć się chodzić po lodzie - to po prostu niepotrzebnie komplikuje sprawę i prawdopodobnie jest bardziej prawdopodobne spadać.

#4
+7
user2766
2015-08-03 19:06:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy gumowe podeszwy to najlepsza alternatywa dla ciężkich butów, czy ktoś znalazł inny materiał, który maksymalizuje tarcie o lód?

Gumowe podeszwy nie będą miały żadnego wpływu na lód. Potrzebujesz czegoś, co wbije się w lód, aby zapobiec poślizgnięciu się, guma cierpi na te same problemy, co każdy inny materiał, po prostu nie może uzyskać wystarczającej przyczepności na lodzie.

Czy istnieje styl chodzenia co minimalizuje twoje szanse na upadek?

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ nie , jedynym niezawodnym sposobem uniknięcia poślizgu na lodzie jest użycie czegoś z kolcami (yaktrax, raki, buty piłkarskie, kolce do biegania ...). Upadłem, będąc wyjątkowo ostrożnym i gdy poruszałem się szybko. Lód potrafi cię złapać. Dlatego wszyscy alpiniści używają raków powyżej linii śniegu. To jedyny niezawodny sposób na uzyskanie przyczepności.

Zależy to również od rodzaju lodu, ciepła powietrza, zimna podłoża itp.


Pingwiny mogą przewracać się i przewracają się

enter image description here

Mają specjalne wypukłości na łapach, które wspomagają przyczepność, spędzają też dużo czasu ślizgając się na brzuchach po oblodzonej ziemi.

Dzięki, moja lokalna witryna internetowa poświęcona zdrowiu i bezpieczeństwu zawiera porady, cóż, jestem pewien, ale trochę osobliwy. Właśnie widziałem teraz pingwiny, wiem, jak czuje się jeden z nich.
Myślę, że @WBT jest odpowiedzią, której potrzebujesz, zdobądź yaktrax (dostępne są inne marki), są tanie, łatwe w użyciu i działają. Po prostu uzupełniałem niektóre brakujące szczegóły. :)
#5
+7
Joe
2015-08-04 03:03:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiele możesz zrobić, jeśli chodzi o styl chodzenia:

 1. Unikaj chodzenia po lodzie, jeśli możesz. (jeśli jest to słabo oczyszczony chodnik, a obok niego leży śnieg na trawie, chodź po nim)
 2. Jeśli jest to warstwa lodu pokrywająca podstawę śniegu, rozbij lód, stąpając najpierw piętą (i naprawdę włożyć do tego swoją wagę), tak abyś tworzył ślady na śniegu, zamiast próbować chodzić po całym bałaganie.
 3. Jeśli musisz chodzić po lodzie, musisz iść powoli, przemyślane kroki:
  • Powoli połóż stopę płasko na powierzchni (nie pięta do przodu ani nie do przodu), aby zwiększyć powierzchnię styku, jednocześnie utrzymując ciężar na tylnej stopie.
  • Przenieś ciężar na przednią stopę.
  • Podnieś tylną stopę do przodu i powtórz.

Zwróć uwagę, że punkt 3 jest bardzo, bardzo wolny. Potrzeba kilku kroków, aby dowiedzieć się, z jaką bezpieczną prędkością się poruszać, ale musisz też uważać na zmieniające się warunki (na przykład, jeśli wychodzisz z cienia na słoneczną plamę (na przykład zbliżasz się do skrzyżowania w dużym mieście), może mieć cienki połysk wody i być znacznie bardziej śliski).

