Pytanie:
Jak mogę rozpalić ogień, pocierając o siebie dwa patyczki?
Lost
2012-01-25 10:01:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co należy wziąć pod uwagę, próbując rozpalić ogień przez pocieranie dwóch patyczków? Zakładam, że nie mogę po prostu chwycić dwóch drążków i zacząć pocierać ...

  • Czy powinny być martwe czy zielone?
  • Twarde drewno czy miękkie drewno?
  • Czy obracanie lub skrobanie jest bardziej wydajne?
Najlepszym sposobem, jeśli używasz metody tradycyjnej, będzie metoda Bow-Drill. Robiłem tę metodę wiele razy, a YouTube ma wiele dobrych poradników wideo. Gdy już zdobędziesz podstawową konfigurację, używając odpowiedniego drewna zarówno do kopru, jak i deski, zyskasz nową umiejętność i pewność, że nie potrzebujesz zapałek, zapalniczki ani krzemienia. Jedyną wskazówką, jaką mogę dać, jest ... Nie używaj martwego / gnijącego drewna. Możesz pozwolić, aby łuk i wiertło trochę się utwardziły, jeśli zostanie wzięte ze świeżych, żywych drzew. Ale jest wystarczająco dużo drewna w pobliżu, aby móc od razu podnieść i zacząć ćwiczyć. Miej tylko cierpliwość. Happy Trails
Cztery odpowiedzi:
#1
+35
Jay Bazuzi
2012-01-25 11:28:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje wiele sposobów rozpalenia ognia. Niektóre wymagają większych umiejętności, podczas gdy inne polegają na starannie przygotowanym sprzęcie.

enter image description here Najbliższą rzeczą do „pocierania dwóch drążków o siebie” jest ćwiczenie ręczne . Będziesz potrzebował płyty ogniowej (mała deska cedrowa jest dobra) i cienkiego, prostego patyczka. Nóż też jest dobry. To wymaga dużo praktyki. Odciski dłoni pomagają. YouTube ma wiele filmów: Fire Plough (YouTube).

enter image description here Jeszcze bardziej zaawansowany jest pług strażacki . Zasadniczo pchasz kij wzdłuż rowka w desce. Słyszałem, że rdzenni mieszkańcy północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku podchodzą do drzewa cedrowego, wycinają rowek z boku drzewa i robią tam węgiel. Jeszcze raz zobacz YouTube: Fire Plough (YouTube).

Udane pożary cierne wymagają zarówno dobrego sprzętu, jak i dobrej techniki. Jeśli dopiero zaczynasz, i nie będziesz wiedział, czy twoje awarie są spowodowane sprzętem czy techniką. Może to bardzo utrudnić naukę. Jednym ze sposobów jest zakup dobrego zestawu od eksperta. Naucz się nim rozpalać ogniska, a potem stwórz własny zestaw.

Jakikolwiek ogień wymaga wielu umiejętności , które stosujesz w sekwencji. Metoda tarcia wytworzy niewielki węgiel. Kiedy już to opanujesz, nadal musisz być w stanie rozpalić węgiel w płomieniu (z hubką). Kiedy już rozpalisz krzesiwo, musisz rozpalić podpałkę. Zwykle będziesz dodawać stopniowo większe paliwo, aby rozpalić ogień do swoich celów. Następnie musisz wiedzieć, jak bezpiecznie ugasić pożar.

Każdy z tych etapów to własny zestaw umiejętności do nauczenia. Każdy ma charakter kontekstowy (rodzaj dostępnego drewna, pora roku, pogoda itp.).

Mokra pogoda jest szczególnie trudna, więc zacznij się uczyć, gdy nie pada. Uważaj jednak na porę suchą, kiedy uciekające pożary są szczególnie ryzykowne. Sprawdź w swojej straży pożarnej, czy zakazy podpalenia .

Nie ma mistrzostwa w rozpalaniu ognia. Czasami, gdy jesteś pewien, że robisz wszystko dobrze, nadal nie możesz dobrze rozpalić ognia. Potraktuj to jako praktykę duchową .

#2
+20
Justin Self
2012-01-25 10:29:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sugeruję użycie wiertarki dziobowej. To trochę trudne na początku, ale kiedy już to zrozumiesz, możesz być w tym całkiem niezły.

W przypadku selekcji drewna na ogół powinieneś trzymać się następujących rzeczy:

  1. Oczywiście suche.
  2. Powinieneś być w stanie wcisnąć się w drewno. Jeśli w ogóle nie możesz, to jest zbyt trudne.
  3. Jeśli jednak możesz zrobić wgłębienie wielkości opuszki palca, oznacza to, że jest ono zbyt miękkie.
  4. Upewnij się, że w drewnie nie ma soku.

Rodzaje drewna, których należy szukać, to jawor, wierzba i dereń.

Oto dobra strona z instrukcjami krok po kroku, jak zbudować zestaw do wiercenia dziobowego.

natureskills.com

EDYCJA
Wskazówka, której nauczyłem się od znajomego: nałóż sok na koniec wrzeciona, który nie wierci. W ten sposób nie rozpali ognia w rękojeści.

