Pytanie:
Czy picie moczu jest bezpieczne?
studiohack
2012-01-25 17:50:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wszyscy słyszeliśmy historie o tym, jak ludzie ratowali życie, pijąc ich mocz. Czy picie moczu jest bezpieczne, gdy nie ma innych źródeł wody? Czy mogę go przefiltrować za pomocą oczyszczacza wody?

Zdaję sobie sprawę, że to pytanie jest nieco niezwykłe i być może subiektywne, ale jest to coś, nad czym wszyscy się zastanawialiśmy w pewnym momencie i może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią w przyszłej sytuacji przetrwania.
Picie moczu to zły pomysł. Szczegółowo odpowiedziałem na to pytanie na http://outdoors.stackexchange.com/a/5101/1854.
FYI, czytałem, że używanie tums (dowolnego rodzaju przeciwkwasu) sprawia, że ​​mocz jest smaczny ... od tego czasu trzymam bułkę w moim samochodzie ... nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał chodzić mile, aby dostać się do twojego dzieci;)
Cztery odpowiedzi:
#1
+35
Graham
2012-01-25 18:42:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zakładając, że nie masz infekcji dróg moczowo-płciowych, świeży mocz powinien być sterylny , problem polega na tym, że jest to produkt odpadowy, który oprócz tego, że nie smakuje zbyt przyjemnie, oznacza, że ​​spożywanie zwiększy stężenie odpadów w organizmie, które będą wymagały zwiększonej ilości wody do wchłonięcia, a następnie wydalenia, co spowoduje większe odwodnienie. Mógłbyś destylować mocz za pomocą destylatora słonecznego, aby rozwiązać ten problem, tak jak ta metoda, jednak nie spodziewałbym się filtra (przynajmniej tych przeznaczonych do zajęć na świeżym powietrzu) ​​do usuwania soli i innych odpadów związki występujące w moczu.

Słyszałem również o używaniu moczu do nawilżania ust w celu złagodzenia objawów odwodnienia.

Oprócz nawilżenia ust Bear Grylls zademonstrował swoje zastosowanie w chłodzeniu ciała w razie potrzeby, mocząc koszulę. Mówi, że nie pachnie ładnie, ale działa.
Mocz nie jest sterylny. http://www.popsci.com/urine-sterile-drinking-pee
#2
+29
Russell Steen
2012-01-25 23:51:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skopiuj i wklej z odpowiedzi tutaj: Czy warto pić własny mocz w sytuacji przeżycia (Sceptics SE)?

Podsumowanie: Możesz to zrobić w ostateczności, ale jest to ryzykowne.

Armia USA nie uważa, że ​​to dobry pomysł i umieszcza go na liście „Nie pij”, podając Podręcznik terenowy, że „zawiera szkodliwe odpady ciała” i że zawiera „około 2% soli”. Wydaje się, że kilka innych zasobów się z tym zgadza, z których wszystkie wskazują, że zwiększy to tempo odwodnienia. ( Ostrzeżenie: link popularnonaukowy nie jest zabawny.)

Jeśli jest to Twoje jedyne źródło wody, prawdopodobnie zalecenia armii amerykańskiej dotyczące oczyszczania zanieczyszczonej wody zużycie dotyczy również moczu:

Jeśli zanieczyszczona woda jest jedynym źródłem wilgoci, wykop małe koryto na zewnątrz otworu około 25 centymetrów od krawędzi destylatora (Rysunek 6-8). Wykop je na głębokość około 25 centymetrów i szerokość 8 centymetrów. Wlej zanieczyszczoną wodę do koryta. Upewnij się, że nie rozlejesz zanieczyszczonej wody wokół krawędzi otworu, w miejscu, w którym plastikowy arkusz dotyka gleby. Koryto zatrzymuje zanieczyszczoną wodę, a gleba filtruje ją, gdy wciąż ją pobiera. Woda następnie skrapla się na plastiku i spływa do pojemnika. Ten proces działa wyjątkowo dobrze, gdy jedynym źródłem wody jest woda morska.

enter image description here

Inne źródła, które wspierają moją pamięć w tej sprawie, wskazują, że jest to w najlepszym przypadku rozwiązanie krótkoterminowe. Na przykład w artykule Slate zatytułowanym The Yellow Liquid Diet , autor mówi, że odpady mogą ostatecznie „powodować objawy podobne do tych, które wywołuje całkowita niewydolność nerek”:

Jak długo można przetrwać pijąc siusiu?