Zakładam, że masz na sobie normalne obuwie. Jeśli nosisz twardy plastikowy but, taki jak but narciarski, który ma niewielką lub żadną przyczepność na dole, podejście nr 2 jest często lepsze w przypadku ubitego śniegu niż nr 3. Jeśli zamierzasz dużo chodzić w butach narciarskich w oblodzonych warunkach, kiedy nie możesz założyć nart (np. Podczas schodzenia po schodach), na przykład „Cat Tracks” firmy Seirus są całkiem przydatne:

enter image description here

Numer 2 nazywa się post holing. Wykonywanie dziurek jest niezwykle męczące, jeśli robisz to przez dłuższy czas. Większość alpinistów unika tego, jeśli to możliwe. O wiele, dużo, dużo mniej męczące jest używanie raków na śniegu niż wbijanie przez niego dziury. Byłem zmuszony publikować dziury już od wielu godzin, jest to wyczerpujące i bardzo powolne.
@Liam: dzięki, nie wiedziałem, że jest na to nazwa. Nie zalecam tego godzinami ani milami (jeśli planujesz taką wędrówkę, potrzebujesz raków, rakiet śnieżnych lub innego obuwia zimowego) - jeśli musisz przejść kilka przecznic do sklepu, aby uzupełnić zapasy lub coś podobnego i nie masz odpowiedniego sprzętu, jest to bezpieczniejsze niż chodzenie po oblodzonych chodnikach.
Dziurkowanie ma miejsce, gdy zanurzasz się znacznie głębiej - od kolan do talii - i chociaż jest to niezwykle męczące, myślę, że to, co sugeruje @Joe w # 2, to tylko niewielka głębokość, która może nawet nie przekraczać podeszwy buta, wystarczy aby uzyskać trochę przyczepności i pozostawić ślad, możliwe, jeśli powierzchnia, po której chodzisz, łatwo pęka pod wpływem ciężaru (co nie zawsze ma miejsce). Pierwotne pytanie wydaje się być motywowane ustawieniami, w których zazwyczaj nie ma wystarczającej grubości śniegu, aby wykopywanie otworów było problemem. (Zobacz http://hiking.about.com/od/Hiking-Glossary/g/What-Is-Postholing.htm)
@WBT: Myślałem, że może najwyżej śnieg sięgający od kostek do podudzie ... zasadniczo, jak powiedziałeś, żeby wymusić przyczepność, gdy masz kilka cali śniegu pokrytego warstwą lodu. W ten sposób głęboki śnieg powyżej kolan lub krocza byłby nieszczęśliwy. Jeśli wybierasz się na kemping, spodziewam się, że będziesz przygotowany. Najbardziej „zaskoczył mnie” śnieg około 12–18 cali w Kentucky w 1998 r., Który spadł w ciągu zaledwie kilku godzin. (Nie spodziewali się tak dużo, a miejscowi nie wiedzieli, jak sobie z tym poradzić to ... kierowcy utknęli w nocy na I-75 z powodu braku pługów)
Och, wow. Podudzie jest bardzo głębokie, a głębokość nawet do kostek jest niewygodna i konieczna, aby nie ślizgać się po lodzie. Ogólnie rzecz biorąc, odrobina chrupania w kroku powinna wystarczyć, aby załatwić sprawę. Również zimą trzymanie w samochodzie śpiwora i zapasów „awaryjnych” to dobry pomysł na wypadek takich niespodzianek jak ta, o której wspomniałeś.
#6
+5
rdt2
2015-08-04 15:43:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli Twoim celem jest po prostu uniknięcie upadku, zrób tak, jak sugeruje WBT i zdobądź kilka chwytów po lodzie. Można je zakładać i zdejmować w ciągu kilku sekund i można je nosić w małej torbie lub nawet kieszeni. Ale jeśli trafisz na brytyjską pogodę, w której lód jest często niejednolity, unikaj uchwytów wykorzystujących coś, co wygląda jak stalowe sprężyny. Można je łatwo złamać na twardych powierzchniach, takich jak chodnik. Lepiej chwytać małe ćwieki. Kiedyś były drogie, ale nic więcej; Kupiłem kilka par idealnie odpowiednich uchwytów w znanym sklepie w Wielkiej Brytanii za 1 GBP za parę.

