Pytanie:
Co to za ból kolana podczas zjazdu?
Russell Steen
2013-03-20 00:31:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Praktycznie cały dzień mogę wspinać się pod górę. Jednak zaraz po rozpoczęciu zejścia ból narasta po zewnętrznej stronie kolana. Co to powoduje i czy mogę zrobić cokolwiek, aby temu zapobiec / złagodzić (poza Ibuprofenem)?

Edytuj: Rozmawiałem z moim lekarzem i lokalizacja bólu jest bardzo ważna w przyczynie. Zwróć uwagę, że jest to ból po zewnętrznej stronie (boku) kolana, w przeciwieństwie do bólu w kolanie lub poniżej / pod rzepką.

Właśnie ukończyłem 20-kilometrowy spacer zwany skrzyżowaniem Tongariro. Jest w Nowej Zelandii, wiele schodów w górę i w dół. Zrobiłem rozsądną ilość treningu wstępnego, chodząc płasko i stromo w górę iw dół. Czułem silny ból po obu stronach obu kolan, schodząc ze wzgórza. Kroki pokonywano na boki, używając tyczki i pojedynczo. Spowolniony postęp do punktu, w którym możesz spędzić noc w buszu, jeśli dystans był dłuższy, a światło dzienne krótsze. Wygląda na to, że jedyną odpowiedzią jest właściwe przygotowanie. Jestem aktywnym 66-latkiem i nigdy wcześniej tego nie miałam, dzięki za radę
Głosuję za zamknięciem tego pytania jako niezwiązanego z tematem, ponieważ można na nie odpowiedzieć „idź do lekarza”, a zatem http://meta.outdoors.stackexchange.com/questions/744/how-do-we-handle dotyczy tematów związanych ze zdrowiem
Dwanaście odpowiedzi:
#1
+23
Russell Steen
2013-03-21 07:55:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozmawiałem dzisiaj z moim doktorem podczas wizyty o coś innego. To zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Pasmo tkanki łącznej biegnące po zewnętrznej stronie kolana ulega podrażnieniu i stanom zapalnym. Często jest to spowodowane nadmierną pronacją i złym chodem, który jest zaostrzony na nodze obciążonej (a nie nodze do lądowania) podczas zjazdu. W przypadku kontuzji jedynym dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek i stosowanie leków przeciwzapalnych podczas gojenia.

Istnieją określone ćwiczenia i rozciąganie, które zapobiegną kontuzjom. W szczególności musisz rozciągnąć samą opaskę i zbudować mięśnie nad kolanem.

Ból spowodowany nadmierną siłą na zjeździe zwykle występowałby poniżej lub w rzepce, a nie na boku.

Nie jestem doktorem. Ale znalazłem rozwiązanie na mój ból kolana (który * myślę * może być tym samym obszarem): dużo ćwiczeń siłowych na nogi. Jeśli moje quady są wystarczająco mocne, mogę zejść ze wzgórza (z ciężkim plecakiem), lądując najpierw piętą. To wymaga ucisku mojego kolana i mogę chodzić szybciej. Znowu nie jestem lekarzem.
Dowiedziałem się również, że zapobiegawcze zakładanie bandaża asa lub podobnej klamry wokół kolana pomaga moim kolanom czuć się znacznie lepiej po naprawdę długiej wędrówce, szczególnie w środowisku alpinistycznym.
Ja też cierpiałem na zespół opaski IT z powodu gromadzenia się szczytów zbyt wiele dni z rzędu ... stwierdziłem, że przy odpowiednim rozciągnięciu pośladków i opaski IT ból ustąpił w kolanie i ponownie, aby zapobiec bólowi, który wzmocniłem i przyjąłem więcej wagi moje quady, które działają!
podstawowe ćwiczenia, które są niezbędne oprócz takich rzeczy, jak przysiady, są one zawsze subtelnie powiązane
Ćwiczenia podstawowe w ogóle nie wpłyną na zespół IT.
„W szczególności musisz rozciągnąć samą opaskę i zbudować mięśnie nad kolanem” „To w rzeczywistości nieprawda, nie możesz rozciągnąć opaski bardziej niż gumy z opony, problem dotyczy pośladków i powięzi napinacza latae * (mięśnie, które łączą się z paskiem IT od twojego biodra *) To * te * mięśnie, które wymagają wzmocnienia. Reszta twoich problemów dotyczy twarzy * ("rękaw kiełbasy", który otacza twoją nogę, twój ITB to właściwie tylko najgrubsza część twarzy w twojej nodze) *, jest "przyklejona" do tkanek pod nią , musisz go „odklejać”.
Mam to już od dłuższego czasu. Głównie spowodowane noszeniem tych ciężkich plecaków podczas trekkingu. Nigdy tego nie czuję, dopóki znowu nie zejdę w dół! Mój lekarz powiedział mi to samo, plus jazda na rowerze, która wzmocniłaby te rzeczy wokół nakolannika, bez obciążania go naciskiem / ciężarem ciała. Robiłem to dużo i już nie chodzę tak często, ale wciąż tam jest. Bardzo pomocne jest noszenie nakolannika (odpowiedniego typu).
Dzięki za link @RussellSteen ćwiczenia tam pomogły!
#2
+12
Paul Lydon
2014-06-24 16:17:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oprócz powyższych sugestii, regularne używanie kijków spacerowych lub trekkingowych jest bardzo pomocne w łagodzeniu problemów z kolanami i biodrami.

