Pytanie:
Który rodzaj paliwa obozowego jest najłatwiejszy w Twoim piecu?
ShemSeger
2015-03-16 07:41:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W odniesieniu do tego pytania: Unikanie wycieków z kuchenki i butli z paliwem? Jaki rodzaj paliwa jest najłatwiejszy w Twoim piecu pod względem czyszczenia i konserwacji?

Jeśli masz piec, który może spalać więcej niż jeden rodzaj paliwa, który z nich będzie miał najmniejszy negatywny wpływ na Twoją kuchenkę i o-ringi w butelce?

Związane z? http://outdoors.stackexchange.com/questions/31/whats-the-difference-between-white-gas-propane-kerosene-and-gasoline/6978#6978
Czy patrzyłeś na zrobienie kuchenki dla kota? Plusy i minusy, ale nigdy nie ma konserwacji.
Cztery odpowiedzi:
#1
+6
user5330
2015-03-16 09:08:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zamiast rodzaju paliwa - każdy piec przeznaczony do zasilania paliwem będzie go zasilał przy niewielkiej konserwacji, ale jakość jest ważna. Musiałem rozebrać i wyczyścić moją kuchenkę, która nigdy nie miała problemu, codziennie - na 6000 + metrach z powodu partii złego paliwa.

Najlepszą opcją dla bezproblemowych kuchenek jest Gaz (Butan / Propan) - kanistry są fabrycznie zaplombowane, więc paliwo nie może ulec zanieczyszczeniu. Główna wada gazu (słaba wydajność w niskich temperaturach) została w dużej mierze rozwiązana za pomocą nowoczesnych kuchenek z rurkami zapobiegającymi flarom.

Jeśli tak jak ja wolisz paliwo płynne, najlepszy jest palnik wielopaliwowy przeznaczony do pracy z szeroką gamą rodzajów paliwa. Jeśli następnie użyjesz czystej, wysokiej jakości białej benzyny (Naptha), będzie ona działała bezproblemowo przez lata z wieloma zaniedbaniami. Bezpieczeństwo okresowej wymiany O-ringów jest warte kilku groszy, które kosztują, ponieważ jest to dobre czyszczenie i przepłukiwanie zbiornika paliwa.

Jest jeden problem z gazem. Nie można go zabrać na równinę powietrzną (zwłaszcza ludzie z Europy, ponieważ nie ma szczytów 6000 + m, więc trzeba gdzieś polecieć). Naboje gazowe musisz kupić gdzieś blisko góry, na którą się wspinasz. Mam historię z niekompatybilnymi wkładami. Wspiąłem się na górę z moim przyjacielem. Przyjechał dzień wcześniej i kupił 2 naboje gazowe. Jednego użyliśmy w bazie, a drugiego planowaliśmy wykorzystać na górze. Kolega nie sprawdził, czy wkłady kabinowe są kompatybilne z moją kuchenką gazową. Na górze zdaliśmy sobie sprawę, że wkład jest niekompatybilny
#2
+5
nivag
2015-03-16 21:57:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogólnie „lżejsze” paliwa z mniejszą liczbą dodatków oznaczają, że piec wymaga mniej czyszczenia. Większość powodów, dla których potrzebowałem czyszczenia pieca, to dodatki, które nie spalają się prawidłowo (szczególnie podczas zapalania pieca), które mogą zablokować dyszę i inne rzeczy.

Z tego powodu prawdopodobnie najlepszy jest sprężony gaz (nie benzyna), a za nim paliwo Coleman (biały gaz), benzyna (benzyna) i parafina (nafta). Tak naprawdę nie użyłem wystarczająco parafiny, aby wiedzieć, która jest lepsza.

Powiedziawszy to, największym ryzykiem jest to, że większość pieców na wiele paliw (przynajmniej MSR Whisperlite) ma różne dysze dla różnych paliw. Użycie niewłaściwej dyszy jest najłatwiejszym sposobem jej zablokowania, szczególnie przy użyciu białej dyszy gazowej / benzynowej do parafiny.

Innym dużym źródłem sadzy jest rozpalanie pieca. Jeśli piec wymaga podgrzania, aby spalić, wiąże się to ze spalaniem paliwa w warunkach atmosferycznych. Paliwo spala się nieefektywnie i wytwarza dużo sadzy. Gdy dobrze się pali, powinno się produkować niewiele sadzy.

Nie jestem pewien, czy rodzaj paliwa ma znaczący wpływ na pierścienie uszczelniające itp. Nie sądzę, że ma to znaczenie. Jedyna rada, jaką otrzymałem, to nie przechowywać butli z paliwem pod ciśnieniem. Prawdopodobnie jest kilka powodów, dla których jest to zły pomysł, ale wtłaczanie paliwa do uszczelek przez długi czas raczej nie przyniesie korzyści.

Wniosek: jeśli używasz go dobrze, żadne paliwo nie powinno wymagać znacznie więcej konserwacji, ale gaz i biały gaz są prawdopodobnie najłatwiejsze.

Kiedy mówisz „* gaz *, a następnie biały gaz…” Czy masz na myśli * gazowy *, jak w sprężonym gazie, takim jak propan / butan?
Tak, tak ogólnie nazwalibyśmy tego rodzaju paliwo w Wielkiej Brytanii.
#3
+3
Joe Manlove
2015-03-16 09:30:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osobiście preferuję benzynę (tak, nawet z dodatkiem etanolu). Nigdy nie musiałem czyścić żadnego z moich pieców, odkąd zacząłem go używać. Biorąc pod uwagę, że jakość jest dość ściśle monitorowana i regulowana w USA, jest to niezwykle spójna, czysta i tania opcja spalania. Jest również niezwykle łatwy do znalezienia ...

Należy zauważyć, że „biały gaz” dostępny do kupienia w wielu sklepach jest podobny do benzyny niskooktanowej, ale kosztuje 17 $ za galon 2,25 $. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​pali się mniej więcej tak samo (może trochę lepiej), ale żadna marginalna przewaga nie jest warta kosztów. Oktan użytej benzyny nie wydaje się mieć żadnego znaczenia, podobnie jak 10% etanol.

Zapach Ci nie przeszkadza?
Odpowiedź, którą napisałem na pytanie, o którym wspomniałeś, pochodzi w dużej mierze z mojego doświadczenia, unikając zapachu benzyny. Nie jest tak źle, jeśli unikasz rozlania i łączenia butli / kuchenki z paliwem i jedzenia.
Czytałem (https://landcruisingadventure.com/the-gasoline-coleman-stove/), że benzyna samochodowa jest bardziej zanieczyszczona niż biały gaz (nafta) - wymaga częstego czyszczenia dyszy pieca.
#4
  0
Martin F
2018-08-02 02:52:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prawdopodobnie najłatwiejszą w utrzymaniu kuchenką kempingową - i bardzo łatwą w wykonaniu - jest kuchenka na alkohol (inaczej palnik spirytusowy). To po prostu jakaś forma kubka z wentylacją - bez ciśnienia, bez rur, bez dysz. Spala metanol (znany również jako denaturat, spirytus skażony, alkohol drzewny, hydrat metylu itp.).To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...