Stadniny to dobry pomysł, nawet przy złej pogodzie w Wielkiej Brytanii zakładamy stadniny na konie, fajna odpowiedź :)
#7
+5
wallyk
2015-08-05 00:39:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak dotąd nikt nie stwierdził oczywistości: nie wchodź na lód! Chodź po śniegu, gołym chodniku, nierównym podłożu, trawnikach, rabatach kwiatowych lub innych dostępnych alternatywach.

enter image description here

Podczas wchodzenia po lodzie nieuniknione, oto kilka obserwacji, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo poślizgu:

 • Lód jest najbardziej śliski, gdy jest w ujemnych temperaturach (32 ° F / 0 ° C). Kiedy jest zimniej, jest mniej ślisko. Jeśli chodzi o stopnie, temperatura lodu poniżej około 24 ° F / -4 ° C zachowuje się podobnie jak gładki wykończony beton.
 • Kontynuując z temperaturą, jeśli spód buta jest ciepły - tak jak podczas początkowego wychodzenia z ciepły samochód lub budynek - stopi górną powierzchnię lodu i sprawi, że będzie śliska. Nadszedł czas, aby poruszać się bardzo ostrożnie i bardzo małymi krokami.
 • W miarę ochładzania obuwia traci zdolność topienia powierzchni lodu. Jeśli będzie w stanie zejść poniżej zera, nastąpi dobra przyczepność. Może tak dobrze, jak chodzenie po powierzchni o podobnej teksturze (na lód), takiej jak szklane lub marmurowe płytki.
 • Izolacja stóp od spodu buta zapewni Ci ciepło, a podeszwa buta zimniejsza. To dobre powody, aby nosić warstwy skarpet lub wybrać obuwie, które ma izolację pod stopą.

Podsumowując:

 • Noś dobre obuwie
 • Przed normalnym chodzeniem daj swojemu butowi 10–20 sekund na ochłonięcie.
Właściwie bardzo istotne, dotyczy również warunków bez śniegu. Z jakiegoś powodu ludzie wydają się szukać trawy na stromych zboczach, prawie zawsze jest ona bardziej śliska niż dobra, czysta skała.
#8
+4
Mark Lammas
2015-08-03 22:34:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie elastycznych butów do biegania z kolcami. Kolce są z przodu; Podejdź do palców, aby upewnić się, że wbijają się w nie kolce. Połącz je z ciepłymi skarpetami dla izolacji (i pamiętaj o pół rozmiaru większych niż normalne buty dla wygody!). Do zwykłych butów możesz również dostać podpodeszwy z kolcami. Jak nie, ktoś zrobi kalosze z kolcami do wsuwania butów, które powinny być wodoodporne. Ochronne buty antypoślizgowe zapewniają pewną przyczepność na niektórych rodzajach lodu, ale nie na wszystkich. Jednak dobrze radzą sobie na śniegu; chodź po dziewiczym śniegu, jeśli to możliwe, i unikaj stoków, jeśli możesz.

#9
+4
PrinceTyke
2015-08-04 00:58:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chodziłem do szkoły na Upper Peninsula w Michigan w USA. Pozbywamy się śmiesznych ilości śniegu (przynajmniej dla USA) i lodu. Generalnie, kiedy ślizgam się na lodzie, moje stopy wysuwają się spod mnie na przód i ląduję na plecach. Aby temu przeciwdziałać, nauczyłem się chodzić krótszymi krokami, utrzymując większość mojego ciężaru na palcach stóp, a nie dalej.