Nie chodzę już bez moich kijków trekkingowych - zdecydowanie pomagam kolanom i biodrom (obecnie na długich wędrówkach dostaję zapalenia zginacza biodra, ale pracuję nad tym!)
+1 pewien szczególnie wnikliwy przyjaciel powiedział mi kiedyś, żebym kupił kijki trekkingowe * zanim * spalę kolana. Teraz prawie nigdy nie wędruję bez przynajmniej jednego
#3
+9
DudeOnRock
2013-03-20 03:32:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Doświadczyłem tego samego podczas biegania w terenie. Mogę dość konsekwentnie odtworzyć objawy na odcinkach zjazdowych, gdy biegam na dystansach znacznie dłuższych niż moje zwykłe biegi, gdy zaczynam znowu uderzać w szlaki po dłuższym nie bieganiu, a kiedy biegam z górki w szybszym tempie niż pod górę.

Oto moja hipoteza, co oznacza, że ​​nie mam żadnych opublikowanych faktów na poparcie tego:

Jadąc pod górę, walczymy z ciężkością w dość statyczny sposób. Nie jest prawdopodobne, abyśmy jechali szybciej lub na dłuższych dystansach, niż pozwala na to nasza masa mięśniowa.

Z drugiej strony, zjeżdżając z górki, mamy rozpęd, że nasze mięśnie muszą zwolnić. Grawitacja bojowa staje się mniej statyczna i bardziej dynamiczna, szczególnie przy bardziej stromych zboczach i wyższych prędkościach. Możemy iść dalej nawet wtedy, gdy nasze mięśnie są zmęczone i możemy iść szybciej niż nasze mięśnie są w stanie skutecznie zwolnić, co przenosi stres związany ze spowolnieniem na nasz układ kostny (głównie nasze stawy). Może to być spotęgowane przez ciężkie gojenie- uderzające (mniej amortyzujące przez nasze mięśnie) i ciężki plecak (zapewniający większą masę, która zwiększa rozpęd).

Moja rada byłaby taka, aby zjeżdżać ze stoków w znacznie wolniejszym tempie (na moich szlakach ja Jestem DUŻO wolniej schodząc w dół niż pod górę!), unikaj stromych zboczy, dopóki nie zbudujesz konkretnych mięśni, których używasz do zjazdu, nie bierz tyle rzeczy podczas poruszania się po stromym terenie i przechodź do uderzenia w środkową stopę, gdy zauważysz kolano boli (słowo przestrogi: ćwicz to! Jeśli ciężko uderzasz piętą, może to być bardzo męczące dla łydek i możesz uszkodzić ścięgno Achillesa, jeśli nie wzmocnisz go najpierw).

Traktuję ten rodzaj bólu dość poważnie. Dla mnie to znak, że chociaż mam kondycję, brakuje mi mięśni do robienia tego, co robię, gdy bolą mnie kolana.

Korzystanie z kijków trekkingowych pomaga odciążyć kolana podczas zejścia.
#4
+6
Don Branson
2013-03-20 00:37:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Też to miałem. Po prostu stresujesz inne więzadła niż podczas jazdy pod górę. Myślę, że to kwestia odpowiedniego ćwiczenia, czyli robienia tego samego podczas treningowych wędrówek.

Doświadczyłem też bólu w tym obszarze po przekroczeniu lodowatego strumienia, a następnie wędrówce po. Alleve to mój ulubiony lek, ponieważ mogę go przyjmować na początku dnia i działa przez cały czas.