Alternatywą dla umieszczenia soku na wrzecionie jest włożenie woskowatego liścia (np. Ostrokrzewu) do otworu w bloku łożyskowym.
#3
+6
Scout in training
2013-08-01 07:59:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Udało mi się już wcześniej przeprowadzać pożary w wyniku tarcia i jest to możliwe. To powiedziawszy, nie jest to łatwe. Poleciłbym oparcie wiertła dziobowego. Użyj między innymi lipy, zachodniego czerwonego / wschodniego białego cedru, topoli lub topoli. Jest to łatwiejsze niż inne metody, ale nadal wymaga dużo praktyki. Kiedy uczyłem się wiertarki ręcznej, ćwiczyłem KAŻDY DZIEŃ, zanim dostałem pierwszy żar. Ćwicz często!

#4
-9
Hartley Brody
2012-01-26 01:06:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie możesz. Przynieś zapalniczkę i zapałki :)

Widziałem tak zwanych "ekspertów" od rozpalania ognia, którzy twierdzą, że mogą rozpalić ogień patykami za pomocą wrzeciona lub łuku, ale to prawie nigdy nie działa w prawdziwym życiu. Zwykle mają deskę ze specjalnymi wycięciami lub otworami (których nie znajdziesz w lesie) i specjalne drewno. Jeśli jesteś w sytuacji przetrwania, w której musisz rozpalić ogień, metody te są zwykle zbyt skomplikowane, wymagają zbyt wielu konkretnych rzeczy, których nie znajdziesz w naturze, a ich montaż i użytkowanie jest bardzo czasochłonne.

Po prostu zapakuj kilka zapalniczek i miej je zawsze przy sobie.

Lub po prostu użyj pałeczek magnezu zamiast drewna ;-)
Hm, to dziwne. Przypuszczam, że za każdym razem, gdy widziałem, jak ludzie robią to w prawdziwej sytuacji życiowej, musiałem mieć halucynacje. Oczywiście musisz wiedzieć, co robisz, ale szczerze mówiąc, jeśli nie możesz posiekać prostego kawałka drewna i wyciąć w nim noża, co u ... robisz na pustyni?
Głosuję negatywnie na tę odpowiedź z następujących powodów: - W pierwotnym pytaniu nie mówiono, że jest to sytuacja awaryjna, a jedynie pytano o techniki. - Chociaż może być trudne, jest możliwe, więc „Nie możesz” jest po prostu błędne. - „Przynieś zapalniczkę” nie jest zbyt konstruktywne ani związane z pytaniem.
Przyznaję, że moja odpowiedź jest nieco bezczelna. Ale gdyby przyszedł do mnie przyjaciel z pytaniem, jak rozpalić ogień, pocierając dwa patyki, to właśnie bym mu powiedział. To jedno z tych "woah, nie mogę uwierzyć, że to zrobił!" nowatorskie sztuczki kempingowe, a nie coś, na czym należy polegać.
Nie zgadzam się z tym. Znam wiele osób, które potrafią to niezawodnie robić przy złej pogodzie, deszczu, śniegu itp. Jeśli wiesz, co robisz, możesz polegać na tym tak samo, jak możesz polegać na zapałkach lub zapalniczkach. istnieją oczywiście różne style biwakowania, niektórzy lubią przynosić różnego rodzaju nowoczesne narzędzia i sprzęt, inni wolą „być bliżej natury”, a dla nich rozpalanie ognia w sposób używany przez ludzi od setek lat może być świetny wartość.
Jeśli potrzebujesz tego zademonstrowanego, zobacz http://www.youtube.com/results?search_query=friction%20fire
Nauczyłem tego dwoje najstarszych dzieci, najpierw używając rąk, potem łuku. To ciężka praca i spodziewałbym się, że zawsze mają przy sobie krzemień, ale dobrze jest wiedzieć, że możesz to zrobić w nagłych wypadkach.
A może naciśnij sygnalizator awaryjny, który wszyscy przyczepili do zadów i poczekaj na pomoc. A może zadzwoń do mamy i taty, żeby wyciągnęli cię z tej marynaty. Przykro mi, ale z tego, co widziałem na tej tablicy, mogę powiedzieć, że większość z Was nie spędzała wystarczająco dużo czasu w dziczy mając tylko scyzoryk i wyobraźnię, jak stworzyć coś z niczego. Wydaje mi się, że jeśli nie jest to „kupione w sklepie”, to nie jest to właściwy sposób (z wyłączeniem wspinaczki).
Kontynuacja… Dla tych, którzy znają się na wytwarzaniu krzaków, jak czytać znaki, znajdować wodę, obserwować zwierzęta i rośliny pod kątem oznak niebezpieczeństwa. Chwała wam, jesteście nieliczni, którzy wiedzą, czym naprawdę jest Natura i jak bardzo należy ją chronić.
Głosowałem za tym ponownie, ponieważ oczekiwanie na rozpalenie ognia bez wcześniej zaprojektowanego sprzętu jest dla większości ludzi absurdalne. Noszę puszkę zapałek.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...