#10
+3
Ryan
2015-08-03 22:35:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podchodząc do tego z fizycznego punktu widzenia, głównym powodem poślizgu ludzi na lodzie jest niskie tarcie. Osobiście uważam, że tak nie jest, ale raczej niskie tarcie to proch strzelniczy do pocisku, który się ślizga, ale spust nie jest niskim tarciem. Prawdziwym wyzwalaczem (moim zdaniem oczywiście) jest siła. Niemożliwe jest poruszanie się bez użycia siły i tak jest na lodzie. Kiedy chodzimy po dowolnej powierzchni, polegamy na silnym tarciu, aby utrzymać stopy na miejscu, gdy przesuwamy drugą stopę do przodu. Lód ma niewielkie tarcie, ale nadal na nim polegamy, więc nasza stopa się ślizga. Lodowe kolce eliminują potrzebę tarcia poprzez kopanie w lodzie i używanie go do utrzymywania go w miejscu. To tak, jakby wbijać gwóźdź w ścianę, ściana zapobiega przesuwaniu się gwoździa z resztą ściany. Aby ślizgać się na lodzie z lodowymi kolcami, musisz przesunąć cały lód, aby kolec się poruszył. Bez kolców to tylko Twoja stopa. Tak więc, sztuczka polega na wyeliminowaniu potrzeby tarcia bez lodowych kolców. Powód, dla którego potrzebujemy tarcia podczas chodzenia, jest oparty na doświadczeniu, ponieważ kiedy chodzimy, wywieramy siłę boczną, i to dużo, na nasze stopy. Tarcie pokonuje tę siłę, ale na lodzie nie ma wystarczającego tarcia, więc sztuka polega na chodzeniu bez siły bocznej. To nie jest łatwy pomysł, ale bardzo pomoże. Aby dowiedzieć się, jak to może wyglądać, pomyśl o marszu. Stopa musi wylądować na ziemi bezpośrednio nad nią i musisz mieć już na niej większość swojego ciężaru.

To ta sama zasada stojąca za małymi krokami, które ludzie robią na lodzie. Robią kroki krótsze niż długość ich własnej stopy, a cały ich ciężar przy każdym kroku jest pionowy. Musi być w tym samym kierunku co grawitacja. Upuść cokolwiek, a spadnie prosto w dół, to musi być twoja stopa. Eliminuje to konieczność tarcia podczas chodzenia, która jest kluczowa, gdy masz mniejsze tarcie, musisz używać mniej.

Jeśli mi nie wierzysz lub nie chcesz ćwiczyć, podczas następnego spaceru zwróć uwagę na swoją tylną stopę. Poczuj siłę na śródstopiu. Poczuj, jak twoja noga popycha cię do przodu, nie jest to siła pionowa. Albo spróbuj biegać i naprawdę poczuj, jak Twoje stopy chcą wśliznąć się w butach. Uświadom sobie, jak bardzo polegasz na tym ogromnym poziomie tarcia na powierzchniach. Być może załóż skarpetki, chodząc po twardym drewnie lub innych powierzchniach kuchennych, poczuj ślizganie się stóp i zdejmij je, aby poczuć, jak Twoje bose stopy opierają się poruszaniu w tych samych warunkach, na których zsunęły się Twoje skarpetki. Jeśli siła nie jest całkowicie pionowa w stosunku do grawitacji, tarcie jest tym, co jest potrzebne jako przeciwdziałanie stabilności. W końcu nie jest tak trudno stać na lodzie.

Wreszcie, oczywiście to naprawdę działa tylko wtedy, gdy lód nie jest w większości płaski. Grawitacja zastosuje siły boczne, ponieważ działa na niepłaskich powierzchniach. Dlatego okrągłe przedmioty i płyny trafiają do najniższych punktów, do których mogą się dostać. Nierówne powierzchnie zapewniają grawitacji sposób na zmianę jej czystego pionowego przyciągania w siłę boczną.

#11
+3
Wad Cheber stands with Monica
2015-08-05 08:26:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Awaryjna metoda pokonania krótkiego dystansu po lodzie bez poślizgu:

Jeśli niespodziewanie znajdziesz się na lodzie i nie masz daleko, opcją awaryjną jest całkowite zdjęcie butów / butów i chodź w swoich rajstopach. To oczywiście nie jest dobry pomysł, jeśli nie będziesz w domu w ciągu kilku minut, ale jeśli idziesz z samochodu do domu, działa całkiem nieźle.