Ma to sens, ponieważ zimno usztywniło ścięgno.
#5
+6
Jim Lewis
2016-02-05 06:53:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Doświadczasz naciągnięcia LCL, bocznego więzadła pobocznego, które łączy kość udową z strzałką, z zespołem IT Band. Mechanika schodzenia w dół podczas wędrówki jest znacznie inna niż w górę. Podczas schodzenia z wysokości większej niż 6 cali kość udowa ma tendencję do pozostawania prostopadle do podłoża, pod stawem biodrowym, podczas gdy kolano zgina się, a kostka (punkt kontaktu) znajduje się daleko za zginanym stawem kolanowym, co powoduje obciążenie na więzadłach kolana i opasce IT do pomocy. Jeśli zauważysz, kiedy to się stanie, dotknięte kolano, powiedzmy lewe kolano, może nie być w stanie utrzymać Twojego ciężaru - ale skręcając ciało w lewo podczas schodzenia, trzymając kostkę bezpośrednio pod stawem kolanowym i obniżając ciało do kontakt z ziemią nie będzie bolesny. Dzieje się tak za sprawą mechaniki wędrówki z górki - wysłanie punktu kontaktu (kostka) za kolano. Skręć i trzymaj kostkę pod kolanem - bez wysiłku / bólu.

To samo może się zdarzyć podczas kucania podczas treningu siłowego. Podczas wykonywania przysiadów w podnoszeniu ciężarów staw kolanowy nigdy nie powinien dryfować przed staw skokowy. Biodra powinny zawsze zginać się podczas przysiadu, co utrzymuje kolano bezpośrednio nad kostką. Jeśli kucasz, a kolana strzelają przed kostkami, nie tylko odtwarzasz mechanikę zjazdów, ale także ryzykujesz kontuzję kolana.

Oblodzenie po długiej wędrówce może ci pomóc tylko przy następnym wyjściu. Upewnij się również, że nie walczysz z innymi zaburzeniami równowagi bioder i nóg. Kiedy się kładziesz, czy twoje palce u nóg odchylają się na bok, czy są skierowane prosto do góry? Jeśli odwracają się w bok (supinacja / rotacja zewnętrzna kolana), twoje mięśnie odwodzące biodra są zbyt ciasne, a przywodziciele zbyt słabe.

#6
+5
Pat
2014-08-18 07:33:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie wróciłem z wędrówki po okolicy Bishop Ca. obszar nazywa się Sage płasko i kiedy schodziłem na dół, moje kolana zaczęły boleć i zanim zeszliśmy na dół, ciężko było stawiać kroki. Miałem nadzieję, że w nocy poczuję się lepiej, więc będę mógł wędrować następnego dnia, tak się stało i zdecydowaliśmy się wybrać niższy szlak, który jest bardziej płaski, ale wracając znowu zacząłem czuć kolano, tym razem spotkałem turystę, który miał na sobie nylon orteza kolana, są naciągane na kolano z otworem nad kością kolanową z fiszbiną dla wsparcia po stronie, w której powiedział, że mu pomagają. powiedział też, że jeśli coś złego się stanie, weź środek do odprężania małży, a tyczki też pomogą. dzisiaj zszedłem z powrotem, robiąc powolne, szersze kroki, unosząc nogę w kolanie wyżej, co pomogło. Powodzenia i udanych wędrówek.

#7
+3
user3407
2014-06-23 23:42:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest pasek o nazwie Cho Pat, który mój dr. powiedział mi o - to niezmiernie pomaga.

Możesz to również naśladować za pomocą bandany.
#8
+3
Sherwood Botsford
2015-02-04 10:21:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zmień buty.

Odwiedź fizjoterapeutę i zabierz swoje obecne buty - zarówno te, których używasz na wycieczkach, jak i te, które nosisz na co dzień. Dobry fizjoterapeuta może się wiele nauczyć, czytając wzorce noszenia butów.

Jeśli idziesz do lekarza, idź do lekarza sportowego. Zadzwoń do trenera w miejscowym liceum lub na uczelni i zapytaj, kto jest dobry.

Częścią problemu są nagłe wstrząsy. Naucz się, jak zachować sprężystość podczas schodzenia ze wzgórza. Zwykle oznacza to spowolnienie. Jedną z technik, których użyłem, jest robienie szybkich, ale bardzo krótkich kroków. To nie działa w przypadku dużych kości skokowych lub ścieżek z dużą ilością korzeni i dziur. Wyląduj na ugiętym kolanie.

Oprócz różnych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, przygotuj się na wycieczki, udając się do lokalnego wieżowca, dużego stadionu lub parku w dolinie rzeki i zrób schody. Wiele schodów. Tutaj ćwiczysz sprężysty, sprężysty krok.