W najlepszym razie dodatkowy dzień lub dwa. Mocz zdrowej osoby składa się w około 95% z wody i jest sterylny, więc na krótką metę można go bezpiecznie pić i uzupełnia utraconą wodę. Ale pozostałe 5 procent moczu zawiera różnorodne produkty przemiany materii, w tym azot, potas i wapń - a zbyt duża ich ilość może powodować problemy. Kiedy pijesz własne siusie, wszystkie substancje, które nerki próbowały wydalić, wracają z powrotem do żołądka, a większość z nich trafia z powrotem do nerek. Po kilku dniach w Twoim moczu pojawi się wysoka koncentracja niebezpiecznych produktów przemiany materii, a jej picie może wywołać objawy podobne do tych, które towarzyszą całkowitej niewydolności nerek. W tym momencie jesteś skazany tak czy inaczej - na odwodnienie z jednej strony lub krach nerkowy z drugiej. (Nawet jeśli można by odfiltrować większość niepożądanych produktów z moczu, cykl nie byłby trwały przez długi czas. Oprócz tego, co wyskakuje, przeciętny człowiek wydala około pół litra wody dziennie poprzez pocenie się i wydech. .)

Jednak już wcześniej z powodzeniem próbowano pić mocz w celu przeżycia.

Na przykład w 2008 roku Chińczyk imieniem Shen Peiyun przeżył sześć dni, leżąc nieruchomo i pijąc własny mocz, co jest solidnym dowodem na to, że nie zabije cię przynajmniej przez pewien czas. Chociaż niekoniecznie jest to śmiertelne, nie oznacza to, że nie jest szkodliwe. Na przykład w powyższym przypadku żaden ekspert nie stwierdził, że umarłby bez wypicia własnego moczu.

Wcześniej nie myślałem o próbie oczyszczenia moczu przed spożyciem. Jest to pomocne, zwłaszcza w przypadku diagramu.
Jeśli masz sprzęt do wykonania destylatora słonecznego, takiego jak ten, możesz go również ustawić na słońcu, aby wydobyć wilgoć z zielonej roślinności.
@DonBranson - Zakładając, że masz zieloną roślinność, tak.
#3
+20
HorusKol
2012-01-25 18:37:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mocz jest zwykle jałowy (z wyjątkiem infekcji dróg moczowych) - więc z punktu widzenia bakteriologicznego świeży mocz nie zaszkodzi.

Problem w tym, że mocz jest produkt odpadowy, a więc jest pełen rzeczy, których organizm chce się pozbyć. Gorzej, gdy stajesz się bardziej odwodniony, twoje ciało produkuje bardziej skoncentrowany mocz. To powiedziawszy - jako krótkoterminowy sposób na utrzymanie nawodnienia można go wypić.

Pamiętam mój wojskowy trening przetrwania - poinstruowano nas, jak zrobić filtr za pomocą skarpety wypełnionej brudem. Nie jest to najbardziej wydajny filtr i prawdopodobnie smakuje całkiem okropnie. Jeśli masz filtr ceramiczny, może być lepiej, ale wyobrażam sobie, że nadal istnieje smak.

Mocz nie jest sterylny. http://www.smithsonianmag.com/smart-news/turns-out-urine-isnt-actually-sterile-180954809/
Mimo to, w razie potrzeby, ewentualna późniejsza infekcja jest lepsza niż rychła śmierć z powodu odwodnienia
Nie zgadzam się; reszta, jeśli odpowiedź jest ważna z lub bez tego błędnego stwierdzenia.
#4
+3
fgysin reinstate Monica
2015-07-15 11:10:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wlew doodbytniczy

Czytałem o przypadku, w którym ludzie przeżyli na tratwie ratunkowej nie pijąc własnego moczu, ale wprowadzając mocz doodbytniczy przez rurkę.

To najwyraźniej całkiem bezpieczny sposób, aby zmusić organizm do wydobycia wody w płynie bez wchłaniania wszystkich / zbyt wielu potencjalnie niebezpiecznych produktów przemiany materii.

Okazuje się, że jeden z ocalałych pielęgniarka i nowy sposób zakładania cewnika doodbytniczego - szczęście im. : P

Nie mogę znaleźć rzeczywistego powiązania z historią tych ocalałych, ale oto artykuł opisujący wlew płynu doodbytniczego jako sposób na nawodnienie ludzi: Awaryjny wlew płynu doodbytniczego na wsi lub w oddaleniu ustawieniaTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...