Pomysł polega na tym, że ciepło twojego ciała może przejść przez skarpetki, topiąc górną warstwę lodu. Twoje skarpetki wchłaniają ten stopiony lód, ale natychmiast ponownie zamarzają, co oznacza, że ​​twoja skarpeta jest teraz przyklejona do lodu. Właściwości kleju nie są wystarczająco mocne, aby uniemożliwić Ci poruszanie się, więc możesz po prostu zrobić kolejny krok, a skarpetka ponownie przyklei się do lodu i tak dalej.

Niskie koszty, rozwiązanie dla majsterkowiczów:

Bardziej długoterminowym rozwiązaniem jest zakup starej pary butów z grubą podeszwą, najlepiej z mniej lub bardziej nienaruszonymi bieżnikami. Kup krótkie wkręty do drewna z zaokrąglonymi łbami i wkręć je w podeszwy butów. Oczywiście musisz upewnić się, że rysy nie są tak długie, że przechodzą przez całą podeszwę do stóp. Ułóż śruby w kratkę, z odległością może cala lub półtora cala między nimi.

Jeśli buty są odmianą typu slip-on / slip-off, możesz je łatwo założyć i zdjąć wyłączać je podczas wchodzenia i wychodzenia z budynków. Uważaj, aby nie nosić ich na podłogach drewnianych lub kafelkowych, ponieważ wkręty uszkodzą twarde powierzchnie.

W zasadzie tak działały staroświeckie buty typu hobnail i nadal działa. W sumie materiały nie powinny kosztować więcej niż kilka dolarów, a jeśli masz już starą parę butów, koszt nie przekroczy dolara lub dwóch.

Najlepszy sposób na spacer na lodzie:

Poślizgniesz się mniej, jeśli w ogóle nie będziesz podnosić stóp. Udawaj, że jeździsz na łyżwach i ślizgaj się zamiast chodzić. Powodem tego jest to, że utrzymujesz jak największą powierzchnię stóp w kontakcie z lodem, co zapewnia maksymalne tarcie. Ponieważ lód i tarcie nie lubią się nawzajem, ta technika nie jest niezawodna, ale przy braku lepszych opcji jest to najlepsze, co możesz zrobić.

Następną najlepszą opcją jest, tak jak poprzednio odpowiedzi już powiedziały, aby podjąć małe kroki. Im krótszy krok, tym mniejszy masz pęd i jest mniej prawdopodobne, że uderzysz tyłkiem w łokcie. Poruszaj się tak wolno, jak potrafisz, i trzymaj stopy blisko siebie.

#12
+3
Branco
2016-11-17 19:41:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uważam, że przy oblodzonych warunkach musisz zmienić kilka rzeczy w sposobie chodzenia. Kiedyś biegałem po oblodzonych szlakach i zaśnieżonych warunkach i znalazłem kilka rzeczy, które pomogły mi się nie rozlać.

Postępuj rozważnie, AKA zwracaj uwagę na to, co robisz. Mam tendencję do chodzenia bardziej z lekko skupioną głową, aby zobaczyć, dokąd zmierza moja stopa.

Skróć swój krok i upewnij się, że jesteś gotowy do zmiany biegów stopami. Mocniejsze kostki naprawdę tutaj pomagają, ponieważ możesz skończyć z poślizgiem dookoła.

Unikam lodu tam, gdzie mogę i próbuję chodzić po rozpakowanym śniegu. Gdy śnieg jest wystarczająco ubity, staje się jak lód, a ty się ślizgasz.

Zwiększ przyczepność butów. Inni wspominali o produktach takich jak Yaktrax poprzez śruby do samodzielnego montażu w butach. Znajdź jednak coś, co Ci odpowiada. Nie próbowałem, ale słyszałem dobre rzeczy o butach trailowych Salomon. Niektóre z nich mają małe kolce, które pomagają uzyskać przyczepność. To lub Yaktrax byłyby dobre, więc można ich używać przez cały rok.