#9
+3
rdt2
2015-09-17 01:08:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podczas marszu pod górę, biodra, kolana i kostki napinają się, co zmniejsza efektywną sztywność przegubowej nogi (tj. zwiększa „sprężystość” chodu). Zjeżdżając z górki, mamy tendencję do stosowania zarówno bardziej prostego chodu, z wyraźniejszym uderzeniem piętą, co zwiększa sztywność nogi przegubowej (tj. Zmniejsza `` sprężystość '' chodu). Rzeczywiście, chodzenie po płaskiej powierzchni po twardej powierzchni może wywołać siły szczytowe o wartości trzykrotnej masy ciała (3 BW) u podstawy kręgosłupa, schodząc po twardych powierzchniach, takich jak betonowe stopnie, może wywołać siły szczytowe rzędu 10 BW.

W przeciwieństwie do biegania wzór noszenia na podeszwach butów trekkingowych niewiele Ci powie. Spróbuj dostosować swój chód w dół - większe ugięcie kolana.

#10
+1
Ricketyship
2013-03-20 12:54:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To problem z pędem, który Twoje ciało nabiera. Idąc pod górę, wywierasz siłę, by się wspinać. A grawitacja próbuje cię pociągnąć w dół. Jednak podczas zjeżdżania ze wzniesienia grawitacja nadal cię ciągnie w dół. Teraz twoje ciało nabiera wyższego pędu, a domyślnym działaniem twojego mózgu jest zatrzymanie tego pędu (w przeciwnym razie będziesz biegał w coraz szybszym tempie podczas zjazdu). Oznacza to, że siła na kolanach jest znacznie większa. To jest powód, dla którego możesz również odczuwać ból w palcach u nóg. To kolana i palce przejmują funkcję „spowalniania”. Jest to całkiem normalne i efekt jest słabszy, jeśli wybierzesz ścieżkę boczną niż prostą w dół. Pomaga również powolne chodzenie. Ponownie, odpowiedź leży w fizyce.

Nie dotyczy to wspomnianego konkretnego bólu, który w rzeczywistości w ogóle nie wpływa na moje palce.
#11
  0
James
2016-09-11 02:43:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przez 20 lat wędrówek, biegania i chodzenia doświadczyłem wielu bólów bocznych kolan. Ból jest / był zawsze związany z uderzeniem stopy. Mógłbym pobiegać około 3 mil, zanim to się zaczęło, lub mogłem wędrować około 6 mil z sekcjami w górę iw dół, zanim się zaczęło. Powiedziano mi, że to mój zespół IT, ale nikt nie dał mi satysfakcjonującego rozwiązania.

Wtedy przyjaciel otwierał ośrodek rekreacyjny dla zdrowia / fitness i chciał, aby jakieś „świnki morskie” rozwiązały problem zmarszczki z kadrą i zajęciami. Na jednej z tych zajęć wykorzystaliśmy rolkę biegacza, aby wyrównać załamania i supełki mięśni. Powiedziano mi, że pomoże to złagodzić mój stan poprzez użycie wałka.

Pomogło. Po około tygodniu używania rolki mogłem biegać / pobiegać około 10 mil, wędrować 11 mil lub więcej bez żadnego bólu, którego wcześniej doświadczyłem.

Niedawno odczuwałem ból znowu, ale muszę powiedzieć, że to dlatego, że ostatnio nie używałem wałka. Prawdopodobnie przez lata narastało wiele załamań i supłów.

Rozwijałem zewnętrzne mięśnie nóg. Boli jak cholera z powodu załamań i węzłów. Zdecydowanie tanie rozwiązanie (około 25 USD), które warto wypróbować.

#12
-1
Goldie
2015-10-20 12:01:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Najlepiej udać się do fizjoterapeuty i poprosić o odpowiednie buty do biegania. W większości przypadków (czytałem w innych społecznościach biegaczy) buty do biegania są ważnym czynnikiem, jeśli podczas biegania odczuwasz ból kolana. Jeśli ból nie ustąpi, poszukaj innych opcji, takich jak operacja kolana.

Usunąłem Twój link, ponieważ wygląda trochę za bardzo jak spam z linkami. Głosowałem również w dół, ponieważ moje pytanie dotyczy wędrówek, a nie biegania. Twoja odpowiedź jest zarówno niepoprawna *, jak i * nie dotyczy danego pytania.
Przed operacją należy rozważyć wiele opcji.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...