W przypadku butów stwierdziłem, że mam lepszą przyczepność i przyczepność dzięki elastycznej podeszwie. Zwykle używam butów do biegania Nike Free, które mają małe bloki przyczepności zamiast jednej spójnej podeszwy. Uważam, że całkiem dobrze się wyginają i dobrze chwytają. Poza tym mają tendencję do utknięcia w nich kamieni, więc chciałbym wierzyć, że pomaga to w pewnej przyczepności.

Na koniec, kiedy naprawdę sprowadza się do śliskiego, śliskiego lodu ... to. Po prostu „ślizgam się” po stopach, aż poczuję się bardziej komfortowo, uzyskując pełną przyczepność. Zmniejszam też swój krok do może 1/3 normalnego kroku.

Nawet przy wszystkich środkach ostrożności, o których możesz pomyśleć, rozlanie się jest prawie nieuniknione w przypadku większości rzeczy, więc naprawdę powinieneś się przygotować że. Wiem, że kiedy poluję w zaśnieżonych i pagórkowatych lasach, najprawdopodobniej z czegoś spadnę. Staraj się zawsze pamiętać o tym, jak upadniesz i które części ciała są bardziej skłonne do znęcania się.

Instynkt każe ci wyciągnąć ręce, aby się złapać, ale kości w twoich ramionach / dłoniach są mniejsze i nie są tak skłonne do znęcania się. Mogę więc z tym walczyć i upaść na biodro, ramię lub w inne miejsce, aby rozłożyć uderzenie na większy obszar. Mogę dostać solidnego siniaka, ale szanse, że wyląduję na palcach lub nadgarstku i je złamie, są mniejsze.

To tylko moje osobiste doświadczenia z życia w Ohio. Od równin na północy po wzgórza na południu, zrobiłem kilka wycieków tu i tam i wciąż próbowałem się z nich uczyć.

#13
+3
Pont
2018-09-27 02:56:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Noś skarpetki na buty (a także oczywiście zwykłe skarpetki w butach). Jest to dość ugruntowana technika (patrz np. tutaj lub tutaj), a jej skuteczność została naukowo wykazana przez Parkina et al. (2009).

Bibliografia

„Preventing Winter Falls: randomized kontrolowana próba nowej interwencji”; Parkin L, Williams SM, Priest P; NZ Med J. 2009 Jul3; 122 (1298): 31-8

#14
+2
Michael Durrant
2015-08-04 01:43:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

gumowe buty wierzchnie są na to częstą odpowiedzią. Kiedy po raz pierwszy przeniosłem się do klimatu, w którym było dużo więcej śniegu niż tam, gdzie dorastałem, zauważyłem, że bardzo pomogli.

Jednak aby naprawdę zwalczyć błoto pośniegowe i brud, przeniosłem się na buty. Tak, to prawda, mają wady czasu na starty i starty, to prawda.

#15
+1
PieterN
2015-08-05 01:23:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jest to prawdziwa odpowiedź na Twoje pytanie, ale może to pomoże. W Holandii zużywamy dużo soli zimą, aby obniżyć temperaturę topnienia śniegu / lodu (w rezultacie mamy bogatą roślinność słonowodną wzdłuż autostrad nawet w głębi lądu). To może być dobre rozwiązanie w Twoim domu? Sól, która nie jest przeznaczona do spożycia, jest bardzo tania (płacimy około 2 dolary za 25 kg).

W przypadku śniegu chodź po świeżym śniegu, a nie po częściach, w które zamieniły się inne buty / pojazdy lód.

Kiedy zastanawiasz się, czy użyć soli, pamiętaj, że jest ona szkodliwa dla większości roślin innych niż słone. Dlatego w wielu miastach Niemiec używanie soli na terenach prywatnych jest zabronione (są wyjątki dla schodów i ramp, sprawdź lokalne przepisy). Niemcy zamiast tego używają piasku lub małych kamieni.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...